رکوردهای بازسازی زلزله در کرمانشاه

به گزارش کشتی کروز، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با بیان این که زلزله 7/3 ریشتری که آبان 96 در کرمانشاه به وقوع پیوست، به نسبت بزرگی، در کل ایران طی 50 سال گذشته سابقه نداشته است، گفت: این حادثه حدود 11 هزارمیلیارد تومان برای مردم و دولت هزینه برجا گذاشت و از نظر سرعت عمل و میزان بازسازی رکوردی جدید در کشور محسوب می گردد..

رکوردهای بازسازی زلزله در کرمانشاه

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گروه ایرانشهر، جلیل بالایی در گفت وگو با خبرنگاران اضافه نمود: حدود 15 هزار کیلومتر مربع، یعنی بیش از 60 درصد مساحت استان، شامل 8 شهرستان، 2 بخش، 22 شهر و 1632 روستا تحت تاثیر این زلزله قرارگرفت.

وی یکی از ویژگی های این زلزله را حضور رسانه ها، شبکه ها و گروه های اجتماعی دانست و اظهارکرد: این گروه ها از یک سو احساس نگرانی مردم زلزله زده را با سرعت به خانه های ایرانیان در سراسرکشور و خارج از کشور بردند و از سوی دیگر ابراز احساسات و همدلی آنها را به سمت ما راهنمایی کردند. مدیریت این فضا فوق العاده سخت بود، این حجم از حضور رسانه ها و فضای مجازی کم نظیر و بسیارهم تاثیرگذار بود.

بالایی به حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده اشاره نمود و گفت: حضور ایشان نه تنها بسیار آرامش بخش بود، بلکه ادبیات، اندیشه و استراتژی تبدیل تهدید زلزله به فرصت توسعه کرمانشاه، در ذهن و نگاه مردم و مسئولان جا افتاد.

این مسئول ادامه داد: اگر استراتژی فرصت سازی از تهدید زلزله از سوی رهبرمعظم انقلاب نبود، شاید تنها می توانستیم ساخت 40 هزار واحد مسکونی و غیرمسکونی را به خاتمه برسانیم و کارمان آنجا تمام می شد و پرونده بازسازی بسته می شد، اما با این اندیشه 130 هزارواحد مسکونی، تجاری، صنفی، دامی و اداری را از نو ساختیم.

بالایی همچنین به انسجام ملی بین ارکان حاکمیت هم اشاره نمود و گفت: این انسجام در نوع خود بی نظیر بود. سران سه قوه در این ایام به کرمانشاه آمدند و دستور لازم را برای افزایش سرعت و کیفیت بازسازی صادر کردند. همه وزرایی که به نوعی با موضوع زلزله و بازسازی زلزله مرتبط بودند، حداقل یک بار به کرمانشاه آمدند.

وی با بیان اینکه در این ایام برای اولین بار به موضوع بازتوانی روانی و اجتماعی و اقتصادی مردم توجه شده است، اضافه نمود: توجه به بازتوانی روانی و اجتماعی مردم، از مهم ترین اقدام هایی بود که مدیریت بحران و مدیریت اجرایی استان بعد از زلزله به خوبی از پس آن برآمد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با بیان اینکه دولت برای اولین بار در 3 روز بعد از حادثه تصمیم اقتصادی خود را برای بازسازی مناطق زلزله زده گرفت، عنوان نمود: در همان هفته منابع اقتصادی به استان تزریق شد. ازنظر سرعت تصمیم گیری چنین تجربه ای در کشور نداشته ایم که دولت همان هفته هزینه های بازسازی را به استان تزریق کند. همچنین بعد از 72 ساعت ما خاتمه عملیات نجات و شناسایی و انتقال مصدومان و مجروحان را در مناطق زلزله زده اعلام کردیم. در همین زمان 621 متوفی را شناسایی و خاکسپاری نموده بودیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 661

به "رکوردهای بازسازی زلزله در کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردهای بازسازی زلزله در کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید