ریابکوف: روسیه نمی تواند خطر شکست برجام را نادیده بگیرد، اروپا باید در روابط تجاری با ایران قاطع باشد

به گزارش کشتی کروز، معاون وزیر خارجه روسیه بعد از رایزنی با همتای آمریکایی خود در پراگ، با انتقاد از فقدان اراده سیاسی اروپایی ها برای دفاع از روابط تجاری با ایران، تأکید کرد اگر اوضاع پیرامون برجام بهبود نیابد، مسکو خطر شکست توافق هسته ای را جدی تلقی می نماید.

ریابکوف: روسیه نمی تواند خطر شکست برجام را نادیده بگیرد، اروپا باید در روابط تجاری با ایران قاطع باشد

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در خاتمه رایزنی خود با آندریا تامپسون معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی در پراگ (پایتخت جمهوری چک) در جمع خبرنگاران گفت که مسکو با مسئله خطر شکست برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران بسیار جدی برخورد می نماید، اگر اوضاع پیرامون توافق هسته ای تغییر نکند.

ریابکوف هشدار داد: اگر پادزهری برای تمایلات منفی اخیر پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پیدا نشود، ما نمی توانیم دورنمای تحقق بدترین سناریو در راستای از بین رفتن توافق هسته ای با ایران را جدی نگیریم.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید نمود، مسکو هیچ دستورکار پنهانی یا دوگانه ای در روابط خود با تهران در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک ندارد و مواضع اصولی خود در این زمینه را صادقانه در تماس ها با همه طرفین، هم با آمریکایی ها و هم با مقامات ایرانی اعلام نموده و خواهد نمود.

ریابکوف یادآور شد که متاسفانه کشورهای اروپایی شرکت نماینده در برنامه جامع اقدام مشترک (انگلیس، آلمان و فرانسه) در نشان دادن اراده سیاسی لازم برای ایجاد شرایط ادامه روابط تجاری با تهران، از جمله صادرات کالاهای مرسوم از ایران و در وهله نخست محصولات انرژی، قاطعیت لازم را ندارند.

این دیپلمات روس تاکید نمود، اگر این مسئله به سمت بهبود پیش نرود، وضعیت پیرامون برجام، بیش از پیش پیچیده خواهد شد. وی اضافه کرد، اگر مقامات تهران تهدید خود درباره خارج شدن از توافق هسته ای را عملی نمایند، این مسئله آسیب جدی به امنیت جهانی وارد خواهد شد.

ریابکوف گفت: ما دلایلی که ایران برای قصد کاهش میزان اجرای تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک اعلام نموده، را به خوبی درک می کنیم. البته ما پنهان ننموده و پنهان نمی کنیم که تحقق نظریه خروج ایران از برجام را درست نمی دانیم. چنین اقدامی آسیب جدی نه تنها به رژیم عدم گسترش هسته ای، بلکه در مجموع به کل سیستم امنیت بین المللی وارد خواهد نمود.

معاون وزیر خارجه روسیه در تفسیر سفر شیزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران نیز یادآور شد که مسکو از هر تلاشی در جهت بهبود اوضاع و برقراری توازن پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) استقبال می نماید. وی اضافه کرد: با توجه به افزایش وخامت اوضاع کنونی در منطقه خلیج فارس، تهدیدات دائم و اظهارات تند شنیده شده از سوی بعضی پایتخت های منطقه، اگر نخست وزیر ژاپن در جریان این سفر بتواند به ایجاد درک مشترک، به خصوص بین تهران و واشنگتن یاری کند، مسلماً ما از این مسئله حمایت خواهیم کرد.

سرگئی ریابکوف همچنین گفت که دیدار انجام شده با آندریا تامپسون همتای آمریکایی اش در پراگ را باید نقطه شروع فعال شدن تماس ها بین مسکو و واشنگتن در زمینه ثبات راهبردی نامید. به گفته وی، روسای جمهوری روسیه و آمریکا به تیم تحت رهبری خود دستور داده اند تا به موضوع کنترل تسلیحات بپردازند و رایزنی ها در پراگ را می توان نقطه شروع تماس های جدید در این زمینه دانست.

ریابکوف ابراز امیدواری کرد، این مذاکرات ادامه پیدا کند، چرا که بدون گفت وگو، وضعیت کنونی پیرامون مسئله کنترل تسلیحات پیچیده تر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 345

به "ریابکوف: روسیه نمی تواند خطر شکست برجام را نادیده بگیرد، اروپا باید در روابط تجاری با ایران قاطع باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریابکوف: روسیه نمی تواند خطر شکست برجام را نادیده بگیرد، اروپا باید در روابط تجاری با ایران قاطع باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید