تهدید قضائی مطب ها اشتباه است

به گزارش کشتی کروز، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در نامه ای به معاون بهداشت وزارت بهداشت، نکاتی را پیرامون شرایط جامعه پزشکی در مواجهه با بیماران کووید 19 توضیحاتی ارائه داد.

تهدید قضائی مطب ها اشتباه است

به گزارش گروه اجتماعی کشتی کروز، محمدرضا ظفرقندی، در این نامه به علیرضا رئیسی، نوشته است: خدمات نجات بخش جامعه پزشکی در ایام بیماری کووید 19 چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی همواره مورد تحسین و تقدیر مردم و مسئولین نظام و دولت بوده است؛ لذا وظیفه خود می دانم نکاتی را متذکر شوم.

1- با توجه به قوانین و مقررات موجود و سازوکار تعیین نظارتی بر مطب ها و دفاتر کار از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، احاله موضوع و مکاتبه برای اجرای پروتکل های بهداشتی در مطب ها به سازمان نظام پزشکی، بلاوجه و بر خلاف قواعد و مقررات است.

2- به نظر می رسد در مواردی که حل و فصل مسائل با توجه به اختیارات قانونی در حوزه سلامت و در ستاد مبارزه با کرونا در داخل خانواده پزشکی کشور میسر است، اتخاذ روش های تهدیدی و ارجاع موضوع به قوه قضائیه و دادستان کشور نه تنها نتیجه مثبتی نخواهند داشت بلکه موجب آزردگی خاطر و روحیه پزشکان خدوم و فداکاری خواهد شد که در شرایط کنونی از جان خود مایه گذاشته اند. لازم به ذکر است اگرچه ممکن است آغاز این روش ها و ارجاعات غیر معمول به دست و قلم شما جاری شود، ولی مطمئن باشید ادامه و خاتمه آن در اختیار شما نخواهد بود.

3- همانطور که در مکاتبه قبلی عرض کردم اساساً مقایسه حرفه پزشکی و طبابت چه در مطب ها و چه در بیمارستان ها با کسب و کار ها و مشاغل دیگر و استخراج نتیجه و اعلام آن قیاس مع الفارق و فاقد مبنای صحیح و علمی است.

در جایی که انبوه بیماران از شدت بیماری، درد و اضطرار به پزشکی مراجعه می کنند و پزشک به رغم احساس خطر ابتلاء و گرفتار شدن به بیماری صرفاً برای انجام وظیفه انسانی و پزشکی ناگریز به کار و ادامه طبابت است و به حکم قواعد و اخلاق پزشکی نمی تواند از پذیرش بیماران امتناع کند، اینگونه قیاس کردن ثواب نیست. در اینجا باید زبان تقدیر و چاره گشود نه قلم به تهدید و تخویف.

در این میسر خطیر به جا است بررسی و اعلام شود که به رغم مکاتبات و پیگیری های مکرر، تا به امروز چه حمایت عملی و اجرایی از مدافعین فداکار سلامت و حتی شهدای این راه اجرا شده است؟

4- در مورد قطع زنجیره انتقال بیماری هم ضمن تأکید مکرر بر ضرورت رعایت ضوابط بهداشتی در همه مراکز بهتر است به جای آدرس غلط دادن و پرداختن به معلول ها و معضل، مراجعه تعداد زیاد بیماران به طوری که فاصله گذاری فیزیکی را عملاً غیر ممکن می سازد، به صورت علمی و علتی دلایل اصلی و تصمیم هایی که منجر به اوج گیری مجدد بیماری کرونا شد، بررسی و به مردم اعلام شود.

سازمان نظام پزشکی مجموعه علمی و مستندی در این زمینه فراهم کرده که در صورت لزوم ارائه خواهد شد.

در خاتمه وظیفه خود می دانم ضمن تعظیم و تجلیل از فداکاری ها و ایثار کادر درمان و جامعه پزشکی کشور که در خطوط مقدم این عرصه خطیر به مردم شریف این مرز و بوم خدمت می کنند و در این راه با بیش از 5000 مورد ابتلاء به بیماری و 150 شهید خدمت نماد ماندگاری از شرف و افتخار را برافراشته اند، مجدداً از همکاران ارجمند درخواست می نمایم، برای حفظ سلامت خود و کادر درمان و امکان ادامه خدمت به بیماران نیازمند ترتیبی اتخاذ فرمائید که با نظارت و رعایت دقیق و بیش از پیش ضوابط بهداشتی و اصول حفاظتی در مطب ها و محل کار، از اشاعه بیماری جلوگیری شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1327

به "تهدید قضائی مطب ها اشتباه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید قضائی مطب ها اشتباه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید