رمز سبقت نرخ بیکاری آمریکا از ایران

به گزارش کشتی کروز، خبرنگاران : پس از شیوع کرونا، نرخ بیکاری در کشور آمریکا از نرخ بیکاری در ایران سبقت گرفت. آیا واقعا شرایط بازار کار در آمریکا سیاه تر از ایران شده است؟ ماجرا چیست؟

رمز سبقت نرخ بیکاری آمریکا از ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، با توجه به ساختار اقتصاد آمریکا و ایران، اینکه بازار کار آمریکا ضربه بیشتری از کرونا دیده، برای بسیاری از مردم قابل پذیرش نبوده است. اما نرخ بیکاری، یک شاخص از بازار کار است و تمامی ابعاد این بازار را نمی تواند دربرگیرد. رئیس مرکز آمار ایران، اخیرا در گزارشی به این شبهه پرداخته است.

جواد حسین زاده، یک نکته را یادآوری نموده است: یکی از دلایلی که در کشورهای مختلف، نرخ بیکاری به نوسانات مالی، واکنش متفاوتی نشان می دهد، ترکیب شغلی شاغلان کشور است.

ترکیب شغلی شاغلان در ایران و آمریکا

در ایران از کل شاغلین کشور، 54.6 درصد مزد و حقوق بگیر هستند و 36.8 درصد کارکن مستقل محسوب می شوند. مابقی نیز بین کارفرما و کارکن فامیلی بدون مزد تقسیم شده اند. این در حالی است که در آمریکا، حدود 94 درصد از شاغلین را مزد و حقوق بگیران تشکیل می دهد. همین مسئله موجب می گردد تا نرخ بیکاری دو کشور در زمان رکود و رونق علامت های متفاوتی از خود صادر کند.

چرا کرونا فرایند بیکاری در ایران و ترکیه را افزایشی نکرد؟

با شیوع پاندمی کرونا، اقتصاد کشورهای پیشرفته وارد رکود شده و رشد مالی به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافت. همین مسئله موجب شد تا نرخ بیکاری نیز وارد فاز افزایشی گردد. اما در ایران و کشوری مانند ترکیه این اتفاق رخ نداد و حتی نرخ بیکاری نسبت به قبل از شیوع کرونا، فرایندی کاهشی به خود گرفت. دلیل این مسئله را به نظر می توان بیش از هر چیز به ساختار جمعیت شاغل نسبت داد.

وقتی در بازار کاری، درصد جمعیت مزد و حقوق بگیر بیشتر است، در نتیجه بازار کار متشکل تری در آن کشور وجود دارد. در چنین کشوری، در شرایط رکودی، افراد حتی در صورت از دست دادن شغل، غالبا از بازار کار خارج نمی شوند و به حالت بیکار در جستجوی کار تبدیل خواهند شد. چرا که در این کشورها سیستم های تامین اجتماعی و بیمه های بیکاری کارا وجود دارد. در نتیجه با افزایش جمعیت بیکار و عدم تغییر جمعیت فعال، نرخ بیکاری افزایش می یابد(نرخ بیکاری از تقسیم جمعیت بیکار به روی جمعیت فعال حاصل می گردد.) در این کشورها نرخ مشارکت مالی تقریبا بدون تغییر باقی می ماند.

اما در کشورهایی مانند ایران و ترکیه که بازار متشکلی به آن معنا وجود ندارد، افراد در زمان رکود و از دست دادن شغل از جستجوی کار دست می کشند و به جمعیت غیرفعال افزوده می شوند. چرا که ماندن در شرایط جستجوی کار، ممکن است حتی مشمول هزینه هایی نیز گردد و منفعت خاصی نیز نصیب آنها نکند.

در این کشورها، نرخ مشارکت کاهش می یابد اما نرخ بیکاری هم می تواند با کاهش همراه گردد. ضمن اینکه در ایران، محدودیت قانونی برای تعدیل و جابجایی نیروی کار وجود دارد. در نتیجه در شرایط رکودی هم بسیاری از بنگاه های مالی سعی می نمایند به جای کاهش تعداد کارکنان، با کاهش دستمزد یا کاهش ساعت کار تعدیل نیروی انسانی را به تعویق بیاندازند. در حالیکه چنین محدودیت هایی در کشوری مانند آمریکا وجود ندارد.

صف مدعیان دریافت بیمه بیکاری در آمریکا/ 18 ژوئن 2020- REUTERS/Bryan Woolstonمنبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1381

به "رمز سبقت نرخ بیکاری آمریکا از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمز سبقت نرخ بیکاری آمریکا از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید