خبرنگاران اصرار شهرداری و مخالفت مسئولان مسجد جمکران با احداث آرامستان جدید قم

به گزارش کشتی کروز، قم-خبرنگاران- دومین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه قم عصر شنبه با حضور مسئولان در سالن کرامت استانداری ترتیب یافت و باوجود مخالفت مسئولان مسجد جمکران، احداث آرامستان جدید قم به تصویب اعضا رسید.

خبرنگاران اصرار شهرداری و مخالفت مسئولان مسجد جمکران با احداث آرامستان جدید قم

شهردار قم در ابتدای این نشست، بابیان اینکه ظرفیت حفره های آرامستان بهشت معصومه روبه انتها است، گفت: کمبود آرامستان در این شهر نگران نماینده شده است.

سید مرتضی سقائیان نژاد ادامه داد: فقط 9 هزار حفره از آرامستان بهشت معصومه قم باقی مانده و احتیاج به آرامستان جدید کاملا حیاتی است.

شهردار قم با جدی دانستن مشکل کمبود آرامستان در قم، اضافه نمود: آرامستان جدید شهر قم باید 10 سال پیش آماده و احداث می شد.

وی توضیح داد: در اینکه قم احتیاجمند آرامستان جدیدی است جای هیچ شکی نیست و بخش زیادی از آرامستان جدید قم در حدود 100 هکتار به فضای سبز اختصاص پیدا خواهد نمود.

آرامستان 247 هکتاری جدید قم در فاصله 2 کیلومتری مسجد مقدس جمکران احداث خواهد شد.

شهردار قم در ادامه با اشاره به الحاق اراضی 63 هکتاری جدید به حریم شهری قم، گفت: شهرداری قم با اصل موضوع موافق است اما اجرای این پروژه هزینه های سنگینی را به شهرداری قم تحمیل خواهد نمود.

وی گفت: نباید اجازه بدهیم بیش از این نطفه این پروژه با شک بسته گردد و باید تمام مباحث مربوط به تفکیک، دسترسی، آب و فاضلاب و غیره قبل از اجرای آن در نظر گرفته گردد.

سقائیان نژاد گفت: اداره راه و شهرسازی قم در اجرای این طرح از آب و فاضلاب و شرکت گاز استعلام گرفته اما باوجود نقش پررنگ شهرداری سوالی از این نهاد نکرده است.

وی اعلام نمود: شهرداری اصرار دارد که این طرح بر اساس فرآیندهای قانونی دنبال گردد و سهم هر دستگاه به درستی معین گردد.

آرامستان جدید قم، باغ مزار می گردد

معاون خدمات شهری شهرداری قم نیز در ادامه ابراز کرد: آرامستان جدید شهر قم به یک باغ مزار و بوستان سبز جنگلی تبدیل خواهد شد.

سید امیر سامع گفت: : از 200 هکتار محدوده آرامستان بهشت معصومه 75 هکتار به فضای سبز اختصاص یافته و در آرامستان حدید قم نیز بخش مهمی از آن به بوستان جنگلی تبدیل می گردد.

وی یادآور شد: بوستان ظهور در 12 هکتار در نزدیکی مسجد جمکران زیر بار کشت درختان رفته و به زودی در اختیار شهروندان قرار می گیرد و بخش مهمی از کمبود فضای سبز این منطقه را جبران خواهد نمود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم نیز در ادامه، با اشاره به الحاق 63 هکتار از اراضی شهر قم برای فراوری مسکن به حریم شهری، ابراز داشت: شهرداری قم با اصل موضوع موافق است اما باید فرآیندهای قانونی در این طرح طی گردد.

غلامرضا جانقربان توضیح داد: راه و شهرسازی قم باوجود گذشت 4 ماه از درخواست شهرداری قم هنوز پاسخی به شورای شهر قم در الحاق این اراضی به حریم شهری نداده است.

وی گفت: نگهداشت این اراضی هزینه سنگینی را بر روی دوش شهرداری قم تحمیل خواهد نمود و باید زیرساخت های لازم برای اسکان نزدیک به 19 هزار تن در آن احداث گردد.

جانقربان همچنین با اشاره به احداث آرامستان جدید شهر قم در نزدیکی مسجد مقدس جمکران، گفت: طرح اولیه این آرامستان از سال 92 معطل دریافت مجوزهای ضروری است.

وی گفت: دفن اموات در آرامستان های داخل شهر قم ممنوع است و ازنظر پدافندی احداث این آرامستان جدید ضرورت دارد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: الگوی تک آرامستانی در کلان شهرها منسوخ شده و تعدد آرامستان ها می تواند توازن، دسترسی، آلودگی های زیست محیطی، معماری ایرانی اسلامی و مدیریت بحران های فراگیر را سامان بدهد.

وی ابراز کرد: فاصله ساکنان شهرک پردیسان تا نزدیک ترین آرامستان، 30 کیلومتر است که ازنظر اصول شهرسازی و معماری در کلان شهرها مشکل دارد.

وی یادآور شد: قم به 440 هکتار فضای آرامستانی جدید به تناسب اختصاص 5 مترمربع به هر فرد متوفی تا افق 1450 احتیاج دارد.

وی اضافه نمود: اراضی پیرامون مسجد جمکران و محدوده شهر قنوات و امامزاده طیب وطاهر(ع) دو مکان مستعد برای احداث آرامستان جدید است که دراین بین احداث این طرح در نزدیکی مسجد جمکران به تصویب رسیده است.

وی گفت: با احداث این آرامستان فاصله دورترین منطقه مسکونی قم تا نزدیک ترین آرامستان به 12 کیلومتر کاهش می یابد.

جانقربان با اشاره به مخالفت مسجد جمکران با احداث آرامستان جدید قم، گفت: تا به امروز 5 میلیارد تومان برای طرح های مطالعاتی این آرامستان هزینه شده و تمام مصوبات استانی را گذرانده و هیچ مجاورتی با طرح های مسکونی آینده قم ندارد.

وی اضافه نمود: در محدوده مسجد جمکران شهرداری قم می تواند 180 هکتار از اراضی خود را برای اجرای طرح های توسعه ای و مذهبی این مسجد به آن ها اختصاص دهد.

مخالف احداث آرامستان جدید قم در حریم مسجد جمکران هستیم

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران نیز در ادامه بابیان اینکه مخالف احداث آرامستان جدید قم در حریم مسجد جمکران هستیم، گفت: این آرامستان تمام ملاحظات مسجد جمکران را از بین خواهد برد.

محمدکاظم پور امینی با انتقاد از جانمایی آرامستان جدید قم پیرامون مسجد جمکران گفت: شهرداری قم در احداث این آرامستان صندلی مهم و اثرگذار مسجد جمکران را در نظر نگرفته است.

وی گفت: احداث این گورستان با افق چشم انداز 10 مسجد جمکران برای تامین ظرفیت های علمی، دانشگاهی، زائرپذیری و نقش بین المللی آن کاملا مغایرت دارد.

پور امینی اعلام کرد: طبق افق و چشم انداز این مسجد، ظرفیت زائرپذیری این مکان باید به 100 میلیون تن در سال افزایش یابد که این آرامستان می تواند به مانعی عظیم در این راستا تبدیل گردد.

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران اضافه نمود: زائرپذیری مسجد جمکران در 10 سال گذشته از یک میلیون به بیش از 20 میلیون تن در طول سال افزایش یافته است.

پورامینی یادآور شد: مسجد جمکران نماد امید، مهدویت و آینده روشن در بین مردم دنیا است و نباید کارکرد این مکان به نماد مرگ در اذهان بین المللی تبدیل گردد.

وی ابراز کرد: مساحت مسجد جمکران 40 هکتار است و آرامستان جدید قم در دو کیلومتری این مسجد 10 برابر مساحت این مسجد است و آن را تحت شعاع قرار می دهد.

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران توضیح داد: توسعه شهری قم به سمت جنوب استان است و در کمتر از 30 سال دیگر این آرامستان دقیقا در داخل شهر قم قرار می گیرد.

وی بابیان اینکه کنار هیچ یک از مساجد تراز اول اسلام آرامستانی در پیرامون آن وجود ندارد، اضافه نمود: احداث قبرستان در کنار مسجد بعد عبادی جمکران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی گفت: با احداث این قبرستان امر سرمایه گذاری در محدوده مسجد جمکران مختل شده و از سرمایه گذاری های جدید جلوگیری خواهد نمود.

پور امینی گفت: ازآنجایی که تصرف اراضی پیرامونی مسجد جمکران برای شهرداری قم برای احداث آرامستان جدید رایگان بود این مکان انتخاب شده درحالی که گزینه دیگر استان اراضی پیرامون امامزاده طیب وطاهر(ع) در محدوده شهر قنوات بود که به دلیل هزینه های تملک از دستور خارج شده است.

وی اضافه نمود: مسئولان شهرداری قم توجه نمایند که روزی از مسئولیتی که امروز دارند باید کنار بروند و آنگاه باید نسبت به تصمیمی که برای احداث آرامستان جدید گرفته اند جوابگو باشد.

پورامینی اضافه نمود: از مجموعه مدیریت استان انتظار داریم یک گروه سومی را برای تصمیم گیری عاقلانه و منطقی درخصوص این آرامستان مشخص نمایند.

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: حضور تولیت آستان مقدس مسجد جمکران در مراسم کلنگ زنی این مراسم دلیلی بر موافقت وی با این طرح نبوده است.

وی یادآور شد: تولیت آستان مسجد مقدس جمکران همیشه از سوءاستفاده از تصاویر حضور خود در مراسم کلنگ زنی آرامستان جدید قم انتقاد داشته و نسبت دادن رضایت وی با این طرح یک تهمت عظیم است.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم نیز در ادامه اعلام نمود: احداث آرامستان جدید در پیرامون قطب فرهنگی قم و مسجد جمکران کاملا برخلاف اصول مدیریتی است.

یونس عالی پور ابراز داشت: این موضوع باید از دستور کار مسئولان استان خارج گردد و احداث قبرستان را در نقطه دیگری از استان دنبال نمایند.

وی گفت: اصل موضوع احداث آرامستان در نزدیکی مسجد جمکران ایراد دارد و برای مسجدی در تراز جمکران زیبنده نیست که قبرستانی در 2 کیلومتری آن احداث گردد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در بخشی از این جلسه، با انتقاد از احداث آرامستان جدید در قم، گفت: بیش از 80 درصد از آرامستان بهشت معصومه قم خالی است و احتیاجی به احداث مکان جدیدی نیست.

محمدرضا قدیر گفت: در شرایط کنونی احداث این آرامستان بار روانی منفی بر روی مردم به دلیل بیماری کرونا بر جا خواهد داشت.

آرامستان جدید شهر قم در فاصله دو کیلومتری مسجد جمکران احداث خواهد شد.

در دومین نشست شورای توسعه و برنامه ریزی که به ریاست بهرام سرمست استاندار قم برگزار گردید، طرح الحاق اراضی 63 هکتاری در انتهای شهرک قدس برای فراوری مسکن و آرامستان جدید 247 هکتاری در 2 کیلومتری مسجد جمکران به تصویب رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1195

به "خبرنگاران اصرار شهرداری و مخالفت مسئولان مسجد جمکران با احداث آرامستان جدید قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اصرار شهرداری و مخالفت مسئولان مسجد جمکران با احداث آرامستان جدید قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید