امواج الکترومغناطیسی؛ عامل سردرد های دیپلمات های آمریکایی در کوبا

به گزارش کشتی کروز، بنابر اعلام آزمایشگاه محیط زیست، ایمنی و سلامت دانشگاه برکلی آمریکا، انتشار این امواج رادیویی عموما برای مسیریابی، پخش رادیویی به کار می رود در حالی که بعضی از فرکانس های مخصوص آن برای مصارف صنعتی، علمی و پزشکی طراحی شده اند.

امواج الکترومغناطیسی؛ عامل سردرد های دیپلمات های آمریکایی در کوبا

سفارت آمریکا در کوبا

یک تحقیق تازه دولتی در آمریکا نشان می دهد که عامل سردرد های مزمن و اختلالات شنوایی کارمندان سفارتخانه این کشور در کوبا و همچنین در چین در سال های 2016 و 2017، به احتمال فراوان امواج الکترومغناطیسی هدایت شده بوده است.

در این سال ها 25 کارمند سفارت آمریکا در هاوانا پایتخت کوبا، شامل ماموران سازمان سیا، به طور ناگهانی دچار علائمی همچون سردرد، تاری دید، فراموشی، اختلال شنوایی و دیگر مسائل پایدار شده بودند. این علائم مدتی بعدتر در میان کارمندان سفارت آمریکا در چین نیز پدیدار شد.

اکنون گزارش منتشره توسط یک کمیته تحقیق وابسته به وزارت خارجه آمریکا که برای بررسی این حادثه تشکیل شده بود، نشان می دهد این حملات با استفاده از امواج رادیویی و انرژی هدایت شده ریزموج صورت گرفته اند. در این گزارش آمده است: انرژی هدایت شده از نوع فرکانس رادیویی، که با علائم اولیه ظاهر شده سازگار است، به احتمال فراوان ساز و کار این موارد رخ داده را توضیح می دهد.

ریزموج ها یا امواج میکروویو طیفی از انواع فرکانس های رادیویی هستند. کمیته تحقیق در نتیجه گیری خود آورده است: بسیاری از علائم مزمن حاصله با اثرات شناخته شده از فرکانس های رادیویی مانند سرگیجه، سردرد، خستگی، حالت تهوع، اضطراب و از دست دادن حافظه سازگار است.

بنابر اعلام آزمایشگاه محیط زیست، ایمنی و سلامت دانشگاه برکلی آمریکا، انتشار این امواج رادیویی عموما برای مسیریابی، پخش رادیویی به کار می رود در حالی که بعضی از فرکانس های مخصوص آن برای مصارف صنعتی، علمی و پزشکی طراحی شده اند. این در حالی است که استفاده از انرژی هدایت شده به عنوان یک سلاح، از دیگر مصارف امواج است.

مسئله بیمار شدن کارمندان سفارت آمریکا در زمان خود تبدیل به تنش در روابط آمریکا و کوبا شد. در پی این حادثه، وزارت خارجه آمریکا بیش از نیمی از کارکنان سفارت این کشور در هاوانا را فرا خواند و 15 دیپلمات کوبایی را نیز از خاک خود اخراج کرد. واشنگتن دلیل این اقدام را اعتراض به عدم حفاظت از کارکنان سفارت آمریکا از حملات بهداشتی اعلام کرده است.

دولت کوبا پیشتر داشتن هرگونه ارتباط با سوءقصد به شهروندان آمریکایی در این کشور را رد کرده بود.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1574

به "امواج الکترومغناطیسی؛ عامل سردرد های دیپلمات های آمریکایی در کوبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امواج الکترومغناطیسی؛ عامل سردرد های دیپلمات های آمریکایی در کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید