خبرنگاران بهره برداری 223 پروژه روستایی اصفهان آغاز شد

به گزارش کشتی کروز، اصفهان- خبرنگاران- مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان از آغاز بهره برداری 223 پروژه روستایی این استان در چهارمین روز گرامیداشت دهه مبارک فجر خبر داد.

خبرنگاران بهره برداری 223 پروژه روستایی اصفهان آغاز شد

علی رحمانی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگاران افزود: برای اجرای این تعداد پروژه ها هزار و 52 میلیارد و 468 میلیون ریال توسط اعتبارات دهیاری ها هزینه شده و به مرحله اجرا رسیده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این تعداد، فعالیت های عمرانی توسط دستگاه های خدمات رسان مثل بنیاد مسکن، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، ورزش و جوانان، آب و فاضلاب، برق و مخابرات در حال اجراست که بخشی از آن ها در این روزها افتتاح می شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان، احداث ساختمان دهیاری، زیرسازی و آسفالت معابر،احداث سالن ورزشی و چندمنظور، ساختمان آتش نشانی، پل، بلوار و خیابان، راه اندازی سامانه پایش تصویری، احداث نیروگاه خورشیدی را از مهمترین پروژه های عمرانی این استان برشمرد.

رحمانی با اشاره به رویکرد دولت در توسعه زیرساخت های روستاها اظهارداشت: بودجه مصوب و حمایت های اقتصادی دولت به روستاها از طریق اعتبارات دهیاری ها سالانه 20 درصد افزایش داشته و سایر نهادهای اداری بر اساس نیاز هر منطقه پروژه هایی را اجرا کردند که رهاورد این اقدامات مهاجرت معکوس از شهر به روستا و رونق زندگی در این مناطق بوده است.

وی حمایت از طرح های اشتغالزایی روستایی را از دیگر اقدامات دولت در هفت سال گذشته برای اقتصاد این بخش اعلام و اضافه کرد: درچهار سال اخیر 900 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به روستاهای استان اختصاص یافت که بیش از 60 درصد آن تا به امروز جذب شد و اکنون نرخ اشتغال روستا و شهر نزدیک به همدیگر شده و در برخی از مناطق با کمبود نیروی کار روبرو شدند.

وی افزود: این تسهیلات تنها از طریق حوزه روستایی توزیع شده و علاوه بر این دستگاه های خدمات رسان در حمایت از فعالیت های اقتصادی و تولید این بخش اعتباراتی را توزیع کردند.

به گفته این مقام مسئول در حوزه روستاهای استان اصفهان، در هفت سال گذشته بیش از هزار پروژه عمرانی و خدماتی توسط دهیاری ها و اعتبارات دفتر شوراها و امور روستایی هزینه شده و این اقدامات رفاه زندگی را برای این دسته از مردم افزایش داده است.

به گزارش خبرنگاران، اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری در دولت تدبیر و امید موجب شد تا سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغالزایی کشور از سه درصد به 29 درصد افزایش یابد و به ماندگاری بیشتر روستاییان منجر شود.

بر اساس آخرین آمارها، تا به امروز 135 هزار فعالیت اقتصادی از محل تسهیلات پرداختی در روستاها و بخش های زیر 10 هزار نفر به اجرا درآمده و بیش از 220 هزار شغل از این محل ایجاد شده است.

گردشگری، صنعت، کشاورزی، صنایع دستی و فرهنگ از ظرفیت های مهم روستاهای اصفهان است که در گذشته کمتر به آنها توجه شده اما با برنامه ریزی های جدی که در دولت برای رونق زندگی روستایی صورت گرفت اکنون در کنار اقدامات عمرانی و بهبود زیرساخت ها مهاجرت معکوس به روستاها را به دنبال داشته و زمینه اشتغال بسیاری را فراهم کرده است تا رنگ و بوی توسعه از میان دیوارهای گلی و گذرهای پر پیچ و خم روستاها همچنان به چشم آید.

استان اصفهان با پنج میلیون و 120 هزار نفر جمعیت دارای بیش از یکهزار و 700 روستا و آبادی با جمعیت افزون بر 610 هزار نفر ودارای 852 دهیاری است که با بیش از هزار نفر نیروی انسانی اداره امور روستاها را برعهده دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1662

به "خبرنگاران بهره برداری 223 پروژه روستایی اصفهان آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهره برداری 223 پروژه روستایی اصفهان آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید