کافئین بر مغز چه تاثیری دارد؟ خبرنگاران

به گزارش کشتی کروز، محققان با آنالیز تاثیر کافئین بر عملکرد مغز به نتایج غیر قابل پیش بینی دست یافته اند.

کافئین بر مغز چه تاثیری دارد؟ خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نتایج یک مطالعه منحصر به فرد نشان داده است که مصرف روزانه کافئین می تواند به طور قابل توجهی حجم ماده خاکستری را در مغز انسان کاهش دهد.

محققان تأکید می نمایند که این یافته ها به معنی تأثیر منفی کافئین بر مغز نیست، اما معتقدند این ماده ممکن است نوعی عصب مصنوعی موقتی را القا کند که نیازمند آنالیز بیشتر است.

مغز و سیستم عصبی مرکزی ما به طور کلی از ماده خاکستری و سفید تشکیل شده است. ماده خاکستری متشکل از اجسام سلول عصبی و سیناپس های عصبی است، در حالی که ماده سفید در درجه اول دسته ها و جهت هایی است که سلول های عصبی را به هم متصل می نمایند.

نتایج تحقیقات قبلی نشان داده بود که مصرف کافئین ممکن است با کاهش حاد حجم ماده خاکستری مغز مرتبط باشد، اما تحقیقات دیگر حاکی از آن است که کافئین می تواند اثرات حفاظتی برای نورون ایجاد کند و باعث کاهش فرایند بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون گردد.

تمرکز مطالعه جدید آنالیز خاص اثرات کافئین بر حجم ماده خاکستری در افراد جوان و سالم بود. یک سوال خاص که محققان می خواستند به آن پاسخ دهند این بود که آیا تأثیر کافئین بر ماده خاکستری مانند نتیجه تأثیر اختلالات خواب بر این ماده است، زیرا نشان داده شده است که کمبود خواب یا اختلال در خواب می تواند منجر به کاهش شدید ماده خاکستری گردد.

محققان در این مطالعه از 20 نفر استفاده کردند که دو برنامه 10 روزه برای آن ها معین شد. به یک گروه سه قرص کافئین در طول یک روز داده شد و گروه دیگر دارونما مصرف کردند. در انتها هر برنامه، حجم ماده خاکستری شرکت نمایندگان به وسیله fMRI و فعالیت خواب موج آهسته به وسیله EEG اندازه گیری شد.

نتایج نشان داد ماده خاکستری مغز گروهی که کافئین مصرف نموده بودند کاهش قابل توجهی داشته است که در گروهی که دارونما مصرف نموده بودند این کاهش ماده خاکستری مشاهده نشد و حتی مهمتر از آن، این مطالعه هیچ تفاوتی در فعالیت خواب موج آهسته بین دوره های دارونما و کافئین پیدا نکرد. این نشان می دهد که کاهش ماده خاکستری مربوط به اختلالات خواب نیست، اما شاید یکی از ویژگی های منحصر به فرد کافئین باشد.

تأثیر کافئین بر روی مغز به ویژه در لوب گیجگاهی داخلی سمت راست مغز مشاهده شد. این ناحیه از مغز شامل هیپوکامپ می گردد و مسئول فرآیند هایی مانند تشکیل حافظه و شناخت فضایی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1697

به "کافئین بر مغز چه تاثیری دارد؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کافئین بر مغز چه تاثیری دارد؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید