فاصله مازندران با میانگین کشوری در اجرای طرح هادی روستایی

به گزارش کشتی کروز، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور گفت: استان مازندران در زمینه اجرای طرح هنوز با متوسط کشوری فاصله دارد.

فاصله مازندران با میانگین کشوری در اجرای طرح هادی روستایی

محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور در حاشیه افتتاحیه طرح هادی روستاهای باریکلا و ورازده علیا از توابع بخش چمستان در گفت وگو با کشتی کروز، با اشاره به این که تاکنون در حدود 18 هزار روستا در کشور عملیات بهسازی صورت گرفته است، اظهار کرد: از 39 هزار و 450 روستا با بیش از 20 خانوار حدود 97 درصد آن ها طرح هادی اجرا می گردد.

وی با بیان این که استان مازندران در گذشته نسبت به متوسط کشوری در زمینه تهیه طرح هادی عقب مانده بود، گفت: طی سال های اخیر اقدامات بزرگی در این باره انجام شد که با میانگین کشوری برابری می نماید اما در زمینه اجرای طرح هنوز با متوسط کشوری فاصله است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور اعتبارات طرح هادی را محدود دانست و گفت: در استان مازندران با همکاری معاونت استانداری، بنیاد مسکن و دهیاری ها در حوزه بهسازی محیط روستاها در دو سال گذشته کارهای بسیار خوبی انجام شد و امید می رود که بتوانیم این عقب ماندگی را به سرعت جبران کنیم.

شاملو در ادامه گفت: از منابع استانی 60 میلیارد تومان اعتبارابلاغ شده است که تا سرانجام سال اختصاص خواهد یافت هم چنین با توجه به سیل پیش آمده 35 میلیارد تومان از ماده 10 و 12 اعتبار برای زیرسازی و ترمیم زیرساخت روستاهای آسیب دیده اختصاص داده شده است.

وی صندلی روستاهای استان و نقشی که مناطق روستایی در توسعه ملی دارند را بسیار مهم دانست و گفت: وجود روستاهای بسیار غنی در تولیدات کشاورزی که به نوعی امنیت غذایی کشور را تضمین می نماید هم چنین به لحاظ طبیعت خدادادی هریک از این روستاها می تواند نقطه گردشگری مناسبی در یاری به توسعه مناطق منطقه نقش مهمی را ایفا نماید.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور با اشاره به این که استان مازندران در دهه گذشته جزو استان های شاخص در سنددار کردن املاک روستایی بوده است، در ادامه یادآور شد: وظیفه عمده بنیاد مسکن در مناطق روستایی است و معتقدیم که توسعه کشور بدون توجه به توسعه روستایی محقق نخواهد شد.

وی توضیح داد: استان مازندران به لحاظ ظرفیت و شاخص هایی که دارد می تواند یکی از مهم ترین استان ها در توسعه روستاها باشد و با توجه به این که توسعه روستایی کار چند بعدی بوده، مستلزم هماهنگی همه بخش های روستایی است.

اجرایی شدن طرح هادی در 15 روستای چمستان

علی اسماعیلی نماینده مردم و نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با کشتی کروز اظهار کرد: با هماهنگی همه دستگاه ها و همدلی و تعامل در کنارهم و با استفاده از ظرفیت مجلس برای اخذ بودجه و امکانات در پشتیبانی از آن ها و وضع قوانین با هم به رفع کردن مسائل یاری خواهیم کرد.

وی توضیح داد: چمستان روند رو به رشدی را در پیش گرفته است که تاکنون حدود 15 روستا از حوزه چمستان زیر طرح هادی رفته است.

صدور 12 هزار جلد سند مالکیت روستایی در 45 روستای شهرستان نور

رضا کاظمی مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نور نیز در حاشیه این بهره برداری در گفت وگو با کشتی کروز اظهار کرد: شهرستان نور سومین شهرستان وسیع استان مازندران با 2700 متر مربع وسعت، دارای سه بخش مرکزی، چمستان، بلده و 9 دهستان و جمعیتی حدود121 هزارنفر که 55 درصد جمعیت را روستاییان، حدود 67 هزار نفر را تشکیل داده است.

وی با بیان این که شهرستان نور دارای 221 روستا که 151 روستا بیش از 20 خانوار و کل روستاهای بیش از 20 خانوار دارای طرح هادی مصوب نیز است، توضیح داد: تاکنون 22 روستا افق طرح هادی آن به سرانجام رسیده و بازنگری شده است و 15 روستا در نوبت بازنگری قرار گرفته است.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نور ادامه داد: تاکنون 35 روستا در قالب 151 فاز اجرایی طرح هادی روستایی به اجرا درآمده است که در سال گذشته در 5 روستای دیگر اجرای طرح هادی به صورت مشارکتی با قیر یارانه صورت گرفته است.

کاظمی گفت: سال گذشته هزار تن قیر یارانه ای در قالب آسفالت مشارکتی دریافت شد که حدود 8 کیلومتر آسفالت به مساحت 45 هزار متر مربع در 5 روستا به اجرا در آمده است و سال جاری نیز 1500 تن قیر برای آسفالت پروژه های مشارکتی احتیاج داریم.

وی در ادامه اضافه کرد: در راستای اجرای طرح صدور سند مالکیت روستایی و تکلیف قانونی برنامه سوم تا ششم توسعه کشور توسط بنیاد مسکن در 45 روستا با همکاری اداره ثبت و شورا و دهیاری ها تعداد 12 هزار جلد سند به روستائیان تحویل داده شد که سال جاری نیز 800 جلد سند تحویل داده خواهد شد.

طرح هادی روستاهای باریکلا و ورازده علیا از توابع بخش چمستان با حضور محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور، علی نبیان معاون عمرانی استانداری مازندران، محمد خانی نوذری مدیرکل بنیاد مسکن مازندران، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، بخشدار چمستان، معاون عمرانی فرماندار شهرستان نور، مدیربنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نور و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی به افتتاح و به بهره برداری رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1397 بروزرسانی: 22 اسفند 1397 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 207

به "فاصله مازندران با میانگین کشوری در اجرای طرح هادی روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله مازندران با میانگین کشوری در اجرای طرح هادی روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید