جزئیات جدید میدل ایست آی از مذاکرات ایران و عربستان سعودی

به گزارش کشتی کروز، پایگاه خبری میدل ایست آی جزئیات جدیدی از مذاکرات میان مقام های ایران و عربستان سعودی در عراق ارائه نموده است.

جزئیات جدید میدل ایست آی از مذاکرات ایران و عربستان سعودی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک رسانه مستقر در انگلیس جزئیات جدیدی از مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی در عراق منتشر نموده است.

مقام های آگاه عراقی به میدل ایست آی گفته اند جنگ در یمن بیشترین موضوع مورد بحث میان طرف ها بوده. این مسئله اصلی ترین محور گفت وگوهای میان نمایندگان ایران و عربستان در مذاکرات چهار ساعته ای بوده که هفته گذشته میان طرف ها برگزار گردیده است.

طبق این گزارش، سعودی ها در آن مذاکرات خواهان ضمانت هایی برای اتمام حملات حوثی ها (انصارالله یمن) به تأسیسات نفتی و مالی خود بوده اند.

میدل ایست آی مدعی شده طرف ایرانی هم در مقابل خواهان یاری عربستان سعودی برای فروش نفت خود و دور زدن تحریم های آمریکا شده است.

نمایندگان ایران و عربستان سعودی از ماه پیش نخستین دور گفت وگوهای مستقیم از زمان قطع روابط دیپلماتیک در سال 2016 را در بغداد پایتخت عراق برگزار نموده اند.

یک مقام عراقی می گوید هدف از این گفت و گوها سرانجام دادن به شرایط درگیری ها و تنش ها است.

دور جدیدی از این گفت وگوها هفته گذشته با حضور تعداد محدودی از مقام های عراقی برگزار گردید.

این گفت وگوها در شرایطی برگزار گردید که طرف های برجام به وسیله مذاکرات جاری در وین به دنبال بازگرداندن آمریکا به توافق هسته ای برجام هستند.

یک مقام ارشد عراقی از دفتر مشاور امنیت ملی این کشور گفته برای او تعجب آور نیست که تهران در حال دنبال کردن راهبرد جایگزین مذاکرات وین به وسیله گفت وگو با عربستان سعودی است.

او گفت: ایران با باز کردن راستا جدیدی برای فروش نفت به دنبال بهره برداری کردن از شرایط منطقه و گسترش دادن نفوذش به حیطه های جدیدی است.

این مقام عراقی مدعی شده مذاکرات وین ممکن است چند ماه و حتی چند سال ادامه داشته باشد.

روزنامه فایننشال تایمز 18 آوریل گذشته در گزارشی به نقل از سه مقام مدعی برگزاری مذاکرات مستقیم میان مقام های ارشد عربستان سعودی و ایران در راستای کوشش برای بهبود روابط بین این دو کشور رقیب در منطقه شده بود.

راهنمایی این گفت وگوها را خالد حمیدان، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی و سعید ایروانی، معاون دبیر شورای امنیت ملی ایران به عهده دارند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1833

به "جزئیات جدید میدل ایست آی از مذاکرات ایران و عربستان سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید میدل ایست آی از مذاکرات ایران و عربستان سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید