گردشگری کشاورزی تجربه ای جدید و بکر

به گزارش کشتی کروز، توسعه روستایی با مسائل و چالش های متعددی از جمله فقر، اشتغال، بهداشت، امنیت غذایی و پایداری محیط زیست روبروست و برای توسعه آن راهکارهای گوناگونی پیشنهاد شده که هیچ یک نتوانسته اند موجب بهبود شرایط این نواحی شوند.جهانگردی کشاورزی از جمله ظرفیت های فراموش شده صنعت جهانگردی ایران به شمار می رود که توسعه آن نیازمند شناسایی، تدوین طرح جامع و فراهم کردن زیرساخت های این بخش است و حال دستورالعمل صدور مجوز فعالیت جهانگردی کشاورزی و نظارت بر آن برای وحدت رویه ای در پرداختن به این موضوع از سوی وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی به 31 استان کشور ابلاغ شد. با توجه بهاینکه تعداد جهانگرد در این نوع جهانگردی محدود است، در شرایط کرونا می توان از آن به عنوان فرصتی برای توسعه جهانگردی داخلی استفاده کرد و پس از کاهش و از بین رفتن این پاندمی برای جذب جهانگرد خارجی برنامه ریزی کرد.

گردشگری کشاورزی تجربه ای جدید و بکر

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

تجربه دنیاگردی کشاورزی در دنیا

دنیاگردی کشاورزی یا اگریتوریسم، کسب و کار ایجاد مزرعه یا واحد کشاورزی به عنوان مقصد دنیاگردی و با اهداف آموزشی و تفریحی و یکی از حوزه های امتحان پس داده در دنیاست که قدمت آن به قرن نوزدهم می رسد و بر اساس یافته های مرکز کشاورزی دانشگاه ایالتی لوییزیانا در دهه 30 و 40 قرن بیستم به علت رکود عظیم ناشی از جنگ دنیای دوم علاقه عمومی به تفریحات روستایی افزایش پیدا کرد. در بعضی از کشورها از جمله آمریکا دنیاگردی مزرعه ای در قالب مزرعه های خانوادگی دنیاگردی تعریف نموده و توسعه می دهند به گونه ای که ابعاد اکولوژیکی و ابعاد و ظرفیت محیطی را امکان سنجی می نمایند و حتی حجم تورهای ورودی به مزرعه را از پنج الی 20 نفر در نظر می گیرند. براساس داده های سازمان ملی آمار کشاورزی آمریکا در سال 2007، درآمد حاصل از دنیاگردی کشاورزی در 23هزار و 350 مزرعه بیش از 566 میلیون دلار محاسبه شده و این عدد نسبت به سال 2002 ، رشد 180 درصدی داشته است.

طبق گزارش اداره کل کمیسیون کشاورزی اروپا ، اتحادیه اروپا بین سال های 2007 تا 2012 ،857 میلیون یورو برای توسعه اگریتوریسم و مناطق روستایی هزینه نموده است. 20 درصد از مزارع کشور انگلستان ارائه دهنده خدمات دنیاگردی کشاورزی و 10 درصد مجهز به خدمات اقامتی هستند و 63 درصد از کشاورزان انگلستان به درآمد دنیاگردی وابسته اند. 20 هزار و 897 مزرعه در ایتالیا نیز در سال 2013 به تجارت اگریتوریسم اشتغال داشته اند که این تعداد با افزایش 423 مزرعه نسبت به سال 2012 ، بیش از 2 درصد رشد داشته است. کمتر از 2 درصد از مزارع لهستان در سال 1966 نیز به این تجارت اشتغال داشته اند که این نسبت در سال 2009 به 13 درصد رسیده است. کشورهای مالزی، فیلیپین، اندونزی، چین و ترکیه که از مقاصد اصلی دنیاگردی کشاورزی و روستایی در آسیا محسوب می شوند نیز در این کسب وکار پیشرفت های چشمگیری داشته اند. در مالزی تورهایی برای بازدید از مراحل کاشت تا برداشت چای و دنیاگردی در روستاها به دنیاگردان ارائه می گردد. در ترکیه نیز این کسب وکار در قالب بازدید از باغ های زیتون، فراوری محصولات کشاورزی و فرآورده های لبنی ارگانیک جذب دنیاگرد می نماید.

وزیر میراث فرهنگی، دنیاگردی و صنایع دستی در جریان سفرهای استانی در سال گذشته و بازدید از بعضی مزارع دنیاگردی درخواست هایی مبنی بر قانونمند کردن این فعالیت ها و ایجاد فرصت های شغلی دریافت کرد و بر همین اساس دستور ویژه ای برای برطرف مشکل کشاورزان صادر کرد. پس از این دستور نیز حوزه دنیاگردی کشاورزی به عنوان یکی از اولویت های عملیاتی در برنامه های امسال وزارت میراث فرهنگی، دنیاگردی و صنایع دستی نهاده شد.

صدور مجوز برای صاحبان مزارع چه امتیازاتی دارد؟

در ادامه این همت جمعی کارگروه ملی دنیاگردی کشاورزی با ترکیب اعضایی از وزارت میراث فرهنگی،دنیاگردی و صنایع دستی، جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن، وزارت کشور، اتاق بازرگانی و اعضای هیئت علمی و بخش خصوصی تشکیل شد و به منظور تدوین دستورالعمل اجرایی صدور مجوز دنیاگردی کشاورزی و نظارت بر آن 9 جلسه از ابتدای مهرماه 98 تا خردادماه 99 برگزار گردید. ولی تیموری معاونت دنیاگردی کشور در جلسه ای که خردادماه امسال با حضور ارگان های فرابخشی برگزار گردید، خبر از در جهت اجرا قرار دریافت دستورالعمل اجرایی نحوه صدور مجوز دنیاگردی کشاورزی داد که این دستورالعمل در مردادماه توسط وزیر به مدیران کل 31 استان ابلاغ شد. در این خصوص لیلا اژدری مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی دنیاگردی به میراث آریا می گوید: صدور این مجوزها اقدامات و فعالیت مزارع کشاورزی را در جهت قانونی قرار خواهد داد و فعالان این حوزه می توانند از تسهیلات ویژه ای مانند استفاده از تعرفه بخش صنعت در مصارف انرژی، تسهیلات بانکی، اقدامات حمایتی در مواقع بحران و اتفاقات غیر طبیعی (مانند سیل 98 یا کرونا) همچنین معافیت های مالیاتی بهره مند شوند.

کرونا فرصتی برای انجام کارهای زیرساختی دنیاگردی کشاورزی

او ادامه می دهد: هم اکنون در حال نگارش و تدوین ضوابط و استانداردهای فنی و خدماتی هستیم و پس از این مرحله تعریف دوره های آموزش و دوره های ارزیابی و نظارت بر خدمات در دستور کارمان قرار خواهد گرفت که نهایتا پکیج کاملی از دنیاگردی کشاورزی ارائه خواهیم داد.

مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی دنیاگردی درباره برنامه ریزی برای جذب دنیاگرد خارجی به وسیله دنیاگردی کشاورزی می گوید: پس از اینکه این حوزه در داخل کشور جا بیفتد و پتانسیل های آن به طور کامل شناسایی گردد، ارزیابی و شناسایی بازارهای بین المللی را در دستور کار قرار خواهیم داد و اقدام به تهیه بسته تبلیغاتی و استراتژی های نفوذ در بازارهای هدف خواهیم کرد.

اژدری به این سئوال که آیا شیوع کرونا موجب به تعویق افتادن کارهای عملیاتی در این زمینه شده است، اینگونه پاسخ می دهد: کرونا فرصتی شد برای پرداختن به کارهای زیرساختی این مقوله و به محض اینکه شرایط به شکل عادی برگردد کارهای عملیاتی را شروع خواهیم کرد.

صدور مجوز چه شرایطی دارد؟

مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی دنیاگردی در پاسخ به سئوال دیگری درباره شرایط صدور مجوز می گوید: ما برای صدور مجوز اولیه شرایط خاصی را در نظر نگرفتیم و به دلیل اهمیت توسعه پایدار، حساسیت ما این است که فعالیت مزارع به ارائه خدمات به دنیاگرد ها معطوف گردد و به سمت ویلاسازی راهنمایی نگردد.

او درباره ساخت اقامتگاه در مزارع تاکید می نماید: بر اساس توافق اجرا شده با وزارت جهاد کشاورزی برای ساخت اقامتگاه در مزارع، زمین باید دارای کاربری دنیاگردی باشد و وزارت جهاد برای ساخت اقامتگاه مجوزی صادر نمی نماید.

استان های ایران دارای ظرفیت بالایی در تنوع فراوری محصولات کشاورزی هستند که بعضی از آن ها طی این سال ها با برگزاری جشنواره ها و رویدادهای سالیانه از این ظرفیت برای جذب دنیاگرد استفاده نموده اند؛ اما با اجرایی شدن طرح های وزارت میراث فرهنگی، دنیاگردی و صنایع دستی این پتانسیل ها به صورت هدفمند نهاده شده و رشد و توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی روستاها را سبب می شوند .

کدام استان ها دارای چه ظرفیت هایی هستند؟

استان کهگیلویه و بریراحمد که دارای زیبایی های بکر و دست نخورده ای ست وکشاورزی مهم ترین فعالیت مالی مردمان آن دیار است هر ساله در فصل تابستان و زمان برداشت انگور در شهر سی سخت و برداشت سیب در دهستان کاکان دنیاگردان زیادی را به خود جذب می نماید. کشت کلزا نیز که دانه روغنی و محصولی استراتژیک است از دیگر جاذبه های این استان جنوبی به شمار می رود.

خراسان جنوبی در کشت زرشک، انار و به خصوص زعفران در ﮐﺸﻮر دارای ﻣﺰﯾﺖ اﺳﺖ و رﺗﺒﻪ اول ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺑﺎﻏﯽ زرﺷﮏ و ﻋﻨﺎب، رﺗﺒﻪ دوم ﺗﻮﻟﯿﺪ زﻋﻔﺮان و ﭘﻨﺒﻪ همچنین صندلی ﺷﺸم در ﺗﻮﻟﯿﺪ اﻧﺎر را ﺑﯿﻦ اﺳﺘﺎنﻫﺎی کشور داراست. مرکز اصلی کشت زعفران در شهرستان های بیرجند، قائنات، سرایان، فردوس، تربت حیدریه و گناباد است و 98 درصد از زعفران مورد استفاده در ایران و 60 درصد زعفران دنیا از خراسان جنوبی برداشت می گردد. ﻫﻢ زﻣﺎﻧﯽ ﺑﺮداﺷﺖ زﻋﻔﺮان و زرﺷﮏ و برگزاری ﺟﺸﻨﻮاره زﻋﻔﺮان ﺑﺎ ﻧﺎم ﻃﻼی ﺳﺮخ و زرﺷﮏ ﺑﺎ ﻧﺎم ﯾﺎﻗﻮت ﺳﺮخ در ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﻗﺎﺋﻨﺎت ﺑﺎﻋﺚ اﻓﺰاﯾﺶ ﭘﺘﺎﻧﺴﯿﻞ ﺟﺬب ﮔﺮدﺷﮕﺮ در این استان است.

نخستین جشنواره میوه های بهشتی شهرستان دالاهو با هدف معرفی جاذبه های استان کرمانشاه نیز مرداد ماه سال گذشته برگزار گردید. اجرای گروهای هلپرکه، دف نوازی، تنبورنوازی و همچنین نمایش و فروش محصولات منطقه از بخش های متنوع این جشنواره بود.

برگزاری مراسم گلاب گیری کاشان، جشنواره گل نرگس، چای ترش و انگور همچنین برداشت خرما و اناردر خوزستان، جشنواره توت فرنگی در استان گلستان، جشنواره انارانه در روستاهای کرمانشاه، جشنواره زردآلوی ابرکوه در استان یزد، جشنواره زغال اخته شهرستان کلیبر و هلو شهر شندآباد در آذربایجان شرقی، جشنواره پسته دامغان، خربزه گرمسار، انار مهدی شهر، گردو شهمیرزاد در استان سمنان جزیی از ظرفیت های کشور برای توسعه دنیاگردی کشاورزی و جذب دنیاگرد هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1347

به "گردشگری کشاورزی تجربه ای جدید و بکر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری کشاورزی تجربه ای جدید و بکر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید