واکسن کرونا در بازار سیاه

به گزارش کشتی کروز، در بازار سیاه واکسن موجود است ولی معین نیست که این واکسن واقعی است یا نه، باید مشتری اعتماد کند و هزار یورو برای واکسن روسی پرداخت کند.

واکسن کرونا در بازار سیاه

به گزارش جهانی اقتصاد، دارو فروشان ناصر خسرو می گویند: از 10 روز دیگر واکسن چینی هم می آید.

ایران دارای 8 هزار و 574 کیلومتر مرز مشترک با 7 کشور است و همین امر سبب شده هر چیزی که به بازار اروپا، آمریکا و یا حتی شرق دور عرضه گردد در نهایت 48ساعت بعد در بازار ایران نیز موجود باشد.

امروز شاید یکی از ارزشمند ترین کالا ها در جهان واکسن کرونا است که تا این لحظه مدل های روسی، چینی، انگلیسی، آلمانی و آمریکایی آن توانسته تاییدیه های لازم را بگیرد و در کشورهای مختلف عرضه گردد به طوری که در کشور امارات و ترکیه نسخه چینی و در عربستان و قطر نسخه آمریکایی و آلمانی تا به امروز بین گروه های پرخطر توزیع شده است.

از سوی دیگر نبود برنامه مشخص برای خرید واکسن با توجه به شرایط سخت نقل و انتقال ارز و تاکید برخی مدیران بر استفاده از واکسن داخلی باعث شده که از همین الان آن دسته از افرادی که از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار هستند به دنبال خرید واکسن از بازار سیاه باشند.

هزار یوروی ناقابل

مطابق مشاهدات میدانی خبرنگار جهانی اقتصاد مقدار محدودی واکسن روسی اسپوتنیک ساخت شرکت گاما روسیه در بازار موجود است که برای خرید آن باید حداقل 2 هفته در صف ماند. طبق اظهارات فروشنده این واکسن نمونه ضعیف شده ویروس است و برای همین نیاز به نگهداری در دمای خاص ندارد. واکسن های غربی چون بر اساس فرمول ژنتیکی ساخته شده اند باید در دمای منفی 20 تا منفی 70 درجه نگهداری شوند اما نمونه های چینی و روسی فقط باید در جای خشک و خنک و به دور از آفتاب باشند.

قیمت دو دز این واکسن هزار یورو است و معادل ریالی آن را قبول نمی نمایند، هیچ گونه ضمانتی هم در خصوص اینکه آیا این واکسن اصل است یا خیر وجود ندارد. با توجه به بسته بودن مرزها به نظر می رسد این واکسن به وسیله مسافران پروازی وارد کشور می گردد و تعداد آن بسیار محدود است به طوری که فروشنده می گوید من چند تا محدود داشتم و قیمت هزار یورو مشخص کردم اما یک دفعه فردی آمد و برای خانواده خود کل بار موجود را به قیمت واحدی 45 میلیون تومان خرید، البته این قیمت های نجومی نهایتا تا 10 روز دیگر باشد. وقتی بار چینی که از کشورهای خلیج فارس می آید به بازار برسد قیمت ها شکسته خواهد شد.

روسیه

فروشنده درخصوص قیمت واکسن در روسیه می گوید: برای اتباع روس و خارجی هایی که مقیم روسیه هستند واکسن رایگان است اما برای مسافران قیمت آن 8یورو است که دز اول را همانجا تزریق می کنی و د ز بعدی را که باید 8 هفته بعد بزنی به شما تحویل می دهند، البته می توانی د ز اول را هم نزنی و هیچ اجباری در آن نیست.

مطابق اعلام رسمی وزارت بهداشت روسیه واکسن برای همه و حتی مسافران رایگان است اما اجازه خروج دارو را ندارند. اتباع روسی بر اساس کد شناسایی (کد ملی) و مسافران بر اساس شماره پاسپورت در سیستم وزارت بهداشت ثبت خواهند شد.این اظهارت در حالی است که بلیت رفت و برگشت ترکیش ایر تهران - استانبول - مسکو 16 میلیون و 700 هزار تومان است و در نهایت با عوارض خروج و هزینه ویزا هزینه هر نفر نزدیک به 20 میلیون تومان می گردد، اما مشکل اصلی این است که روسیه نزدیک به یک سال است به ایرانی ها ویزا نمی دهد و فقط دیپلمات ها و افرادی که اقامت روسیه را دارند، می توانند به این کشور سفر نمایند، اما اتباع سایر کشورها مسئله ای ندارند و همین امر است که قیمت را اندکی افزایش داده.

ناصر خسرو

اما در ناصر خسرو قلب تپنده داروی کشور هنوز واکسن کرونا عرض اندام ننموده است. امید از دارو فروشان قدیمی که پاتوق او کنار کانکس هلال احمر است، می گوید: هنوز چیزی به اسم واکسن کرونا در بازار نیست و بورس هنوز رمدسیور و سایر داروهای درمانی کرونا است، هرچند این روزها فروش آن کاهش قابل ملاحظه ای داشته اما همه منتظر هستند واکسن برسد.

امید درخصوص اینکه از کجا قرار است واکسن وارد گردد گفت:خط اصلی واردات دارو، کشورهای جنوبی خلیج فارس و ترکیه است، زمانی که اعلام شد امارات و قطر واکسیناسیون را شروع نموده اند ما هم به تامین نمایندگان سفارش دادیم البته به سبب حساسیت زیادی که وجود دارد محتمل است رسیدن آن یک هفته تا 10 روز طول بکشد اما در نهایت به دست ما خواهد رسید. ما همین الان هم مشتری دست به نقد داریم، هرچند هنوز قیمت مشخص نیست اما جان آدمیزاد که قیمت ندارد.

رضا یکی دیگر از داروفروشان ناصر خسرو می گوید: من هم در خصوص واکسن روسی شنیدم که البته فقط به افراد خاص فروخته می گردد و افراد عادی حتی اگر هم پول داشته باشند دسترسی به آن ندارند. اما برای دیگران احتمالا واکسن چینی در دسترس باشد. در خصوص قیمت هم هنوز چیزی مشخص نیست اما با توجه صحبت های معاون وزیر بهداشت که گفت در بهترین حالت تعداد محدودی واکسن اردیبهشت ماه می رسد، تامین نمایندگان قیمت بالایی را در نظر بگیرند. وقتی قرار نباشد به این زودی ها واکسن وارد گردد پس مشتری مجبور می گردد پول بیشتری پرداخت کند و دیگر مهم نیست که قیمت اصلی آن چقدر باشد، از طرفی مرزها بسته است و آنهایی که باز هستند هم به سختی به ایرانی ها ویزا می دهند پس هر که واکسن می خواهد باید از بازار سیاه تامین کند.

داوود یکی دیگر از دارو فروشان که پاتوق او بالاتر از کوچه مروی است با تایید صحبت های سایر همکاران خود گفت: ارزان ترین حالت زمانی است که دارو وارد عراق گردد و به وسیله مرز کردستان وارد کشور گردد، الان هم واکسنی که وجود دارد به تعداد محدود به وسیله مهماندارها، دیپلمات ها یا ایرانی ها دو تابعیتی وارد شده که اصلا به بازار ناصر خسرو نمی رسد. به هر حال امید ما به قاچاقچی ها است که واکسن را به تعداد بالا یا قیمتی پایین تر از قیمت امروز برسانند البته برخی شرکت های واردنماینده دارویی هم هستند که قرار است آنها نیز تعداد محدودی واردات داشته باشند البته نه به صورت رسمی. به گفته داروفروشان ناصر خسرو احتمالا قیمت واکسن چینی نزدیک به 20 تا 25 میلیون تومان خواهد بود اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست.

عوارض تزریق خودسرانه واکسن

این جنب و جوش برای تهیه واکسن در حالیست که کمتر فردی به فکر عواقب تزریق خودسرانه واکسن است. در کشورهایی که تا به امروز واکسیناسیون را شروع نموده اند گزارش هایی مبنی بر حساسیت برخی افراد منتشر شده است و همین امر سبب شده برای آن دسته از افرادی که به دارو حساسیت دارند تدابیر خاصی در نظر گرفته گردد. سیستم دفاعی افراد مسن بسیار ضعیف است و با توجه به اینکه واکسن چینی و روسی کرونا همان ویروس ضعیف شده است باید توانایی تحمل افراد مسن و حتی بچه ها پیش از تزریق مورد ارزیابی قرار گیرد؛ این درحالیست که هیچ کشوری تزریق واکسن خارج از مراکز درمانی و به صورت میدانی را شروع ننموده و تمام افراد باید در نزدیک ترین مرکز درمانی محل سکونت خود واکسینه شوند تا در صورت وجود عوارض در کمترین زمان به یک مرکز درمانی مراجعه نمایند. مشاهدات میدانی از بازار ناصر خسرو و خیابان جمهوری نشان از این دارد که هم فروشنده و هم خریدار تشنه واکسن هستند و با توجه به توزیع واکسن در 4 کشور همسایه از هفته آینده یا 10 روز دیگر بازار غیر رسمی داروی ایران نیز واکسن کرونا را خواهد داشت و در نهایت با افزایش کانال های ارتباطی قیمت آن کاهش پیدا خواهد نمود. باید منتظر ماند و دید قاچاقچی ها و بازار غیر رسمی چگونه و با چه کیفیتی با این بیماری مبارزه خواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1610

به "واکسن کرونا در بازار سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا در بازار سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید