خواب بعد از سحری چه عوارض و معایبی دارد؟

به گزارش کشتی کروز، از بعضی از عوارض خوابیدن پس از سحر باید به سوء هاضمه، سوزش معده، رفلاکس اسید معده، اضافه وزن و در موارد وخیم تر سکته اشاره نمود.

خواب بعد از سحری چه عوارض و معایبی دارد؟

در ماه رمضان، وعده سحری بسیار مهم است و بی توجهی به آن سلامت بدن را به خطر می اندازد. اما بسیاری از افراد بعد از خوردن سحری، بلافاصله می خوابند و این کار هم مسائلی برای بدن به وجود می آورد.

بسیاری از افراد خواب سحر را نمی توانند نادیده بگیرند و در ماه رمضان مجبور هستند هنگام سحر یک وعده غذایی کامل مصرف نمایند. معمولا بیشتر این افراد پس از مصرف وعده غذایی سحری فورا به رختخواب برمی گردند که این کار می تواند سلامت شان را به خطر اندازد.

از بعضی از عوارض خوابیدن پس از سحر باید به سوء هاضمه، سوزش معده، رفلاکس اسید معده، اضافه وزن و در موارد وخیم تر سکته اشاره نمود.

دراز کشیدن پس از خوردن غذا در ابتدا می تواند لذت بخش باشد، اما فرد را به مسائل گوارشی مبتلا می نماید.

دستگاه گوارش برای اینکه بهتر کار کند، فرد باید در حالت نشسته باشد. وقتی معده تان پر از غذاست و دراز کشیده اید، جاذبه در این حالت چندان به کارتان نمی آید و غذا نمی تواند به راحتی از درون روده عبور کند. بعلاوه اسید معده (که معمولا بعد از مصرف غذا بسیار زیاد می گردد) وارد مری تان شده و موجب رفلاکس معده می گردد.

رایج ترین عارضه رفلاکس معده، سوزش معده است. این سوزش با درد معده و همزمان سوزش در ناحیه سینه و پشت قفسه سینه رخ می دهد.

خوابیدن با معده پر هنگام سحری، از کیفیت خواب تان می کاهد. وقتی موقع خواب معده تان پر است، سوخت وساز بدن برای هضم غذا افزایش می یابد و این موضوع باعث می گردد مغزتان هم فعال گردد و به همین علت احتمال کابوس تماشا در شما بالا می رود.

کیفیت خواب تان وقتی غذا های شیرین یا نوشیدنی های کافئین دار می خورید بدتر هم می گردد. این مواد خوراکی انرژی بیشتری به شما می دهند و وقتی به رختخواب برمی گشت، نمی توانید خواب خوبی داشته باشید.

آنالیز ها نشان داده که رفلاکس اسید معده می تواند فرد را به آپنه خواب مبتلا کند.آپنه خواب یک وقفه تنفسی در خواب است که تنفس برای مدتی کوتاه متوقف شده یا کاهش می یابد و این شرایط محتمل است به دفعات تکرار گردد.

این مسائل تنفسی که جلوی رسیدن اکسیژن کافی به مغز را می گیرد، می توانند فرد را دچار سکته مغزی نمایند. بعلاوه سوء هاضمه روی چربی و فشار خون اثر منفی می گذارد که این دو مشکل، سلامت قلب را به خطر می اندازند.

معمولا افراد هنگام سحری برای پیشگیری از گرسنگی در طول روز، غذا های پرکالری مصرف می نمایند و وقتی فورا بعد از غذا می خوابند، بدن آن ها فرصت نمی نماید کالری های اضافه را بسوزاند و این کالری ها تبدیل به چربی شده و دارای اضافه وزن می شوند.

البته چاقی و اضافه وزن به عوامل متعددی از جمله، ژنتیک، سوخت وساز، رزژیم غذایی، فعالیت های فیزیکی و مصرف دارو های مختلف وابسته است. اما آنالیز ها نشان داده است که خوابیدن پس از مصرف حجم بالایی از غذا موجب اضافه وزن در افراد می گردد.

محققان می گویند تا یک ساعت پس از صرف غذای ساده، نخوابید و اگر غذایتان پرچرب و سنگین است این زمان را به سه ساعت افزایش دهید. بدین ترتیب نه تن ها کابوس به سراغ تان نمی آید، بلکه گوارش تان به درستی کار نموده و به رفلاکس معده که منجر به سوزش معده و مسائل دیگر می گردد مبتلا نمی شوید.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2313

به "خواب بعد از سحری چه عوارض و معایبی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب بعد از سحری چه عوارض و معایبی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید