خبرنگاران منتخبان مجلس یازدهم در توییتر چه گفتند؟

به گزارش کشتی کروز، تهران- خبرنگاران- بررسی توییت های نمایندگان مجلس یازدهم در هفته نخست کاری آنها نشان می دهد که تایید اعتبارنامه برخی نمایندگان، اعتراضات در آمریکا و اعلام پیگیری وعده های اقتصادی بیشترین واکنش های منتخبان را به خود اختصاص داده و این میان کارت هدیه اهدایی به نمایندگان و نطق متملقانه یکی از آنها در مدح رییس مجلس هم از حاشیه های جالب توجه بوده است.

خبرنگاران منتخبان مجلس یازدهم در توییتر چه گفتند؟

حضور پرتعداد کنندگان مجلس یازدهم در شبکه های اجتماعی به ویژه توییتر فرصت آگاهی از دغدغه ها و عملکرد آنها را خارج از دستور کار رسانه های رسمی فراهم آورده است. منتخبان جدید ملت در توییتر و اینستاگرام به ارائه نظرات خود درباره موضوعات روز و گزارش عملکرد از فعالیت های مجلس را می پردازند و واکنش های کاربران این شبکه های اجتماعی هم گاهی انتقاد و طنز و گاهی حمایت و تشویق است.

بررسی دقیق اعتبارنامه ها اولین گام مقابله با فساد در مجلس

اعتبارنامه کنندگان مجلس روز یکشنبه یازدهم خردادماه مورد بررسی قرار گرفت و جز سه منتخب، کنندگان با اعتبارنامه تایید شده به کار خود ادامه می دهند. تایید اعتبارنامه یکی از کنندگان اما به چالشی تبدیل شده است که درباره آن در توییتر نوشتند. بر اساس آنچه سیدنظام الدین موسوی کننده تهران در توییتر نوشته است؛ 9 کننده به اعتبارنامه یکی از منتخبان مجلس یازدهم اعتراض قانونی، مستند و فارغ از حب و بغض شخصی و سیاسی انجام دادند که تهدید و تطمیع خودجوش! هم در ادامه راستا آنها اثر ندارد.

اقبال شاکری و احمد نادری دیگر کنندگان مجلس هم که به گروه معترضان به اعتبارنامه پیوستند، در توییت های جداگانه ای از تهدیدهای مطرح شده درباره اعتراض خود نوشتند. زهره الهیان دیگر کننده ای بود که درباره بررسی اعتبارنامه ها نوشت: انتظار می رود مجلس انقلابی مقابل چند کننده ای که مستندات مفاسد آنها به ویژه مفاسد مالی محرز است، محکم بایستد و اجازه تصویب اعتبارنامه آنها را ندهد و نگذارد معدود کنندگان شان و جایگاه این مجلس که نقطه اعتماد و امید مردم است را مخدوش کنند..

مجتبی رضاخواه هم اعتراض به اعتبارنامه برخی کنندگان در جهت حفظ سوگند کنندگی و قدم اول در مبارزه با فساد و اشرافی گری دانست. توییت های دیگر کنندگان هم نشان می دهد که آنها در رد اعتبارنامه یکی از منتخبان عزم خود را جزم کرده اند و باید منتظر نتیجه نهایی این تلاش ها بود.

توییت های دیپلماتیک کنندگان مجلس

کنندگان مجلس همچنین در توییت های خود حوادث آمریکا را محکوم و به رسیدن نفکتش ها به ونزوئلا واکنش نشان دادند. سید جواد ساداتی نژاد کننده کاشان رسیدن نفتکش های ایران به ونزوئلا را موجب به خاک مالیده شدن پوزه ترامپ و رژیم آمریکا و تحقیرشدنشان مقابل جهانیان و ارتقاء قدرت ایران در تراز بین المللی دانست. سیدعلی موسوی کننده ملکان هم کشتی های حامل سوخت ایران را نفتکش های اقتدار، توصیف کرده و نوشته است: استکبار باید به حضور و نفوذ ایران اسلامی در نظم جدید جهانی عادت کند.

علیرضا سلیمی هم در توییتی صادرات بنزین به ونزوئلا را سیلی تجاری ایران به آمریکا توصیف کرد. اعتراضات مردم آمریکا در پی قتل یک شهروند سیاهپوست، در توییت های انتقادی کنندگان مجلس هم بازتاب داشت. سید احسان خاندوزی از کنندگان تهران با اشاره به اینکه عاقبت سیستم بی تفاوت به تبعیض و نابرابری، فوران متناوب بحران هاست، برخی از چالش های چند سال آمریکا را در فهرستی نوشت: 1992 ارتش در خیابان های لس آنجلس، 1999 کشتار سیاتل علیه مخالفان WTO، 2010جنبش وال استریت و 1 درصدی ها، 2020 نژادپرستی و ارتش در مینیاپولیس، به تبعیض و نابرابری بی تفاوت نباشیم.

مجتبی رضاخواه هم عبور ماشین پلیس نیوریورک از روی معترضان، حرکتی وحشیانه دانست و نوشت: به عنوان یک کننده مجلس ایران، این حرکات وحشیانه را محکوم می کنم. آقای ترامپ به خواست مردم آمریکا احترام بگذارید. امیرحسین قاضی زاده نوشت: شاید لازم شود زین پس بجای جمعه نیست و شنبه است، تهران نیست و پاریس است. از شنبه نیست و هر روز است، پاریس نیست و مینیاپولیس است استفاده کنیم. مکرو و مکر الله... علی اصغر عنابستانی کننده سبزوار هم اعتراضات آمریکا را شروعی بر یک انقلاب مردمی که جهانی غرب را فراگرفته و می تواند پایه های نظام لیبرالیسم را در سراسر جهان دانست که به فریاد یکپارچه مردم در سراسر امریکا بر علیه نظام برده داری نوین تبدیل شده است.

کارت هدیه، نطق تملق

کننده چناران، طرقبه و شاندیز در جلسه علنی روز یکشنبه یازده خرداد اشعاری در مدح رییس جدید مجلس خواند که واکنش های بسیاری در فضای مجازی در پی داشت. واکنش هایی که محمدباقر قالیباف درباره آن نوشت: به قول حضرت امام (ره) مسائلی را نفرمایید که انباشته شود در نفوس ما و ما را به عقب برگرداند.

اهدای کارت هدیه به کنندگان مجلس هم موضوع دیگری بود که در روزهای شروع به کار مجلس یازدهم خبرساز شد. روح الله ایزدخواه کننده مردم تهران در صفحه اینستاگرام خود از بازگرداندن کارت های اهدایی اداره دولتی خبر داد و نوشت: برگشت هدیه؛ در جلسه معارفه کنندگان استان تهران با یکی از سازمان های دولتی استان، به هر کننده دو عدد کارت هدیه به ارزش مالی 2 میلیون و 700 هزار تومان (جمعا 5.4 میلیون تومان) جهت خرید از یکی از مارک های داخلی، اهدا شد. بنده و بسیاری دیگر، کارت ها را توسط برادر مالک شریعتی به سازمان مزبور برگرداندیم.

پس از این توییت احمد امیرآبادی فراهانی کننده قم در این باره گفته است: دریافت هدیه از دستگاه های اجرایی منع قانونی ندارد و فقط ایجاد شائبه خواهد کرد. به گفته وی قرار است این موضوع در هیأت رئیسه مطرح شده و به دستگاه های اجرایی گفته شود که از این کار ممانعت کنند.

اقتصاد، عدالت، شفافیت محورهای تاکیدی کنندگان

روزهای پس از افتتاحیه مجلس یازدهم کنندگان در حساب توییتری خود بار دیگر برنامه ها و شعارهای انتخاباتی را مرور کردند. خدمت به مردم، عدالت، تحقق بیانیه گام دوم، ریل گذاری کشور را برای شکوفایی اقتصاد، برداشتن قوانین مزاحمِ تولید و اشتغال، ایجاد کمیسیون ویژه حمایت از تولید، معیشت طبقه ضعیف، تحول در ساختارها، بسترسازی برای کسب کارهای دانش بنیان از مهمترین محورهای کنندگان مجلس یازدهم در معرفی اهداف چهارسالخ این مجلس است.

گرچه از توییت های کنندگان دغدغه مالی و معیشتی آنها مشخص است اما گاهی برخی توییت ها واکنش های انتقادی هم در فضای توییتر برمی انگیزد. برای مثال الیاس نادران در توضیح تاثیرات مالی شروع به کار مجلس تازه نوشت: پس از چندسال رقیب هراسی امروز مجلس متشکل از نیروهای انقلاب کار خود را شروع کرد. واکنش مثبت بازار را دیدید؟ پیام بازار به تغییرات روشن است!

توییتی که بیشینه کامنت های زیر آن واکنش های انتقادی بود. کاربری نوشت: جناب نادران پای بازار سرمایه را به دعواها و معادلات سیاسی خودتون باز نکنید، بگذارید اقتصاد با آرامش راه خود را طی کند. کاربر دیگری به طنز نوشته است: دمتون گرم. شاخص را هم از یک میلیون و پانصد بالاتر ببرید و نگه دارید من خودم هر روز میام جلوی در مجلس یازدهم را آب و جارو می کنم.

پیگیران و موضوعات پیگیری

محمد رشیدی کننده منتخب مردم کرمانشاه پیگیر درگذشت آسیه پناهی، زن 55 ساله پس از درگیری با ماموران شهرداری کرمانشاه بوده و در توییتی نوشته است: گزارش سازمان بازرسی کل کشور و پیگیری بنده از مسئولین قضایی استان در اتفاق آسیه پناهی دلالت بر تخریب و برخورد غیرقانونی مأموران شهرداری دارد. ان شاء الله پاسخگویی و برخورد عادلانه مسئولین خدوم، از تکرار چنین حادثه هایی جلوگیری کند.

فاطمه قاسم پور کننده تهران هم در توییتر از تذکر کتبی خود به وزیر کشور درباره این حادثه تلخ خبر داد.

علی نیکزاد نایب رییس مجلس هم در توییتی از پیگیری خود برای تولید خودروی ملی نوشت: کشور و جوانی که می تواند ماهواره به فضا پرتاب کند حتما می تواند خودروی ملی در شان مردمش بسازد؛ در جلسه امروز با سرپرست وزارت صمت و رئیس دانشگاه علم و صنعت موضوع تولید خودروی ملی در دستور کار قرار گرفت و شخصاً این موضوع را تا سرانجام پیگیری خواهم کرد.

پرویز محمدنژاد کننده لنگرود هم مطالبات معلمان را پیگیری کرده و در توییتی نوشته است: از وزیر آموزش و پرورش می خواهم تبدیل شرایط معلمان نهضت سوادآموزی را در اولویت امورات وزارت قرار دهد چرا که این قشر مظلوم سال ها با پایین ترین دستمزد در مناطق دورافتاده و روستایی به تعلیم پرداخته و چراغ دانش افروخته اند. روا نیست سالیان متمادی فریاد این عزیزان شنیده نشود!

منبع: ایرنا
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1229

به "خبرنگاران منتخبان مجلس یازدهم در توییتر چه گفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران منتخبان مجلس یازدهم در توییتر چه گفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید