حضور 30 شرکت دانش بنیان در پروژه ساخت ماهواره پارس

به گزارش کشتی کروز، مرتضی براری صبح امروز در پنجمین نشست تخصصی دستاوردهای علمی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران، با اشاره به عملکرد پژوهشگاه فضایی ایران که در چهار حوزه به شکل متوازن در حال اجرا است، گفت: هم اکنون شاهد توسعه زیرساخت های فضایی با طراحی و ساخت چندین ماهواره عملیاتی و سامانه بلوک انتقال مداری ماهواره ها هستیم که پیشرفت خوبی داشته و در آینده نزدیک این ماهواره ها در مدار قرار می گیرند.

حضور 30 شرکت دانش بنیان در پروژه ساخت ماهواره پارس

از وبلاگ آریا دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

رئیس سازمان فضایی ایران، توسعه آزمایشگاه های حوزه فضایی و زیرساخت های آزمایشگاهی را از دیگر اقدامات اجرا شده در حوزه پژوهش فناوری فضایی مطرح نمود و گفت: ایجاد آزمایشگاه های تست ماهواره ها و توسعه موتورهای فضایی از جمله اقدامات موفقی است که در این حوزه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه توسعه آزمایشگاه فضایی با کمبود منابع روبرو بودیم، اضافه نمود: در این زمینه با هماهنگی وزارت علوم در سرفصل بودجه سال 99 موافقت شد که بخشی از مبلغ بودجه توسعه آزمایشگاه ها که حدود یک میلیارد دلار پیش بینی می گردد، به آزمایشگاه های فضایی تخصیص یابد.

براری ادامه داد: درفت فناوری فضایی از سوی پژوهشگاه فضایی ایران تدوین شده تا توسعه فناوری فضایی با تعامل با دانشگاه ها تا سال 1404 برنامه ریزی گردد.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در این راستا کاربردی کردن صنعت فضایی برای حل چالش های کشور از دیگر موضوعاتی است که موفقیت های خوبی در آن حاصل شده است؛ به نحوی که داده های فضایی امروز به مدیریت هوشمند کشور و نیز برآورد مسائل ناشی از رخدادهای طبیعی یاری می نماید.

وی اعلام کرد: فناوری فضایی توانست 2000 میلیارد تومان جلوی برآورد خسارات ناشی از سیل را بگیرد و فرصتی مالی برای کشور خلق کند.

براری با اشاره به اینکه رتبه فضایی ایران در میان کشورهای دنیا 11 است، اضافه نمود: درحالی که متوسط رتبه دانش های نو ما در دنیا 16 است، رتبه حوزه فضایی بالاتر از رتبه دانش های سنتی واقع شده است.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه با داده های فضایی می توان چالش های کشور را به فرصت مالی تبدیل کرد، گفت: برای مثال، سهم فناوری در اقتصاد کشاورزی، حداقل است و با وجود اینکه 18 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد، اگر فناوری فضایی به ازای هر هکتار، 1000 تومان بهره وری را بالا ببرد، شاهد رونق مالی 18 میلیارد تومانی در این بخش خواهیم بود.

وی گفت: باید کوشش کنیم که جوانان خلاق و کارآفرین در عرصه فناوری فضایی وارد شوند همانطور که این جوانان در چهار سال گذشته، مسائل مربوط به حمل و نقل و تجارت الکترونیک را با استفاده از فناوری های نوین حل کردند.

رئیس سازمان فضایی ایران اضافه نمود: هم اکنون شاهد هستیم که تمام خدمات روی موبایل قابل دریافت است و موبایل دروازه واحد ارائه خدمات شده و سهم ما از اقتصاد خدمات، 6 درصد رشد داشته است. ما نیز امیدواریم در پژوهشگاه فضایی ایران سال آینده توسعه شرکت های دانش بنیان را داشته باشیم. هم اکنون نیز 30 شرکت دانش بنیان در پروژه ماهواره پارس 1 فعال هستند و کوشش می کنیم این بخش توسعه بیشتری پیدا کند.

براری گفت: پیوند فناوری های جدید مانند اینترنت اشیاء، داده های کلان، بلاک چین و نسل پنجم ارتباطات با فناوری فضایی به عنوان یک جهش اساسی در این عرصه قلمداد می گردد و ما نیز برای جا نماندن از حضور در این عرصه، باید صندلی فضایی خود را در دنیا رونق ببخشیم.

وی اعلام کرد: در این حوزه نیازمند تعامل سه جانبه میان سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات هستیم.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ما در عصر اول فضا، سرآمد دنیا بودیم و با وجود دانشمندانی مانند خوارزمی، ابوریحان بیرونی و خیام، در حوزه فضا و نجوم قدمتی بیش از 3000 ساله داریم اما در نسل دوم فضا که از دهه 1960 با دستیابی به دانش فضا و ورود ماهواره ها در مدارات فضایی و اعزام انسان به کره ماه انجام شد، دچار وقفه شدیم و این تأخیر باعث شد از صندلی اصلی مان فاصله بگیریم.

به گفته براری، هم اکنون در حال ایجاد زیرساخت های بومی فضایی برای برطرف این فاصله ها هستیم.

وی گفت: در عصر چهارم فضا، با توجه به دانشمندان ممتاز حوزه فضایی، خوشبین هستیم که بتوانیم همگام با دنیا حرکت کنیم. بر این اساس سندی را تدوین کردیم که با یک برنامه ریزی دقیق، صندلی ممتازی در حوزه فضایی همزمان با حوزه فناوری اطلاعات داشته باشیم و بتوانیم در این حوزه پیشرفت کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 15 بهمن 1398 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 816

به "حضور 30 شرکت دانش بنیان در پروژه ساخت ماهواره پارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور 30 شرکت دانش بنیان در پروژه ساخت ماهواره پارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید