هم خانگی مرگبار در باغ وحش ارم

به گزارش کشتی کروز، هیرمان شیر نری که باغ وحش ارم از باغ وحش بریستول انگلستان به تهران آورد تا نسل شیر ایرانی را احیا کند، بیمار شد.

هم خانگی مرگبار در باغ وحش ارم

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

روزنامه ایران در ادامه نوشت: پیش از آن کویین ماده ببر ارم توسط ببر نر باغ وحش کشته شد. پرونده مرگ کویین هنوز باز است. حامیان حقوق حیوانات روایت رسمی درباره شکستن قفس کویین توسط ببر نر و حمله به او را نمی پذیرند. قفس های محکم باغ وحش ارم هم شکستن میله های آهنی توسط ببر نر را رد می نماید.

فرضیه دیگری وجود دارد که مرگ ماده ببر را نتیجه جفت گیری اجباری مسئولان باغ وحش ارم بین کویین و ببر نر ارم می دانند. باغ وحش موضوع مرگ کویین را چند روز از محیط زیست هم پنهان نموده بود.

در نهایت این فاطمه برنا رئیس اداره محیط زیست تهران بود که موضوع را رسانه ای کرد. اطلاع رسانی درباره شرایط بیماری و بی حالی هیرمان هم نتیجه پخش یک فیلم از حال بد او بود.

پرویز قندالی رئیس باغ وحش ارم، اما مدعی است که اطلاع رسانی درباره شرایط بیماری هیرمان بموقع انجام گرفته است.

او بیماری هیرمان را ویروسی به نام هرپس می داند و آن را بیماری شایعی در گوشتخواران اعلام می نماید. هیرمان پیش از آمدن به تهران در نزاعی مرگ برادر خود را در باغ وحش بریستول انگلستان رقم می زند. آیا این حال بد هیرمان نتیجه آن نزاع است؟ آیا هیرمان زمان ورود به باغ وحش این بیماری را داشته است؟

قندالی می گوید: شیر ایرانی تحویل داده شده به باغ وحش دارای پایین ترین سیستم ایمنی بوده و این مسائل برایش ایجاد شده، ما نخواستیم این مسائل را رسانه ای کنیم.

او در پاسخ به این سؤال که چرا باغ وحش یک شیر با سیستم ایمنی پایین را پذیرفته است می گوید: من آن موقع مسئول نبودم و نمی توانم این سؤال را پاسخ بدهم.

پرونده مرگ کویین ماده ببر هم در ذهن افکار عمومی مفتوح است همچنان تراژدی تلخ مرگ شمسی که بر اثر خشونت خانگی کشته شد. این شامپازه باغ وحش ارم روز یکشنبه، 27 مهر ماه 1399 به دست برادر و پدر خود کشته شد، اما خبر مرگ او تا روز شنبه 3 آبان از افکار عمومی پنهان ماند. شمسی، پیش از این نیز دو بار توسط برادرش شروین تا سر حد مرگ کتک خورده بود.

پس از انتقال 9 شامپانزه باغ وحش ارم به یک اتاق و حفاظت از آن ها در برابر سرما، شمسی که پیش تر، از گروه شروین جدا بود، به اعضای این گروه اضافه می گردد و جان می بازد. شمسی، آخرین بچه شیرین، شامپانزه ماده بالغ باغ وحش بود که زنده ماند. عمده خواهران و برادران شمسی به دست شامپانزه های بالغ در باغ وحش پیش از این کشته شده بودند.

شروین و شمسی جزء آخرین بازمانده های این خانواده بودند. پیش از انتقال این 8 شامپانزه به یک اتاق، شامپانزه های باغ وحش ارم در سه گروه مجزا به سرکردگی بهرام، شروین و پرویز تقسیم می شدند تا از خشونت این شامپانزه ها علیه یکدیگر جلوگیری عمل آید، اما معرفی دوباره این شامپانزه ها به یکدیگر فرصت را برای اعمال خشونت به کوچک ترین عضو خانواده یعنی شمسی فراهم آورد. محمد کرمی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان تهران در مصاحبه با فارس علت مرگ شمسی را نزاع معمول بین حیوانات دانسته و گفته بود: احتمالاً شمسی به دلیل برخورد یک جسم سخت بر سر یا خوردن سر او به یک محل دیگر کشته است.

شمسی مادر باران بود؛ بچه شامپانزه ای که به رغم اصرار فعالان حوزه محیط زیست، دوستداران حیات وحش و درخواست عمومی مردمی در کارزار، به باغ وحش ارم سپرده شد.

پرویز قندالی همزمان با خبر سلامتی هیرکان از انتقال باران به کنیا خبر می دهد. آیا همزمانی خبر انتقال باران و بهبود هیرمان برای کاهش سیل انتقاد ها به مدیریت باغ وحش باشد که مدیریت آن از سال 89 تا به امروز هماره با سؤال های بی پاسخ روبه رو بوده است؟ قندالی این موضوع را رد می نماید. او می گوید: اصلاً ربطی به این موضوع ندارد من در فاز دوم می خواهم صندلی را استانداردسازی کنم و کل گله شامپانزه را بفرستم برود، چون گله هم خون عصبانی و پرخاشگر است.

سال 89 در یک تبادل میان ایران و روسیه دو پلنگ از ایران به سوچی رفت و دو ببر سیبری به ایران آمد و ساکن باغ وحش ارم شد. اینجا بود که محمدجواد محمدی زاده رئیس وقت محیط زیست خبر از احیای ببر مازندران داد. ببر نر و ماده هم قفس شدند. ببر ماده به صورت ببر نر چنگ انداخت و خشونت خانگی عامل مرگ ببر نر اعلام شد. اما آزمایشگاه دلیل مرگ ببر نر را ابتلا به مشمشه خاطرنشان کرد.

مشمشه از گوشت الاغی که به ببر ها داده شد، به آن ها منتقل شد. مسئولان باغ وحش بدون توجه به منوی متنوع روس ها، برای ببرها، گوشت الاغ را جلوی ببر ها گذاشتند. حیوان های زبان بسته سه روز مقاومت کردند، اما در نهایت پیروزی با گرسنگی بود. ببر ها گوشت الاغ را خوردند و به مشمشه مبتلا شدند. هنوز هم این معما واکاوی نشده که آیا ابتلای ببر ها به مشمشه عمدی و توطئه بود یا سهوی. در نهایت نه تنها ببر مازندران احیا نشد، که مسئولان باغ وحش ارم مجبور شدند نزدیک به 14 گربه سان (شیر) باغ ارم را معدوم نمایند تا بیماری مشمشه همه گیر نگردد.

بعضی از مرشگ های رسانه ای شده نتیجه کوشش باغ وحش ارم برای تکثیر گونه های در حال اسارت است. حتی مرگ شمسی توسط پدر و برادرش هم نتیجه کوشش آن ها برای نزدیک شدن به این ماده شامپانزه برای جفت گیری بود. قندالی از تکثیر گونه ها در باغ وحش ارم دفاع می نماید. البته قندالی مرگ شمسی بر اثر ضربه مغزی را تأیید می نماید، اما درباره چرایی قرار دریافت شمسی در این موقعیت اعتقاد دارد باید مدیران پیش از او و مدیران وقت پاسخ بدهند تا مرگ شمسی هم یک معما باقی نماند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1627

به "هم خانگی مرگبار در باغ وحش ارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم خانگی مرگبار در باغ وحش ارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید