باقری کنی: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد

به گزارش کشتی کروز، علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین گفت که جمهوری اسلامی ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم های ظالمانه و مسائل هسته ای تحویل داده است.

باقری کنی: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد

به گزارش خبرنگاران، علی باقری کنی این مطلب را در گفتگو با خبرنگاران ایرانی مستقر در وین عنوان کرد و توضیح داد: امروز چهارمین روز گفت وگوها را در وین آغاز کردیم. در طول روزهای گذشته هیات جمهوری اسلامی ایران در تعامل با دیگر هیات هایی که عضو گروه چهاربه علاوه یک هستند نشست های متعددی را به صورت دوجانبه و چندجانبه با هرکدام از هیات ها برگزار کرده است.

وی اضافه نمود: از روز دوشنبه این جلسات در وین برگزار شد و تا پاسی از دیشب این جلسات ادامه داشت. امروز هم چند جلسه دیگر پیش رو داریم. از جمله جلساتی که من با کنندگان روسیه و چین داشتم، همینطور نشست با روسای هیات های کنندگی سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که دو نشست دیروز بود و یک نشست هم امروز با آن ها خواهم داشت.

این دیپلمات کشورمان بیان داشت: در این نشست ها ما دیدگاه های خودمان را در مورد موضوعات محوری و اصلی این دور از گفت وگوها به ویژه موضوع لغو تحریم های غیر قانونی و ظالمانه طرح کردیم و شاخص ها و ملاک هایی که برای بیان مواضع خودمان لازم بود با آن ها درمیان گذاشتیم. آن ها هم در این زمینه سووالاتی را مطرح می کردند و ابهام هایی داشتند که در این نشست ها تلاش شد تا این ابهام ها رفع و به سووالات آن ها پاسخ داده شود.

وی اضافه نمود: بر همین اساس ما دیشب دو سند را در اختیار طرف مقابل قرار دادیم. سند اول دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوع لغو تحریم ها و همینطور سند دوم در مورد موضوع اقدامات هسته ای ایران در اختیار طرف مقابل قرار گرفت. قاعدتا طرف مقابل باید این اسناد را بررسی و آمادگی لازم را برای گفت وگوها و مذاکرات جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد متن های ارائه شده کسب کند. اما نکته مهم این است که این گفت وگوها دارای آثار متنوع و متعدد بین المللی است.

باقری با اشاره به اینکه بازیگران دیگری که خارج از عرصه این گفت وگوها هستند یا به طور مستقیم با به واسطه برخی از بازیگران داخل گفت وگوها، تلاش می کنند در فرایند گفت وگوها اخلال ایجاد کنند و راستا دستیابی به توافق و راستا گفت وگوهای سازنده را دچار اخلال کنند بیان داشت: من دیروز در جلسه با کنندگان مختلف هیات های 1+4 هشدار دادم که باید تلاش بشود اجازه ندهیم که نگاه و رویکرد بازیگران خارج از گفت وگوها روی فرایند مذاکرات تاثیر منفی بگذارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه نمود: ما امیدواریم که بعد از ارائه پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران به طرف مقابل آنها بتوانند در کوتاه ترین زمان به یک جمع بندی برای ورود به گفت وگوهای جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد دو سندی که ارائه شده برسند.

وی گفت: ما به طرف مقابل اعلام کردیم که برای ادامه گفت وگوها آمادگی داریم. در وین هستیم که گفت وگوها را ادامه دهیم. قاعدتا آن ها نیاز دارند که اسنادی را که ما در اختیار آن ها قرار دادیم بررسی کنند. اگر آن ها برای استمرار گفت وگوها آماده باشند ما هیچ مانعی در این زمینه نخواهیم داشت.

باقری ادامه داد: قاعدتا امروز در تماسی که با آن ها داریم و آن ها با ما خواهند داشت شرایط بررسی این اسناد و جدول زمانی در گفت وگوهایی که بین جمهوری اسلامی ایران و کنندگان چهار به علاوه یک در وین برگزار می شود تعیین خواهد شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2258

به "باقری کنی: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری کنی: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید