ایران ظرفیت پذیرش 20 میلیون گردشگر خارجی دارد

به گزارش کشتی کروز، مرتضی رحمانی موحد در حاشیه برگزاری دومین نشست هم اندیشی منطقه ای توسعه گردشگری در قزوین در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: ظرفیت گردشگری در استانهای کشور مختلف است که باید برای بهره مندی از آنها برنامه ریزی کنیم.

ایران ظرفیت پذیرش 20 میلیون گردشگر خارجی دارد

اگر علاقمند به سفر با بهترین رزرو تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

رحمانی موحد توضیح داد: گردشگری ارتباط نزدیکی با حوزه روابط بین المللی دارد و در دولت جدید نگاه جدیدی به این موضوع شده تا بتوان از این ظرفیت بخوبی استفاده کرد که آرام، آرام روینمودها به موضوع گردشگری تغییر نموده و شرایط بهتر شده که می توان به آینده امیدوار بود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآورشد: در شرایط پسا تحریم رویکرد به توسعه کشور با استفاده از سرمایه گذاری های بخش خصوصی در گردشگری بیشتر شده که امیدواریم با همکاری تشکلها و علاقمندان این بخش بتوانیم به نتایج خوبی دست یابیم.

رحمانی موحد بیان نمود: باید بتوانیم در بخش گردشگری سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کنیم که در این زمینه برنامه داریم تا با توجیه و راهنمایی مناسب سرمایه گذار از ظرفیت ها بخوبی استفاده کنیم.

وی توضیح داد: ایران در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا در حوزه گردشگری میتواند از هر گردشگر بین 1500 تا 1600 دلار درآمد کسب کند که در سال گذشته آمارها نشان داد که بیش از پنج میلیون نفر گردشگر در قالب سفرهای سیاحتی، زیارتی، هیئت های تجاری، رقابت های ورزشی و بازدید هیئت های سیاسی وارد ایران شدند و از مناطق دیدنی آن بازدید کردند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهارداشت: از نگاه سازمان جهانگردی هر فردی که به کشوری سفر نموده و 24 ساعت در آن اقامت کند گردشگر محسوب می گردد و با این حساب ایران می تواند ظرفیت کنونی گردشگری خود را تا چهار برابر افزایش دهد.

چشم انداز حضور 20 میلیون گردشگر در ایران

رحمانی موحد بیان نمود: سرزمین ایران اسلامی با داشتن چهار فصل زیبا، اقلیم شش گانه، ظرفیت و جاذبه های تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی می تواند از انفعال خارج شده و به پویایی برسد که در این راستا در چشم انداز توسعه کشور حضور بیش از20 میلیون گردشگر پیش بینی شده که امری دست یافتنی است.

وی اضافه نمود: باید از همه ظرفیت های موجود کشور استفاده کنیم تا بتوانیم گردشگری را به صندلی اصلی خود برسانیم اما در این میان به همکاری و تعامل دستگاههای اجرایی بویژه شهرداری و مدیران شهری و روستایی احتیاجمندیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یادآورشد: ساختار گردشگری کشور احتیاجمند آموزش و فرهنگ سازی است و اگر حلقه های متصل در این صنعت بتوانند با هم کار نمایند و احتیاجها برطرف گردد میتوان امیدوار بود برنامه ها محقق گردد.

وی گفت: حفاظت از داشته ها، نگهداری و بهره برداری درست از بناها و ظرفیت های گردشگری، آموزش رانندگان تاکسی و اتوبوس، هتلینگ، تامین تاسیسات گردشگری، آموزش نیروهای راهنمای گردشگری و تقویت بخش های مرتبط با این بخش میتواند چشم انداز تعریف شده را در توسعه گردشگری محقق کند.

رحمانی موحد بیان نمود: در تعریف مقصد و راستاهای گردشگری بسته های جدیدی تعریف شده که در اولین گام در حوزه منطقه یک استانهای اصفهان، فارس، یزد، چهار محال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد تعریف شده که در 12 راستا 70 بسته گردشگری تعریف نموده ایم تا هر گردشگر برای سفر به یکی از این مناطق بتواند از سایر جاذبه های راستا هم دیدن کند.

وی اظهارداشت: در این طرح در کوتاهترین زمان می توان مناطق متعددی را بازدید و به رونق صنعت گردشگری داخلی یاری کرد.

رحمانی موحد یادآورشد: در منطقه دو هم استانهای گیلان، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و قزوین تعریف شده که با معین بسته گردشگری این منطقه نیز فعال خواهد شد.

940 هتل واقامت گاه در دست ساخت

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور اظهارداشت: در حال حاضر 970 باب تاسیسات جدید گردشگری وارد سیستم شده و 940 باب تاسیسات دیگر شامل هتل، رستوران، سفره خانه، دفاتر خدماتی و گردشگری در دست ساخت است که به ظرفیت موجود اضافه خواهد شد.

وی اضافه نمود: برای توسعه تاسیسات گردشگری از محل 10 درصد اعتبارات صندوق توسعه تسهیلات مورد احتیاج را تامین خواهیم کرد تا به این حوزه یاری گردد.

بیش از دو هزار هتل احتیاج داریم

رحمانی موحد یادآورشد: در حال حاضر بیش از یک هزار هتل و تاسیسات اقامتی در کشور داریم که برای تحقق پذیرش 20 میلیون گردشگری به ساخت دو هزار هتل دیگر احتیاجمندیم که باید بخش خصوصی برای مشارکت در آن اعلام آمادگی کند.

وی گردشگری سلامت را از دیگر ظرفیت های کشور دانست و بیان نمود: در این بخش نیز ظرفیت های خوبی داریم که باید مورد استفاده قرار گیرد که قزوین هم در این بخش ظرفیت های خوبی دارد و میتواند در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد.

رحمانی موحد اظهارداشت: امسال 30 هزار گردشگر سلامت وارد کشور شدند و با هماهنگی و برطرف مسائل این بخش میتوان افراد بیشتری را از کشورهای همسایه در این زمینه جذب ایران کرد.

قزوین شرایط ایده آلی برای گردشگری دارد

وی در مورد ظرفیت های استان قزوین در بخش گردشگری گفت: قزوین با داشتن مناطق تاریخی و طبیعی متعدد، بازار، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و امامزاده، قلعه و چشم اندازهای طبیعی و قرار دریافت در راستا بزرگراهی شمال و غرب کشور موقعیتی استثنایی دارد.

رحمانی موحود گفت: در بخش فرهنگ و هنر نیز ظرفیت ها زیاد است و با وجود میدان چوگان، خیابان سپه، عالی قاپو و سرای سعدالسطنه میتوان گردشگران زیادی را در این استان پذیرا بود.

مکانهای تاریخی و دیدنی به روی مردم باز است

وی اضافه نمود: درب اماکن تاریخی و دیدنی در سرارس کشور به روی مردم گگردده شده و مصمم هستیم هیچ بنایی از دسترس مردم دور نباشد و بسته نگردد تا بتوانیم از همه ظرفیت ها بخوبی استفاده کنیم که در این میان در کنار ساماندهی ظرفیت ها از اجرای برنامه های شبانه شاد و خانوادگی در چارچوب های اخلاقی و فرهنگی غفلت نکنیم.

ساماندهی دفاتر تورهای گردشگری در اولویت است

رحمانی موحد اظهارداشت: در امسال ساماندهی دفاتر وتورهای گردشگری و تشکل های فعال این بخش از برنامه های معاونت گردشگری است تا به رونق این بخش یاری گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 854

به "ایران ظرفیت پذیرش 20 میلیون گردشگر خارجی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران ظرفیت پذیرش 20 میلیون گردشگر خارجی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید