شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز، چه کسانی در اولویت 2 واکسینه می شوند؟

به گزارش کشتی کروز، فاز دوم واکسیناسیون کرونا از امروز در تبریز و به طور همزمان در سراسر کشور با واکسیناسیون افراد 80 سال به بالا شروع می گردد

شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز، چه کسانی در اولویت 2 واکسینه می شوند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، از امروز در برنامه ای با حضور وزیر بهداشت واکسیناسیون فاز دوم کرونا با تزریق واکسن های وارداتی به سالمندان بالای 80 سال شروع می گردد و بر اساس پیش بینی ها این فاز از واکسیناسیون حدود دو ماه زمان بر است، پیش از این کادر بهداشتی و درمانی و افراد در مواجهه با ویروس کرونا و در معرض خطر مرگ بر اثر ابتلا به کووید 19 واکسینه شدند.

افرادی که در فاز نخست واکسیناسیون کرونا واکسینه شدند

1-1 -کارکنان خط اول 31 ارایه خدمت به بیماران کووید 19 که در معرض خطر بالای ابتلا وانتقال عفونت به سایر اعضای جامعه هستند.

همه پرسنل بیمارستان های بستری نماینده بیماران کووید 19 شامل همه پرسنل تشخیصی، درمانی، خدمات، انتظامات، اداری

پرسنل عملیاتی اورژانس کشور

پرسنل مستقیم تغسیل و شستشوی اجساد متوفیان

پرسنل آزمایشگاه های عضو شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید-19

پرسنل درمانگاه هاو مراکز سرپایی درگیر در غربالگری بیماران کووید

پرسنل مراکز و گروه های تزریق واکسن کووید

پرسنل درمانگاه های 16-24 کرونا

پرسنل مراکز بهداشتی شهری و شهری-روستایی خدمت دهنده به بیماران کووید

پرسنل درمانگاه های سرپایی مناطق شهریخدمت دهنده به بیماران کووید

پرسنل مراکز درمان در منزل دارای مجوز رسمی خدمت دهنده به بیماران کووید

پرسنل مطب های فعال در پذیرش و غربالگری بیماران کووید

مطب های فعال متخصصین عفونی

مطب های فعال متخصصین داخلی و فوق ریه

مطب های فعال پزشکی عمومی

مطب های فعال متخصصین بچه ها

پرسنل مطب ها و کلینیک های فعال دندانپزشکی

پرسنل مراکز رادیولوژی و سایر آزمایشگاه های درگیر در تشخیص بیماری کرونا

پرسنل داروخانه ها

پرسنل ستادی دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامل پرسنل ستادی اورژانس که به عنوان ناظران بهداشتی یا افرادی که بنا بر صندلی شغلی خود ملزم به حضور مرتب در مراکز ارائه خدمات سلامت به بیماران کووید-19 هستند. افراد واجد شرایط این بند در هر استان باید به تایید کمیته اخلاق بالینی دانشگاه/دانشکده علوم پزشکی مربوطه برسد و تصمیم گیری در مورد کارکنان ستادی وزارت بهداشت بر عهده کمیته ملی اخلاق بالینی وزارت متبوع است.

2-1-افراد با ریسک بسیار بالای بستری شدن و مرگ به دلیل کووید

افراد با ریسک بالای بستری شدن و مرگ به دلیل کووید 19

افراد با ریسک بالای ساکن در مراکز نگهداری ساکن در مراکز نگهداری

افراد ساکن در خانه های سالمندان و پرسنل خانه های سالمندان

جانبازان ساکن در مراکز نگهداری جانبازان وپرسنل این مراکز

افراد کم توان ذهنی و جسمی ساکن در مراکز نگهداری و پرسنل این مراکز

جانبازان بالای 50 درصد و جانبازان شیمیایی تنفسی

پاکبانان در مواجهه با زباله های عفونی

ورزشکاران المپیکی به منظور شرکت در رقابت های المپیگی وکاهش خطر بالای ابتلا به بیماری در مسابقات

شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا در 80 ساله ها

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: فاز دوم واکسیناسیون کرونا از امروز در تبریز و به طور همزمان در سراسر کشور با واکسیناسیون افراد 80 سال به بالا شروع می گردد و این افراد گروه یک از فاز دوم واکسیناسیون هستند که آدرس و تلفن قریب به اتفاق آن ها را داریم؛ لذا در مورد افرادی که به مراکز درمانی مراجعه داشته اند ثبت نام لازم نیست، اما افرادی که سابقه مراجعه ندارند از هفته آینده شماره تلفنی اعلام شده تا به وسیله تماس با آن نسبت به ثبت نام آنها اقدام گردد.

معاون کل وزارت بهداشت همچنین یادآور شد: واکسیناسیون عمدتا در مراکز درمانی انجام نخواهد شد و استادیوم ها، بیمارستان های راه اندازی شده برای این امر تجهیز شده اند چراکه تجمع مردم فقط خطر بالا رفتن شیوع بیماری را بیشتر می نماید.

حریرچی در انتها با اشاره به اینکه به ترتیب افراد بالای 75 و 65 سال به وسیله سامانه اینترنتی ثبت نام خواهند شد، اظهار کرد: در این طرح نام، نام خانوادگی، شماره تلفن و کدملی افراد دریافت شده و پس از آن، زمان مراجعه به آن ها اطلاع داده شده و یک هفته و یک روز قبل از واکسیناسیون نیز برای آن ها پیغام ارسال می گردد.

فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران

گروه هایی که در فاز 2 واکسیناسیون کرونا واکسینه می شوند

در این فاز 2 دسته سالمندان و بیماران زمینه ای واکسینه می شوند، این فاز از امروز با واکسیناسیون افراد بالای 80 سال شروع می گردد.

1-2- افراد مسن

بالای 80 سال

بالای 75 سال

بالای 70 سال

بالای 65 سال

2-2- بیماران زمینه ای 16 تا 64 سال

افراد با بیماری های و شرایط زمینه ای پر ریسک 16 تا 64 سال بر اساس بررسی ریسک بر اساس راهنمای معین شدت ریسک که توسط کمیته فنی کرونا تهیه و بروز خواهد شد. این راهنما در دسترس عموم مردم و نیز مراکز تزریق واکسن قرار خواهد گرفت و بر اساس مستندات علمی ریسک هر فرد را بر اساس مواردی شامل ابتلا به بیماری های خاص مانند سرطان تحت درمان با شیمی درمانی یا پرتو درمانی، بیماران پیوند عضو شده یا سایر بیماران دریافت نماینده دارو های سرکوب نماینده یا تضعیف نماینده ایمنی یا مبتلا به نقص سیستم ایمنی، ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی و پر فشاری خون، چاقی مفرط و سایر شرایط بر اساس آخرین دستاورد های علمی محاسبه خواهد نمود.

در این گروه، افراد در اولویت سنی از بالا به پایین در لایه های 10 سال به 10 سال از 64 سال به پایین واکسیناسیون خواهند شد.

برای واکسیناسیون کرونا در فاز دوم احتیاج به مراجعه حضوری به هیچ فردی نیست و افراد بر اساس فراخوان داده شده می توانند در سامانه واکسیناسیون از روز شنبه ثبت نام نمایند و نوبت واکسیناسیون کرونا به وسیله پیغامک به آنها اطلاع داده می گردد.

فاز دوم واکسیناسیون کرونا

به هیچ وجه احتیاج به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسیناسیون نیست

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: فاز اول واکسیناسیون کرونا در ایران امروز به اتمام می رسد و از سه شنبه فاز دوم واکسیناسیون با تزریق واکسن به سالمندان بالای 80 سال شروع می گردد.

وی درباره ثبت نام برای واکسیناسیون کرونا در فاز دوم و بعضی اخبار مبنی بر مراجعه حضوری یا تلفنی افراد به مراکز بهداشتی اعلام کرد: اضافه کرد: به هیچ وجه احتیاج به مراجعه حضوری افراد به مراکز بهداشتی و درمانی کشور برای ثبت نام واکسیناسیون فاز دوم نیست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید نمود: باید توجه داشت در اغلب شهرها و روستاهای کشور مردم پرونده الکترونیک سلامت دارند و احتیاجی به مراجعه حضوری نیست؛ همچنین زمانی که نوبت واکسیناسیون افراد برسد، به وسیله پیغامک به آنها اطلاع داده می گردد.

رییسی اظهار کرد: بعضی افراد تا به امروز مراجعه ای به مراکز بهداشتی نداشته اند و پرونده الکترونیک سلامت ندارند که اغلب این افراد در کلانشهرها هستند، به روسای دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور اعلام نموده ایم که از 11 اردیبهشت 1400 شماره تلفنی را اعلام نمایند تا افراد در فاز دوم واکسیناسیون و در مرحله نخست سالمندان بالای 80 سال به بالا با این شماره تماس بگیرند و اطلاعات این گروه از افراد در سامانه واکسیناسیون کرونا ثبت گردد.

فاز 2 واکسیناسیون کرونا در ایران

سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران را بشناسید

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سامانه رسمی واکسیناسیون کرونا در ایران در روز چهارشنبه رونمایی می گردد و جزییات آن را اعلام می کنیم. سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران که همان سامانه وزارت بهداشت به نشانی Salamat.gov.ir است، از هفته آینده شروع به کار می نماید و افراد می توانند اطلاعات خود را ثبت نمایند.

وی ادامه داد: سامانه واکسیناسیون کرونا پس از ثبت نام اولویت بندی افراد را تعیین می نماید و پس از ثبت نام، اطلاعات درج شده صحت سنجی می گردد و بر اساس اولویت بندی اجرا شده نوبت واکسیناسیون به افراد به صورت پیغامکی اطلاع داده می گردد.

عوارض تزریق واکسن در سامانه واکسیناسیون کرونا ثبت میگردد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ظرفیت دیگر سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران، گفت: همچنین این سامانه به این منظور رصد و پایش عوارض واکسیناسیون نیز راه اندازی شده است تا افراد پس از تزریق واکسن، عوارض مشاهده شده را در سامانه واکسیناسیون اعلام نمایند و به این صورت ما عوارض را هم در ایران رصد و پایش خواهیم کرد.

رییسی اعلام کرد: واکسیناسیون فاز دو نیز مانند سایر اولویت بندی ها در شبکه بهداشتی کشور به صورت رایگان انجام می گردد و احتیاج به پرداخت وجه هنگام ثبت نام و تزریق واکسن نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1803

به "شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز، چه کسانی در اولویت 2 واکسینه می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز، چه کسانی در اولویت 2 واکسینه می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید