مواردی که باید درباره شیوع ویروس کرونا بدانید

به گزارش کشتی کروز، ایرنا/ در 26 سپتامبر بیش از 150 نفر در باغ رز کاخ سفید جمع شدند تا شاهد معرفی رسمی امی کنی بارت به عنوان تصدی کرسی دیوان عالی باشند. در این گردهمایی بعضی از ماسک استفاده طکردند ولی فاصله اجتماعی رعایت نشد. حدود 2 هفته بعد، 10 نفر از شرکت کنندگان از جمله ترامپ، به کرونا مبتلا شدند.

مواردی که باید درباره شیوع ویروس کرونا بدانید

1. چه کسانی یا چیزهایی موجب شیوع بالای ویروس کرونا شدند؟

دیوید آیزنمن، مدیر دانشکده بهداشت عمومی، می گوید: اصطلاح ((پخش نماینده فوق العاده)) برای شرح دادن راحت نیست. تعریف گویا و سریعی از ((پخش نماینده فوق العاده)) در ادبیات علمی وجود ندارد. اس وسلی لانگ، دانشیار آسیب شناسی و پزشکی ژنومیک در بیمارستان متودیست هیوستون، می گوید: در واقع باید به دنبال فرد یا رویدادی باشیم که عفونت را به افراد بیشتری (بیش از حد متوسط) گسترش می دهد. البته متوسط اصطلاح مبهم خاص خود است و تا حد زیادی به نرخ پایه انتقال در یک جامعه خاص بستگی دارد.

2. رویدادهایی که موجب اپیدمی بیشتر کرونا ویروس می شوند

دکتر آیزنمن می گوید: رویدادهایی که موجب شیوع بیش از حد متوسط کرونا ویروس می شوند باید برای ما دغدغه باشند. برای مثال چرا در یک گردهمایی 20 نفره که انتظار داشتیم 5 نفر از آنها به این ویروس آلوده شوند، 7 تا 10 نفر آلوده شدند؟ عواملی که موجب این نتیجه ها شدند برای ما مهم هستند و روی آنها به تحقیق و پژوهش می پردازیم. در طول شیوع ویروس سارس در سال های 2002 تا 2003، یک گروه از محققان یک رویداد پخش نماینده فوق العاده ویروس را تعریف کردند و نشان دادند که ابتلای 8 نفر در یک گردهمایی، متوسط مبتلا به ویروس ساری است؛ اما تا به امروز برای کرونا چنین معیاری وجود نداشته است.

3. زنگ خطر شیوع وحشتناک کرونا ویروس

با هم 2 مورد از رویدادهای پخش نماینده فوق العاده کرونا ویروس را می خوانیم:

1) یک تمرین گروه کر در ایالت واشینگتن که در آن 32 خواننده از 61 خواننده، به کروناویروس مبتلا شدند. آن افراد، دست کم 20 نفر دیگر را آلوده کردند.

2) در یک شام خانوادگی سه ساعته در یک رستورانی چینی، 19 نفز حضور داشتند که 12 نفر آنها به ویروس کرونا آلوده شدند.

4. چگونه رویدادهای پخش نماینده فوق العاده رخ می دهند؟

کارشناسان به تعدادی از دلایل احتمالی اشاره می نمایند. دکتر آیزنمن می گوید: ابتدا این احتمال وجود دارد که کسی بر حسب آناتومیک بدن، ویروس های زیادی را در فضای اطراف خود ساطع کند. بعضی افراد با عطسه، تنفس و صحبت کردن خود قطره های آلوده به کرونا ویروس بیشتری را در محیط می افنمایند. بعضی دیگر قطرات کمتر ولی با بارهای ویروسی بالاتری به فضای اطراف پخش می نمایند.

5. پخش نماینده های فوق العاده

دکتر لانگ می گوید: به نظر می رسد افراد خاصی وجود دارند که ویروس های مختلف را به طور موثرتری نسبت به دیگران پخش می نمایند. دکتر هیرشورک از یک نمونه از شیوع سارس در سال 2003 می گوید: یک مهماندار پرواز در سنگاپور بود که بیش از 100 نفر را به سارس مبتلا کرد.

6. چرا به نظر می رسد بعضی افراد عفونی تر هستند؟

شرح قاطعی برای این سوال وجود ندارد؛ ولی این بیماری سطح خفیف تا شدید دارد که احتمال می دهیم آنهایی که به مورد شدید دچار می شوند، عفونی تر هستند و افراد بیشتری را آلوده می نمایند.

7. کرونا ویروس چگونه گسترش می یابد؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی، کرونا ویروس می تواند به وسیله تماس مستقیم با قطره هایی از دهان یا بینی یک فرد آلوده در هنگام سرفه یا حتی صحبت به بیرون می آیند، گسترش یابد. باور این است که قطره ها نسبتاً سنگین هستند و به زمین فرو می فرایند؛ اما آنها حدود شش فوت سفر می نمایند. با این حال، قطره های کوچکی به نام (میکرودراپلت ها) آنقدر سبک هستند که به زمین نمی افتند و دقایقی و حتی ساعت ها در هوا معلق می مانند.

8. انتقال بدون هیچ علائمی

کارشناسان بر این باورند که این ویروس به راحتی می تواند توسط افرادی که بدون علامت هستند گسترش یابد (افرادی که هیچ نشانه ای از بیماری کرونا ندارند). دکتر لانگ می گوید: به نظر می رسد شواهدی وجود دارد که قبل از بروز علائم کرونا، افراد می توانند ناقل باشند. ما به آنها گسترش دهندگان خاموش می گوییم. بسیاری از آنها معتقدند که به آلرژی فصلی یا سرما خوردگی مبتلا شدند.

9. چگونه از خود و دیگران محافظت کنیم

دکتر آیزنمن می گوید: توصیه های جدید سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ها، هنوز پوشیدن ماسک و دور شدن از مردم است.

10. زمستان در راه است

میزان گسترش ویروس با فرا رسیدن آب و هوای سرد، بیشتر می گردد و بهتر است مردم زمان بیشتری را در داخل خانه بگذرانند. دکتر آیزنمن می گوید: ما باید مراقبت کنیم، به خصوص که زمستان در راه است. اگر قرار است در فضایی غیر از خانه باشیم، فضاهایی با دستگاه تهویه و تا حد امکان فضای باز را انتخاب کنیم. دکتر هیرشورک می گوید: ما حتی به نقطه ای نزدیک نیستیم که بتوانیم آنچه را که فعالیت عادی می نامیدیم از سر بگیریم. این ویروسی است که برای مدتی با ما زندگی خواهد نمود.

منبع: د هلثی

منبع: همگردی
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1499

به "مواردی که باید درباره شیوع ویروس کرونا بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواردی که باید درباره شیوع ویروس کرونا بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید