تور دهلی: کاهش خرید ایران به صادرات برنج باسماتی هند ضربه زد

به گزارش کشتی کروز، صادرات برنج باسماتی هند در سال 2021 که ایران خریدش را کاهش داد، یک پنجم نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت و به پایینترین مقدار در چهار سال گذشته رسید.

تور دهلی: کاهش خرید ایران به صادرات برنج باسماتی هند ضربه زد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور دهلی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، آمار دولتی نشان داد صادرات برنج باسماتی هند در سال 2021 به مقدار 20 درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت و به چهار میلیون تن رسید که پایینترین مقدار از سال 2017 بود.

صادرات به ایران که بزرگترین خریدار برنج باسماتی هند است، 26 درصد در سال 2021 نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت و به 834 هزار و 458 تن رسید.

یک معامله گر مقیم بمبئی گفت: پس از این که موجودی روپیه ایران در بانکهای هندی ته کشید، ایران سال گذشته به مدت چند ماه در بازار فعال نبود.

ایران تحت مکانیزم پرداخت به روپیه، پیش از این توافقی برای فروش نفت به هند داشت و در قبال آن کالاهای مهمی مانند کالاهای کشاورزی دریافت می کرد اما دهلی نو خرید نفت ایران را پس از اتمام مهلت معافیت از تحریمهای آمریکا در ماه مه سال 2019 متوقف کرد. ایران به خرید کالا از هند با استفاده از موجودی روپیه ادامه داد اما بدون فروش نفت، این موجودی به سرانجام رسید.

ویجی ستیا، رئیس سابق انجمن صادرکنندگان برنج هند گفت: صادرات در اواسط سال 2021 آهسته شد اما در دو تا سه ماه سرانجامی سال، خرید از سوی ایران، عربستان سعودی و خریداران بزرگ دیگر افزایش یافت.

هند که بزرگترین صادرکننده برنج باسماتی دنیا است، برنج غیرباسماتی را به کشورهای آفریقایی و برنج باسماتی گرانتر را به خاورمیانه صادر می نماید.

مجموع صادرات برنج هند در سال 2021 نسبت به سال پیش از آن حدود 46 درصد رشد کرد و به رکورد 21.42 میلیون تن رسید که تحت تاثیر افزایش خرید بنگلادش، چین و ویتنام بود.

بر اساس گزارش رویترز، به گفته ستیا، فراوری برنج باسماتی هند در سال 2021 حدود 15 درصد نسبت به سال 2020 کاهش یافت که به علت کاشت در منطقه ها کمتر و بارندگی بی موقع در فصل برداشت بود. قیمت صادرات برنج باسماتی به علت فراوری کمتر به مقدار 20 درصد افزایش یافت اما تقاضا برای صادرات در فوریه و مارس قوی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2250

به "تور دهلی: کاهش خرید ایران به صادرات برنج باسماتی هند ضربه زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دهلی: کاهش خرید ایران به صادرات برنج باسماتی هند ضربه زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید