واکنش ایران به گزارش کانادا درباره هواپیمای اواکراینی

به گزارش کشتی کروز، تهران (پانا) - معاون وزیر امور خارجه تاکید نمود کانادا فاقد هرگونه صلاحیت برای ارائه گزارش یا نظرات خودسرانه درباره سانحه هوایی در خارج از حوزه صلاحیت دیگر کشورهاست.

واکنش ایران به گزارش کانادا درباره هواپیمای اواکراینی

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، محسن بهاروند در واکنش به گزارش دولت کانادا در خصوص هواپیمای اوکراینی گفت: چنانچه می بینیم کانادایی ها هم به این نکته صحه گذاشته اند که شلیک به این هواپیما عمدی نبوده است.

وی اضافه نمود: بخشی از گزارش که انتقاد به گزارش سانحه تیم آنالیز جمهوری اسلامی ایران است از حیث فنی، بی مبنا و لذا غیرقابل قبول است. ایران قبل از انتشار و در فرصت قانونی، پیش نویس گزارش خود را برای کشورها فرستاد و آنها هم نظرات خود در خصوص این گزارش را برای تهران ارسال کردند.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه توضیح داد: همه باید بدانند که متخصصین از کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه که اگرچه ممکن است از نقطه نظر سیاسی با آنها مخالف باشیم اما نظرات خود را در محدوده تخصصی و حرفه ای نگاه داشته و نسبت به حرفه ای بودن گزارش تیم آنالیز سانحه کشورمان اظهار نظر مثبت داشته و قدردانی نموده اند. حتی سازمان ایکائو اجرای توصیه های تیم ایرانی را برای ارتقای ایمنی هوانوردی در برنامه کاری خود گنجانده است.

بهاروند تاکید نمود: کانادا هم به اسم مشاور اوکراین نظرات فنی خود را ارسال نموده و تیم آنالیز سانحه کشورمان بیشتر نظرات آنها که در خصوص تقویت متن بوده و به تحقیقات فنی یاری نموده است را در گزارش نهایی خود ملحوظ نموده است. ضمن آنکه، متن کامل کانادا و اوکراین را هم برای برطرف هرگونه شبهه ای به اسم ضمیمه گزارش خود برای اطلاع عموم و متخصصین منتشر نموده است.

وی گفت: همانطور که به راحتی قابل راستی آزمایی است، در نظرات فنی که رسما از کانادا دریافت نموده ایم چنین نکات و اظهار نظرهای کلی و نامفهومی که جدیدا گفته اند، وجود ندارد.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه اضافه نمود: هر فرد مبتدی در حوزه هوانوردی می داند که نظرات کانادا به اسم مشاور اوکراین اخذ شده و یکبار هم لحاظ شده است و لذا آنها از بعد حقوقی، فاقد هرگونه صلاحیت هستند که گزارش و یا نظرات یکجانبه و خودسرانه در خصوص گزارش سانحه هوایی در خارج حوزه صلاحیت کشور دیگری را انجام دهند.

وی توضیح داد: اگر این رفتار شدیدا سیاست زده و غیر حقوقی کانادا باب گردد همه کشورها و حتی صنعت هوانوردی غیر نظامی متضرر اصلی خواهد بود.

بهاروند با اشاره به اینکه این اولین و آخرین سانحه هواپیمایی در جهان نیست، اشاره نمود: تصور کنید در هر سانحه هوایی، سایر کشورها قوانین، مقررات و پروتکل های آنالیز سانحه را نادیده گرفته و کوشش نمایند خارج از چارچوب های موجود بصورت یکجانبه سعی نمایند کشور محل وقوع سانحه را تحت فشار سیاسی قرار دهند. طبق کنوانسیون شیکاگو اگر آنها اطلاعات جدیدی داشتند باید به جای جنجال رسانه ای و سیاسی بی فایده، این اطلاعات را در اختیار تیم تحقیق ایران قرار می دادند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در خصوص تهدید نخست وزیر کانادا درخصوص ارجاع این پرونده به دیوان بین المللی دادگستری گفت: این اظهارات ناپخته بیش از آنکه مبنایی در جهانی واقعی صنعت هوانوردی داشته باشد، به علت فشارهایی مطرح می گردد که در واقع خود سیاستمداران کانادایی منشاء آن هستند. آنها انتظار داشتند از این جریان برای خود موقعیتی در افکار عمومی ایجاد نمایند که البته نتوانستند.

وی تاکید نمود: شخصا هیچ نگرانی از این تهدیدات بی مبنا ندارم. ایران تعهدات خود را مطابق حقوق بین الملل انجام داده و در ادامه هم در زمان بندی های خود و بتدریج در حال پیگیری و اجرای آن است.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه اضافه نمود: به مقدار کافی از تخصص و اسناد و شواهد برخوردار هستیم که بتوانیم در هر مرجعی به راحتی و به صورت کاملا مستدل و قانونی روشنگری های لازم را انجام دهیم.

وی افزود: چنانچه کانادا یا هر کشور دیگری در چارچوب قانون و احترام متقابل، همانطور که در عرف دیپلماتیک و روابط بین الملل جاری است، با ایران تعامل کند پاسخ سازنده ایران را دریافت خواهد نمود. کما اینکه در اجلاس اخیر شورای اجرایی ایکائو هیات ایران از طرح پیشنهادی کانادا برای ارتقای امنیت هوانوردی (ابتکار آسمان ایمن تر) حمایت کرد ولی در مقابل اگر این کشور یا هر کشور دیگری بخواهد از چارچوب قانون و عرف دیپلماتیک خارج گردد و با زبان غیرحقوقی و تهدید برخورد کند یا به گونه ای رفتار کند که با سوء استفاده سیاسی از مسائل تخصصی یا عواطف انسانی بخواهد به منافع ملی ما خدشه ای وارد نماید قطعا در مقابل آن خواهیم ایستاد.

بهاروند در سرانجام افزود: مساله ای که برای ما بسیار حائز اهمیت است شرایط خانواده های محترمی است که عزیزان خود را در این اتفاق هولناک از دست داده اند. ما از این واقعه بارها ابراز تاسف و تاثر نموده ایم و می دانیم هر اقدامی انجام گردد نمی تواند از درد و رنج از دست دادن عزیز خانواده ای بکاهد. در عین حال وظیفه ذاتی وزارت امور خارجه دفاع از منافع ملی و عمل دقیق در چارچوب قوانین و تعهدات بین المللی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1926

به "واکنش ایران به گزارش کانادا درباره هواپیمای اواکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به گزارش کانادا درباره هواپیمای اواکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید