افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری!

به گزارش کشتی کروز، شرق نوشت: دولتی که در بودجه امسال رشد 699 درصدی برای اعتبارات تملک سرمایه ای نهاد ریاست جمهوری نسبت به سال 98 لحاظ کرده بود، حالا که نیمی از سال این تشکیلات در اختیار فرد دیگری قرار می گیرد، شاخص های رشد بودجه تملک سرمایه ای را کمی پایین کشید.

افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

بر اساس جدول شماره هفت لایحه بودجه 1400 که فرجام آن هنوز روشن نیست، بودجه تملک دارایی های سرمایه ای دولت در سال 99 نسبت به سال 98 حدود 699 درصد رشد یافته است. این در حالی است که دولت رشد حدود 54 درصدی را برای اعتبارات تملک سرمایه ای در بودجه 1400 نسبت به سال جاری پیش بینی کرده است. بررسی ها نشان می دهد اعتبارات تملک سرمایه ای و هزینه ای نهاد ریاست جمهوری در بودجه 1400 نسبت به سال جاری، به ترتیب با رشد 54.38 و 56.33 درصدی روبرو بوده است.

سهم نهاد ریاست جمهوری از بودجه 1400 چقدر است؟ مجموعه این نهاد که مسئولیت هماهنگی تمامی دستگاه های اجرائی کشور را بر عهده دارد، چه سهمی از درآمد های کشور را برای خود در نظر گرفته اند؟ بر اساس جدول شماره هفت بودجه 1400، برآورد شده است که نهاد ریاست جمهوری 469 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای و 33 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای داشته باشد.

رشد اعتبارات نهاد ریاست جمهوری

بر اساس آنچه در جداول بودجه پیشنهادی به مجلس آمده است، عملکرد بودجه هزینه ای نهاد ریاست جمهوری در سال 98، 292.5 میلیارد تومان بوده است. بودجه مصوب هزینه ای این مجموعه در سال 99، حدود 300 میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل 2.56 درصد رشد یافته است، اما این رقم برای سال 1400، با رشد 56.33 درصدی به 469 میلیارد تومان می رسد.

بودجه تملک دارایی های سرمایه ای نهاد ریاست جمهوری نیز بر اساس عملکرد سال 98، دو میلیاردو 700 میلیون تومان بوده است که این رقم در سال 99 به 21 میلیاردو 570 میلیون تومان می رسد. به این ترتیب بودجه تملک دارایی های سرمایه ای دولت در سال 99 نسبت به سال قبل حدود 699 درصد رشد یافته است. در بودجه 1400 هم سهم اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای نهاد ریاست جمهوری 33.3 میلیارد تومان تعیین شده است؛ بنابراین بودجه تملک دارایی های سرمایه ای دولت نسبت به سال جاری 54.38 درصد رشد یافته است.

درجازدن اعتبارات کمک به اشخاص حقیقی

در جدول شماره هفت، نهاد ریاست جمهوری ردیف دیگری با عنوان هزینه های ضروری، کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی، خصوصی و دولتی دارد. بر اساس آنچه در این جدول آمده است، مجموعه نهاد ریاست جمهوری در قالب اعتبارات هزینه ای در سال 98، 70 میلیاردو 732 میلیون تومان برای این ردیف اعتبار دریافت کرده است. این رقم در سال 99 با کاهش حدود چهاردرصدی به حدود 68 میلیارد تومان می رسد. اعتبارات هزینه ای این ردیف در بودجه 1400، با تغییری بسیار اندک در همان سقف 68 میلیارد تومان باقی می ماند که این اعتبار بر اساس جدول برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه سال 1400 این گونه هزینه خواهد شد: 3.4 میلیارد تومان صرف استفاده از کالا ها و خدمات خواهد شد، 60 میلیاردو 950 میلیون تومان برای کمک های بلاعوض هزینه می شود و سه میلیاردو 650 میلیون تومان صرف رفاه اجتماعی خواهد شد. مجموعه این اعداد 68 میلیارد تومان است.

اعتباری که نهاد ریاست جمهوری در ردیف کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی صرف رفاه اجتماعی می کند، تقریبا دو برابر ردیفی است که شورای نگهبان با عنوان کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی در لایحه بودجه دریافت می کند.

حدود 67 میلیارد تومان صرف رفاه اجتماعی

نهاد ریاست جمهوری اعتبارات هزینه ای دریافتی در لایحه بودجه 1400 را چگونه هزینه خواهد کرد؟ جدول اعتبارات هزینه ای دستگاه های اجرائی برحسب فصول هزینه (هزینه های عمومی و متفرقه) به این پرسش پاسخ می دهد. این جدول نشان می دهد که نهاد ریاست جمهوری، مجموعه اعتبارات هزینه ای دریافت شده را در بخش های مختلفی هزینه خواهد کرد و کمی بیش از 152 میلیارد تومان را صرف جبران خدمت کارکنان می کند. استفاده از کالا ها و خدمات، 246 میلیارد تومان اعتبار دارد. دولت برای رفاه اجتماعی 66.5 میلیارد تومان اعتبار در بودجه 1400 در نظر گرفته است و برای سایر هزینه ها نیز چهارمیلیاردو 300 میلیون تومان اعتبار دارد که مجموعه آن 469 میلیارد تومان خواهد شد.

تخمین ها نشان می دهد نهاد ریاست جمهوری سه هزارو 300 نفر پرسنل دارد که البته از نگاه کارشناسان این میزان شاغل در نهاد ریاست جمهوری بسیار زیاد است و باید تعدیل شود؛ زیرا نهاد ریاست جمهوری کشور هایی مثل آمریکا حداکثر با 300 نفر اداره می شود، اما نهاد ریاست جمهوری ایران فربه بوده و نیاز به تعدیل دارد. برای این میزان پرسنل، 152 میلیارد تومان جبران خدمت کارکنان یا حقوق در نظر گرفته شده است که با یک محاسبه ساده، به طور متوسط حقوق ماهانه چهارمیلیون تومانی برای هر نفر شاغل در این مجموعه به دست می آید. این در حالی است که شورای نگهبان در جوابیه ای که برای شرق در 21 تیرماه 99 نوشته است، تعداد پرسنل خود اعم از واحد های ستادی، پژوهشکده، مجمع فقهی و حقوقی و دفاتر استانی و شهرستانی و شبکه مردمی را 300 هزار نفر اعلام کرده و این جمعیت تقریبا 90 برابر شاغلان نهاد ریاست جمهوری است. آیا این تعداد نیرو با توجه به شرح وظایف شورای نگهبان نیاز به تعدیل ندارد؟ از سوی دیگر میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای جبران خدمت کارکنان شورای نگهبان در بودجه 1400، 59 میلیارد و 340 میلیون تومان است؛ پس با فرض حدود 300 هزار نفر شاغل در شورای نگهبان آیا این مجموعه برای یک سال کار پرسنل خود 198 هزار تومان حقوق در نظر گرفته است؟

سایر هزینه ها

به جز اعتبارات هزینه ای و تملک سرمایه ای، نهاد ریاست جمهوری در جدول برآورد اعتبارات ردیف های متفرقه سال 1400 نیز 56 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای در اختیار دارد که باید به سرجمع اعتبارات دریافتی از سوی این نهاد افزوده شود.

اعدادی که در این گزارش بررسی شد، بر اساس لایحه پیشنهادی دولت به مجلس و تعیین سقف فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در روز است که با توجه به نامه نگاری های اخیر بین قوه مقننه و مجریه و نیاز به اصلاح لایحه بودجه 1400 با درنظرگرفتن سقف فروش یک میلیون بشکه نفت در روز، باید منتظر ماند و دید که آیا این اعداد هم دستخوش تغییر خواهند شد یا اینکه ردیف های یادشده بدون تغییر باقی می مانند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1581

به "افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید