نیویورک تایمز: عاملان قتل خاشقجی در آمریکا آموزش دیده بودند

به گزارش کشتی کروز، نیویورک تایمز گزارش داد، چهار سعودی که در قتل سال 2018 جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی نقش داشتند، یک سال پیش از آن در ایالات متحده طبق قرادادی که وزارت خارجه تایید نموده بود، تحت آموزش شبه نظامی قرار گرفتند.

نیویورک تایمز: عاملان قتل خاشقجی در آمریکا آموزش دیده بودند

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمده است، این برنامه آموزشی از طرف تایر 1 گروپ که متعلق به شرکت سهامداری خصوصی سربروس کپتال منیجمنت است و ماهیت دفاعی داشت و برای حفاظت از رهبران سعودی طراحی شده بود، ارائه شد.

شرکت سربروس به سوالات پیرامون این مساله به رویترز پاسخی نداد.

در واکنش به گزارش نیویورک تایمز، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت طبق قانون، این وزارتخانه نمیتواند درباره هیچکدام از فعالیت پروانه صادرات دفاع مجاز که در گزارش رسانه ها ادعا میشود اظهارنظر کند. ند پرایس همچنین مدعی شد در سیاست آمریکا در قابل عربستان حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر اولویت دارد.

خاشقجی که شهروندی آمریکا را داشت و برای واشنگتن پست مطالب انتقادی درباره محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان می نوشت، در اکتبر 2018 به دست یک تیم مرتبط با این شاهزاده سعودی داخل کنسولگری ریاض در استانبول کشته و مثله شد. براساس گزارش اطلاعاتی آمریکا در فوریه، شاهزاده بن سلمان عملیات بازداشت یا قتل این منتقد را تایید نموده بود.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است که لوئیس برمر، مدیر ارشد شرکت سربروس سال گذشته در پاسخ های کتبی به سوالات اعضای کنگره آمریکا که بابت نامزدی او برای دریافت یک پست ارشد پنتاگون در دولت ترامپ بود، نقش شرکتش در آموزش آن چهار عضو تیم قتل خاشقجی را تایید کرد.

طبق این گزارش، اما این قانونگذاران آمریکایی هرگز پاسخ های او را ندیدند، چون دولت دونالد ترامپ آنها را به کنگره نفرستاد و نامزدی او را لغو کرد. برمر گفته بود که وزارت خارجه آمریکا و دیگر آژانسهای دولتی مسوول آنالیز آموزش نیروهای خارجی در خاک آمریکا هستند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1886

به "نیویورک تایمز: عاملان قتل خاشقجی در آمریکا آموزش دیده بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: عاملان قتل خاشقجی در آمریکا آموزش دیده بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید