شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با 56 نفر ، نحوه ثبت نام و شرایط داوطلبان

به گزارش کشتی کروز، محقق اصلی پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به جزییات فاز اول انجام تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: احتمالا فاز اول تست انسانی این واکسن از هفته اول دی ماه شروع می گردد.

شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با 56 نفر ، نحوه ثبت نام و شرایط داوطلبان

دکتر مینو محرز در گفت وگو با خبرنگاران، درباره زمان شروع تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: احتمالا فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی از هفته اول دی ماه به بعد شروع می گردد.

شروع تست انسانی واکسن کرونا با 56 نفر

وی با بیان اینکه تا به امروز تعداد بسیار زیادی برای شرکت در تست انسانی داوطلب شده اند، گفت: فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با 56 نفر شروع می گردد. در این فاز دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می گردد. یعنی ابتدا یک تزریق را انجام می دهند و دو هفته بعد هم تزریق دوم را انجام می دهند.

محرز ادامه داد: از آنجایی که شیوع بیماری کووید-19 در سطح شهر زیاد است و ممکن است آنتی بادی افراد دچار اشکال گردد، در سری اول داوطلبین در یک جای خاص نگهداری می شوند و بعد از اینکه نوبت دوم تزریق را انجام دادند، شرایط آنتی بادی شان چک می گردد. البته بعضی کارشناسان معتقدند که در افرادی هم که به کووید-19 مبتلا شدند، بعد از سه ماه می توانند واکسن تزریق نمایند. زیرا نمی توان همه را تست کرد.

شرایط داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا

وی درباره شرایط داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا، گفت: این افراد باید کاملا سالم باشند، تمام تست های لازم برایش انجام می گردد، در عین حال نباید سابقه ابتلا به کووید-19 را داشته باشد و آنتی بادی اش باید منفی باشد و بین 18 تا 50 سال باشد.

محقق اصلی پروژه فراوری واکسن کرونای ایرانی درباره پوشش بیمه ای داوطلبان تزریق واکسن کرونا، گفت: سری اول یک هدیه ای به آنها تعلق می گیرد و تحت پوشش بیمه نیز قرار می گیرند.

چه زمانی واکسن ایرانی کرونا آماده می گردد؟

محرز گفت: فکر می کنم اگر همه چیز با موفقیت پیش رود و تایید آن را هم از سازمان بهداشت جهانی دریافت کنیم، نهایتا در بهار بتوانیم واکسن کرونای ایرانی را داشته باشیم. نهایتا و حداکثر می توانیم اواخر بهار این واکسن را در صورت موفقیت داشته باشیم.

داوطلب انجام تست؛ بیش از حد احتیاج

وی درباره بعضی فضاسازی های رسانه های معاند درباره عدم وجود داوطلب برای تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، گفت: این ها اصلا درست نیست. می خواهند مردم را تحریک نمایند و بعضی رسانه های آن طرفی کارشان همین است. در حالی که داوطلب تست واکسن کرونا از تمام ایران بسیار زیاد است. از تمام ایران، افراد تحصیل نموده و... بسیار داوطلب شدند و داوطلب بیش از حد احتیاج وجود دارد.

محرز با تاکید بر اینکه ایران باید واکسن کرونای خودش را فراوری کند، گفت: باید بتوانیم خودمان واکسن های مورد احتیاجمان را بسازیم. دانش و تکنولوژی این کار هم وجود دارد. در حال حاضر فقط دو واکسن کرونای فایزر و مدرنا تاییدیه دریافت نموده اند که در آمریکا واکسیناسیون را شروع نموده اند. ابتدا پرستاران و کادر بهداشت و درمان را واکسینه می نمایند و بعد به سراغ افراد مسن و در معرض خطر می فرایند. بالاخره تعدادی که فراوری می نمایند، آنقدر نیست که در همه جای جهان در دسترس باشد. واکسن آسترازنکا هم مقداری عقب افتاد که آن هم اگر به زودی تاییدیه دریافت کند، تعداد واکسن برای جهان بیشتر می گردد.

وی گفت: در جهان معتقدند که حتی اگر واکسن 60 تا 70 درصد هم مفید باشد، باید آن را تزریق کرد. بنابراین واکسن های ویروس های ضعیف شده و کشته شده هم ایمنی بالای 60 تا 70 درصد هم ایجاد می نمایند و تمام علمای اپیدمیولوژی جهان معتقدند که هرنوع واکسنی هست، تزریق کنید تا مصونیت ایجاد کند. البته اینکه زمان مصونیت چقدر است هنوز کاملا معین نیست. آنطور که در مقالات گفته می گردد، معتقدند که زمان مصونیت شاید از یکسال هم بیشتر باشد و شاید تا سه سال هم مصونیت بدهند یا اینکه حداقل مانند آنفلوآنزا قرار باشد سالی یکبار واکسن تزریق گردد.

مِتُد واکسن ایرانی کرونا

محرز اظهار کرد: واکسن کرونای ایرانی بر اساس متد ویروس کشته شده و ضعیف شده است که این نوع واکسن هم مصونیت خوبی می دهد. در جهان واکسن هایی که با این روش فراوری شدند، بالای 70 درصد و شاید تا 90 درصد هم مصونیت دهند که برای جامعه کافی است.

داوطلبان شرکت در تست انسانی واکسن کرونا به کجا مراجعه نمایند؟

وی درباره نحوه ثبت نام افرادی که تمایل به شرکت در تست انسانی واکسن کرونا دارند، گفت: موسسه ای که این اقدام را انجام می دهد، وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است که باید به این موسسه مراجعه نمایند و اگر شرایط لازم را داشته باشند، انتخاب می شوند. تمام آزمایشاتی که در پروتکل نوشته شده، برایشان انجام می گردد، به طور کامل معاینه می شوند و اگر واجد شرایط باشند، واکسن برایشان تزریق می گردد.

محرز همچنین گفت: در فاز اول بعد از تزریق اول واکسن، یک بار آنتی بادی افراد چک می گردد تا ببینیم میزان آنتی بادی چقدر افزایش می یابد. بعد از دو هفته تزریق دوم انجام می گردد و دوباره آنالیز ها انجام می گردد. همه این موارد به طور دقیق در پروتکلی تدوین شده که انجام می گردد.

وی تاکید نمود: ان شاالله از هفته اول دی ماه به بعد تست انسانی را شروع می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1580

به "شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با 56 نفر ، نحوه ثبت نام و شرایط داوطلبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با 56 نفر ، نحوه ثبت نام و شرایط داوطلبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید