نگاهی به نمایشگاه گردشگری TTM

به گزارش کشتی کروز، سال جاری برای دومین بار نمایشگاه TTM+ در روزهای 14 تا 16 ژوئن در شهر چیانگ مای، تایلند برگزار گردید. در این مقاله اختصاصی، خبرنگاران نگاه گلی به این نمایشگاه گردشگری دارد.

نگاهی به نمایشگاه گردشگری TTM

با تور تایلند ارزان به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

چیانگ مای پایتخت شمال تایلند، سال جاری میزبان نمایشگاه گردشگری TTM+ 2017 بود که از سرتاسر تایلند در این نمایشگاه حضور داشتند که به ارائه خدمات خود در زمینه های مختلف همچون معرفی هتل ها و خدمات آن ها، معرفی تورهای مختلف ماجراجویی و شهری، ایرلاین ها و خطوط هوایی، تفریحات مختلف موجود و مواردی از این دست پرداختند. در این گزارش تصویری به نحوه برگزاری نمایشگاه و دلایل انتخاب شهر چیانگ مای برای این رویداد خواهیم پرداخت.

من به عنوان نماینده خبرنگاران از طرف نهاد گردشگری تایلند در ایران (TAT) با هواپیمایی تای ایرویز در این سفر میزبان مردم مهمان نواز و دوست داشتنی چیانگ مای بودیم.

ابتدا شما را به دیدن گزارش ویدیویی از این نمایشگاه دعوت می کنیم. با هم ببینیم.

شانزدهمین دوره این نمایشگاه (Thailand Travel Mart Plus) در سه روز برگزار گردید که هر سه روز توسط تیم خبرنگاران پوشش داده شد و در این گزارش به آن خواهیم پرداخت.

روز اول نمایشگاه TTM+؛ 14 ژوئن 2017

روز اول نمایشگاه گردشگری قبل از افتتاحیه، من به همراه جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه به سمت موزه هنرهای معاصر MAIIAM راهی شدیم تا با حضور وزیر گردشگری و ورزش خانم رسما افتتاح گردد. این موزه با طراحی بسیار مدرن و زیبای خود در شهر می درخشید و همه منتظر بودند تا از این موزه رونمایی گردد. به مناسبت نمایشگاه گردشگری و فرصتی که به این شهر داده شد، موزه هنرهای معاصر نیز افتتاح شد.

موزه هنرهای معاصر MAIIAM در شهر چیانگ مای تایلند

خانم وزیر از آثار هنرمندانی که برای شهر چیانگ مای و تایلند تلاش و تلاش می نمایند نام برد و از آنها تقدیر کرد.

وزیر گردشگری تایلند خانم Wattanavrangkul

بعد از سخنرانی خانم وزیر درباره آثار هنرمندان به ویژه هنرمندان بومی چیانگ مای به تماشای بعضی از آثار موزه MAIIAM رفتیم.

پوشاکی که به مثابه یک اثر هنری در موزه می درخشید
پوشاک به نمایش گذاشته شده در موزه

آغاز فعالیت نمایشگاه

بعد از بازدید از موزه، همگی به سمت محل برگزاری نمایشگاه گردشگری TTM+ رفتیم و ابتدا همه خریداران و خبرنگاران ثبت نام کردند و هر یک نشان نمایشگاه را دریافت کردند.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه

بعد از صرف ناهار در رستوران نمایشگاه، مراسم افتتاحیه با حضور وزیر گردشگری و معاونت نهاد گردشگری تایلند (TAT) و همچنین معاون نخست وزیر این کشور برگزار گردید که در این مراسم به ایراد سخنرانی درباره این نمایشگاه و شرایط گردشگری تایلند پرداختند. همه مسئولین از وضعیت گردشگری تایلند صحبت کردند و از پیشرفت چشمگیری که در سال های اخیر در تایلند دیده شد ابراز خوشحالی کردند. معاونت نهاد گردشگری تایلند درباره خدمات ویژه ای در مورد گردشگری در این سال ها ارائه شد، توضیح داد و از همه خریدارن و فروشندگان این نمایشگاه خواست که به شکل دیگری به این نمایشگاه و خدمات آن نگاه نمایند تا هر روز به پیشرفت بیشتری در این زمینه دست یابند.

بعد از این مراسم رسما خریداران و فروشندگان فعالیت خود را آغاز کردند. در بخش فروشندگان نیز 272 غرفه هتل (با برچسب های آبی)، 30 غرفه آژانس مسافرتی و برگزارنماینده تور و 11 شرکت فعال در زمینه تفریحات (با برچسب های صورتی)، 14 غرفه موسسات و... حضور داشتند.

نمایی از مذاکره بین خریداران و فروشندگان

جشن خوش آمدگویی میهمانان نمایشگاه در شب اول

بعد از سرانجام کار روز اول نمایشگاه، جشن خوش آمد گویی برای میهمانان ترتیب داده شده بود که در این مراسم همه مسئولین مرتبط با گردشگری حضور داشتند. بسیاری از هنرمندان بومی مراسم خوش آمد گویی را با پایکوبی و پای کوبی مزین کردند.

همچنین در این مراسم با غذاهای بومی از مردم استقبال کردند که طعم ویژه آسیای شرقی و غذاهای تایلندی در این مراسم به چشم می خورد.

روز دوم نمایشگاه TTM+؛ 15 ژوئن 2017

اتفاق اصلی در نمایشگاه عملا بین خریداران و فروشندگان از روز دوم آغاز شد. در روز دوم نیز مانند روز اول از ساعت 9 صبح تا 5 عصر ده ها قرار ملاقات شکل گرفت که فروشندگان عمدتا از هتل های مختلف سرتاسر تایلند آمده بودند از خدمات خود می گفتند. 245 فروشنده از تایلند در برابر 388 خریدار از سرتاسر جهان رو در روی هم به مذاکره پرداختند و با هم مبادله کردند. طبیعی است که در این میان خریدارن بیشتر از سال های قبل به بازار گردشگری تایلند علاقه نشان دادند و از جای جای جهان به چیانگ مای آمده بودند تا ضمن ارائه محصولات و خدمات خود از بازار گردشگری تایلند بهره ببرند. البته فرصت مذاکرات هر خریدار با فروشنده به صورت میانگین 20 تا 30 دقیقه بود و طبیعی است در این فرصت اندک، خریداران نتوانستند به همه فروشندگان سر بزنند. اما آنچه در این نمایشگاه بسیار ملموس بود توان ارائه قوی توسط فروشندگان تایلندی بود که نسبت به سال های قبل با قدرت بیشتری به میدان آمده بودند.

چرا چیانگ مای برای این نمایشگاه انتخاب شد؟

در روز دوم بعد از سرانجام مذارکرات و قرار ملاقات ها در ساعت 7 شب مراسمی تحت عنوان شب چیانگ مای توسطترتیب داده شده بود که در این مراسم وزیر گردشگری تایلند خانمسخنرانی مفصلی درباره اینکه چرا چیانگ مای را برای این نمایشگاه برگزیدند، داشتند.

خانم واتاناورانگول به عنوان وزیر گردشگری تایلند تاکید بسیاری بر این مهم داشتند که تایلند فقط بانکوک، پاتایا و پوکت نیست. شهرهای بسیار زیبا و پر جاذبه ای در این کشور وجود دارد که مورد لطف گردشگران واقع نمی گردد. چیانگ مای به عنوان مهم ترین شهر شمال تایلند برای دومین بار میزبان نمایشگاه گردشگری تایلند شده است و دلیل این انتخاب برای دو سال پیاپی دیدنی های فراوان این شهر است.

آب و هوای نسبتا خنک این شهر، مردم مهربان، جوامعی محلی و منحصر به فرد که در دل طبیعت بی نظیر این محدوده زندگی می نمایند، چیانگ مای را متمایز نموده است. چیانگ مای شهر سنتی و تاریخی است که اگر کسی بخواهد آن را به جهان بشناساند می تواند آن را با معابد بسیار بی نظیرش، با زندگی شبانه اش، با ماجراجویی هایی که در شهر و خارج از شهر وجود دارد، می تواند از آن سخن بگوید.

روز سوم نمایشگاه TTM+؛ 16 ژوئن 2017

در روز سوم هم مانند روز اول و دوم قرار ملاقات ها خریداران و فروندشگان طبق روال از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر شکل گرفت. در این روز جنب و جوش ها بیشتر بود تا از آخرین فرصت های نمایشگاه برای عرضه پتانسیل های خود استفاده نمایند.

اما در حاشیه نمایشگاه هنرمندان محلی از استان های مختلف تایلند آمده بودند تا صنایع دستی مختلف خود را به نمایش بگذارند. شمال تایلند که در میان گردشگران نسبت به جنوب تایلند از محبوبیت کمتری برخوردار است در این نمایشگاه حضور چشمگیری داشت تا با ارائه محصولات خود به گردشگران یادآور گردد که صنایع دستی این خطه از چه جذابیت و کیفیتی دارا است و کم لطفی هایی که به این محدوده شده را باید به طرقی جبران کرد. این نمایشگاه بهترین فرصت بود که هنرمندان به بهترین شکل صنایع خود را به نمایش بگذارند.

مهم ترین ویژگی این نمایشگاه آشنایی با صنایع محلی گردشگری شمال تایلند است که در 7 بخش به نمایش گذاشته شده اند.

  • بخش Lanna Fabric شامل لباس و منسوجات مرتبط با هتل ها و اسپاها است. محصولاتی مثل تشک، بالش، روبالش، ملحفه، حوله، یونیفورم کارکنان، قالیچه ، پرده و... را در این بخش می توانید بیابید.
  • در قسمت Lanna Style می توان محصولات مرتبط با طراحی دکوراسیون مبتنی بر فرهنگ شمال تایلند را مشاهده کرد. مبلمان قلم زنی شده، ظروف و لوازم خانگی از جمله این محصولات هستند.
  • Lanna Kitchenware که بخش مورد علاقه رستوران ها و هتل ها و همچنین صاحبان اقامتگاه ها است، مربوط به محصولاتی چون میز، سرویس های غذاخوری و قاشق و چنگال و البته گستره وسیعی از ظروف و کالاهای سرامیکی است.
  • بخش Lanna Herbs & Snacks هم شامل محصولات کشاورزی محلی مثل انواع ادویه، میوه های خشک، چای، قهوه و گیاهان و میوه های شمال تایلند است.
  • در قسمت Lanna Scent می توانید محصولات مرتبط با اسپا را، مثل کمپرس های گیاهی که در سرتاسر تایلند مورد استفاده قرار می گیرند، روغن های پوست و سایر محصولات مرتبط با صنعت زیبایی را بیابید.
  • OTOP Lanna نیز به محصولاتی گفته می گردد که توسط اقوام متنوع شمال تایلند که مختص این منطقه هستند، ساخته شده اند. از جمله این کالاها می توان به صنایع دستی ساخته شده توسط قبایل محلی، نقره آلات، آثار هنری قلم زنی شده روی چوب و... اشاره نمود.
  • بخش SACICT نیز به ارائه هنرهای دستی مبتکرانه و محصولات مبتنی بر معرفت محلی شمال تایلند می پردازد. از جمله این محصولات می توان به حصیرهای تیما که از برگ نخل ساخته می شوند، کیک های واسانا و... اشاره نمود.

بخش جالب دیگر این نمایشگاه حضور دخترانی بود که از میانمار آمده بودند و به گردن دراز های میانمار شهرت دارند. بخشی از مردم میانمار از 9 سالگی آغاز به آویختن گردن بندهای مخصوص می نمایند تا هر سال با اضافه کردن هر گردن بند، گردن های خود را درازتر نمایند. این رسوم بخشی از فرهنگ مردم میانمار است که سالانه گردشگران زیادی را به میانمار می کشانند تا مردم گردن دراز را تماشا نمایند.

مراسم قدردانی روز آخر

در شب آخر نمایشگاه برای تشکر و قدردانی مراسمی برپا شده بود که در آن پایکوبی و آواز و شام مفصل (شامل غذاهای سنتی منطقه) ترتیب داده شده بود.

در این مراسم همچنین مسئولین گردشگری از همه شرکت نمایندگان نمایشگاه تشکر ویژه کردند و از آنها خواستند تا به همه جهان واقعیت های تایلند و به ویژه چیانگ مای را همان گونه که شایسته است نشان دهند.

جمع بندی نمایشگاه TTM+ 2017 چیانگ مای

سال جاری نهاد گردشگری تایلند و همه مسئولین مرتبط با گردشگری به نحو احسن توانستند نمایشگاه TTM+ 2017 را برپا نمایند و علاوه بر خریدارن و فروشندگان حاضر در نمایشگاه، خبرنگاران، میهمانان خارجی، هنرمندان و صنعت گران منطقه و در نهایت همه کسانی که در این نمایشگاه اثری از خود بر جای گذاشتند، شاهد پیشرفت 10 درصدی صنعت گردشگری تایلند بودند و این رشد به اقتصاد و فرهنگ این کشور یاری قابل توجهی کرد.

منبع: کجارو
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 607

به "نگاهی به نمایشگاه گردشگری TTM" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نمایشگاه گردشگری TTM"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید