چراغ سبز دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح در ترکیه و مسکو

به گزارش کشتی کروز، دولت افغانستان که پیش از این با برگزاری نشست صلح در ترکیه و مسکو و طرح تشکیل دولت موقت به شدت مخالفت می کرد،اکنون برای شرکت در این نشست ها ابراز تمایل نموده است .

چراغ سبز دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح در ترکیه و مسکو

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

با تعلیق مذاکرات در دوحه، کنفرانس صلح افغانستان مورد حمایت روسیه، قرار است در 18 مارس (28 اسفند) در مسکو برگزار گردد و کنفرانس صلح مورد حمایت آمریکا نیز ماه آینده در ترکیه برگزار می گردد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و جمعی از مقامات دولت افغانستان از نامه وزیر خارجه آمریکا و سخنانان مقامات کرملین برای برگزاری نشست صلح در ترکیه ،مسکو و طرح تشکیل دولت موقت ابراز نگرانی نموده بودند.

رئیس جمهوری افغانستان ضمن مخالفت با تشکیل دولت موقت گفته بود،انتخابات تنها راه بدست دریافت قدرت در افغانستان است.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیز هجدهم اسفند در مراسم سالگرد درگذشت مارشال فهیم معاون پیشین رئیس جمهوری ضمن مخالفت با برگزاری نشست صلح در ترکیه گفته بود چند نفر نمی توانند با جمع شدن در یک اتاق برای مردم افغانستان تصمیم بگیرند.

وی همچنین گفته بود نامه وزیر خارجه امریکا هیچ تغییری در موضع آنها ایجاد نمی نماید و آنها هرگز در باره حق رای مردم معامله نمی نمایند .

اما حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که هیأت دولتی در نشست های ترکیه و مسکو حضور پیدا می نماید.

وی گفت وزارت خارجه و شورای عالی مصالحه ملی در حال آنالیز شرکت در این نشست ها هستند.

این در حالی است که ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه ایجاد دولت موقت را راهکار منطقی برای صلح با طالبان دانسته و گفت هدف ما این است که افغان ها در مذاکرات صلح در باره تشکیل یک حکومت موقت و فراگیر به یک راهکار منطقی دست یابند.

مشاور امنیت ملی افغانستان تشکیل حکومت موقت، را راهی برای حل بحران کشور دانست و گفت که تنها مذاکره با طالبان نمی تواند برای کشور صلح به ارمغان بیاورد، بلکه با پاکستان نیز باید گفت وگو گردد.

براساس گزارش رسانه های افغانستان ، قرار است سازمان ملل پیش از نشست مسکو و ترکیه در هفته های آینده با برگزاری نشست با وزیران خارجه و نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، هند، ایران و پاکستان در باره صلح مشورت کند.

استیفان دوژاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد ،آمادگی خود را در صورت موافقت طرف های درگیر، برای ایفای نقش بیان کرد.

وی اضافه نمود: با تمام طرف های ذینفع برای برقراری صلح در افغانستان در تماس هستیم .

در همین حال ژنرال مک کینزی فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا با سفر به کابل با رئیس جمهوری افغانستان در باره صلح بحث و گفتگو نموده است.

هرچند در باره جزئیات این ملاقات، اطلاعاتی منتشر نشده ولی نهاد ریاست جمهوری افغانستان با صدور اطلاعیه ای بیان کرد دو طرف در باره فرایند صلح و یاری به نیروهای افغان برای مقابله با تروریسم گفتگو کردند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که شماری زیادی از رهبران احزاب و سیاستمداران افغانستان در آن عضویت دارند نیز گفته است که در حال آنالیز پیش نویس طرح صلح جدید آمریکا هستند.

عطالرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی گفته است که یک گروه پیش نویس طرح پیشنهادی صلح آمریکا را آنالیز می کند و بزودی این شورا تصمیم خود را اعلام می نماید.

عبدالله عبدالله پیش از این طرح جدید صلح آمریکا را در راستای تسریع دستیابی به صلح دانسته بود.

معاون شورای عالی صلح همچنین گفت ممکن است تغییراتی در طرح پیشنهادی صلح صورت گیرد اما نباید فرصت پیش آماده برای صلح از بین برود.

به گفته شماری از کارشناسان و آگاهان افغان ،آمریکا در کوشش است در قالب طرح صلح، خود را از باتلاق افغانستان بیرون آورد ولی تا به امروز طرح های متعدد این کشور برای برقراری صلح در این کشور ناکام بوده است.

اکنون دولت بایدن بر سر دوراهی حضور و یا خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان قرار گرفته است .در حالیکه که ترامپ طرح خروج نظامیان این کشور از افغانستان را نهایی نموده بود،بایدن بر سر لغو و یا خروج با مشکلاتی روبرو شده است .، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1752

به "چراغ سبز دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح در ترکیه و مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چراغ سبز دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح در ترکیه و مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید