صادرات گاز ایران به هند از بستر دریا با خط لوله 5 میلیارد دلاری

به گزارش کشتی کروز، خبرنگاران: ایندیا تایمز طی گزارشی از مذاکرات اخیر ایران، هند و عمان برای صادرات گاز به شبه قاره نوشت: ایران به وسیله خط لوله ای که ساخته می گردد هم می تواند گاز خود را به شبه قاره انتقال دهد و هم به عنوان واسطه انتقال گاز ترکمنستان عمل کند.

صادرات گاز ایران به هند از بستر دریا با خط لوله 5 میلیارد دلاری

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، پایگاه اینترنتی ایندیا تایمز طی گزارشی نوشت: هند بار دیگر در حال آنالیز احداث یک خط لوله انتقال انرژی از منطقه خلیج فارس است، اما این بار قرار است این خط لوله به جای گذر از خاک پاکستان، از بستر دریا عبور کند. با کاهش تحریم ها علیه ایران پس از توافق هسته ای ژنو، این خط لوله انتقال گاز می تواند مثبت ترین دستاورد منطقه ای وضعیت جدید باشد.

این طرح جدید که هدف آن انتقال نفت و گاز به وسیله خطوط لوله زیر دریا به وسیله عمان است، فرآیندی است که می توان در آن از منابع انرژی ایران، و حتی ترکمنستان و آذربایجان نیز استفاده کرد و بازار انرژی رو به گسترش هند را تأمین نمود. یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر امور خارجه عمان، روز آدینه در جریان دیدارش با سلمان خورشید، وزیر امور خارجه هند، جنبه های مختلف این طرح را آنالیز کرد.

عمان ده سال قبل 90 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرد، اما در آن موقع این پروژه به پایان نرسید. اما اکنون، وزیر خارجه عمان مجدداً به دهلی نو پیشنهاد نموده که این خط لوله گاز را از ایران و حتی قطر و کشورهای آسیای میانه به هند انتقال دهد.

بر اساس این گزارش خورشید در دیدار اخیرش با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران این موضوع را با همتای ایرانی اش مطرح نمود. ایرانی ها گفت وگو در مورد خط لوله انتقال گاز از بستر دریا را پس از شکست پروژه انتقال گاز به پاکستان جدی تر تلقی می نمایند. هند چند سال قبل به بهانه نگرانی های امنیتی و بالا بودن قیمت، از این پروژه کنار کشیده بود.

ظریف کنار پیشنهاد عمانی ها، اضافه نموده که ایران به طور جداگانه با ترکمنستان برای احداث یک خط لوله زمینی مذاکره نموده که می تواند گاز را به پایانه های گازی در ایران انتقال دهد تا از آنجا به هند صادر گردد. اگر این مذاکره به نتیجه برسد، ایران می تواند به محل صدور گاز فراوری شده نه تنها از میادین خود بلکه از دیگر عرضه نمایندگان منطقه ای، حتی نظیر قطر نیز تبدیل گردد.

سوبوج جاین، مدیر شرکت سیج، شناخته شده ترین شرکت هندی در زمینه فن آوری ساخت خطوط لوله این چنینی است، گفت: یک خط لوله انتقال گاز در بستر دریا از ایران به هند می تواند در طول مدت 3 تا 4 سال تکمیل گردد. مطالعات امکان سنجی ما نشان می دهد که ساخت این خط لوله در منطقه مذکور 5 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. چنین خط لوله ای می تواند روازنه حدود 31 میلیون متر مکعب گاز به هند انتقال دهد.

یک مقام دولتی هندی در این باره گفت: هند وابسته به ال ان جی است... اما اگر ما تنها خودمان را محدود به ال ان جی کنیم، به واردات انرژی های گران قیمت معتاد خواهیم شد. بنابراین احداث یک خط لوله انتقال گاز به خصوص برای بخش فراوری برق، بسیار بااهمیت است. وی اضافه نمود: در آینده نیروگاه های فراوری برق به میزان حدود 20 هزار مگاوات به دلیل کمبود گاز، تعطیل خواهند شد.

این گزارش اضافه نمود: اگر تجارت انرژی بین ایران و هند ادامه یابد، بندر چابهار اهمیت بیشتری پیدا خواهد نمود. ظریف و خورشید توافق نموده اند که موافقتنامه نهایی در زمینه سرمایه گذاری در این بندر به امضا برسد. هند تا قبل از تعطیلات نوروز، 100 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد نمود. وزارت کشتیرانی هند مطالعات و برآوردهای قیمتی خود را تکمیل نموده، بنابراین کار روی این پروژه نباید کش پیدا کند.

با تکمیل توسعه بندر چابهار، این بندر دروازه ورود کالاهای هندی به منطقه آسیای میانه و مناطق فراتر از آن به وسیله کریدور بین المللی مواصلاتی شمال جنوب خواهد شد. در سال 2012، ترکیه نیز به صورت رسمی پیشنهاد پیوستن به کریدور شمال جنوب را مطرح نمود، اما با مسائل اخیر به وجود آمده در مورد موضوع هسته ای ایران، هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که آیا این طرح همچنان امکان اجرایی شدن دارد یا نه.

در تصمیمی مرتبط، هند در ماه مارس مطالعاتی را در مورد کریدور شمال جنوب در راستا نهاوا شوا (بمبئی) بندرعباس تهران بندرانزلی آستاراخان روسیه انجام خواهد داد. این موضوع در جریان دیدار اخیر مقامات هند و جمهوری آذربایجان مورد توافق نهاده شد. ایران و آذربایجان نیز برای تکمیل کریدور شمال جنوب، باید خط آهن قزوین رشت آستارا (ایران) آستارا (آذربایجان) را تکمیل نمایند.

آنچه روشن است اینکه ایران در حال بازگشت به جریان معادلات ژئواستراتژیک منطقه است.

8

منبع: تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 514

به "صادرات گاز ایران به هند از بستر دریا با خط لوله 5 میلیارد دلاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات گاز ایران به هند از بستر دریا با خط لوله 5 میلیارد دلاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید