نگرانی ها از سرایت کرونای دلتا در کل کشور

به گزارش کشتی کروز، ­بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست گفت: نگران این هستیم که نوع جهش یافته کرونا از نوع دلتا در کل کشور سرایت کند؛ همچنان زدن ماسک، شستن دست ها و سرعت واکسیناسیون توصیه می گردد.

نگرانی ها از سرایت کرونای دلتا در کل کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، بابک عشرتی، اپیدمیولوژیست در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: ویروس کرونا مثل دیگر ویروس ها تغییر شکل می هد و ممکن است این تغییر خوب یا بد باشد.

وی اضافه نمود: ویروسی که اکنون در جنوب کشور با آن درگیر هستیم ویروس هندی است و انتشار این ویروس نسبت به دیگر ویروس ها سریع تر است.

بابک عشرتی گفت: ممکن است بعضی واکسن ها در مقابل ویروس هندی ضعیف عمل نمایند.

وی اضافه نمود: ویروس دلتا جهشی است که در هند رخ داد و در روز های اخیر از استان های جنوبی دلتا گزارش شده است.

عشرتی گفت: ما نگران این هستیم که دلتا در کل کشور سرایت کند. همچنان زدن ماسک، شستن دست ها و سرعت واکسیناسیون توصیه می گردد.

وی اضافه نمود: جهش های که اتفاق می افتد؛ سرعت انتقال را بالا می برد. تغییرات رفتاری مردم مثل ساده انگاری ها یا افزایش مسافرت ها نگران نماینده است.

عشرتی گفت: بستری در سنین پایین بیشتر گزارش شده است و این ناشی از قدرت سرایت پذیری ویروس جهش یافته است.

این اپیدمیولوژیست اضافه نمود: ویروس نو شایع شده در سیستان و بلوچستان و هرمزگان، ویروس جهش یافته کرونای هندی است. انتقال این ویروس سریع تر است و گروه هایی مانند بچه ها و جوانان را بیشتر درگیر می نماید.

فراوری واکسن های داخلی با تیراژ چند میلیونی

دکتر حریرچی معاون کل وزارت بهداشت هم گفت: با ورود دلتا از جبهه جنوبی و شرق کشور، بیشتر شهر های استان سیستان و بلوچستان قرمز شده است.

وی اضافه نمود: واکسیناسیون تنها راه برطرف محدودیت هاست؛ با توجه به محدودیت ها و تحریم ما با مشکلاتی روبرو شدیم، اما از ماه آینده فراوری واکسن بومی تصاعدی بالا خواهد رفت و تا یکی دو هفته آینده از واکسن های داخلی بیشتر استفاده خواهد شد.

سوش غالب در هرمزگان از نوع انگلیسی

حسین فرشیدی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم گفت: پیک کرونایی در استان کم کم پیر می گردد و فرایند بستری کاهشی شده است.

وی اضافه نمود: دلتای هندی ابتدا در آزمایش استان رد یابی شد، اما سوش غالب همان نوع انگلیسی کروناست.

فرشیدی گفت: مراجعین در سنین پایین بیشتر است.

پیک پنجم آغاز شده است

تقی ریاحی - رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) هم گفت: موارد بستری در بیمارستان دو برابر شده است.

وی اضافه نمود: پیک پنجم آغاز شده و باید آماده باشیم تا این دوره را با آسیب کم سپری کنیم.

رئیس بیمارستان رسول اکرم (ص) گفت: موارد فوت کاهشی شده است.

افزایش 40 درصدی بستری ها

خسرو صادق نیت - رئیس بیمارستان امام خمینی هم گفت: از یکی دو هفته قبل فرایند ثابت قبلی فرایند افزایشی به خود گرفت و نسبت به یک ماه گذشته صعودی شد.

وی گفت: هر روز نسبت به روز قبل فرایند افزایشی داریم. مراجعه بیماران غیر کرونایی هم افزایش داشته و این برای ما محدودیت ایجاد نموده است.

رئیس بیمارستان امام خمینی اضافه نمود: پذیرش بیماران غیر اورژانسی محدود شده است. ما روز هایی داشتیم که 100 درصد تخت های ما اشغال شده بود.

خسرو صادق نیت گفت: در مقایسه با ماه گذشته اختصاص تخت های بیمارستانی به مبتلایان کرونایی افزایش یافته است؛ احتیاج به بستری و مرگ و میر افزایش نداشته، اما شاهد فرایند رو به رشد بیماری هستیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1898

به "نگرانی ها از سرایت کرونای دلتا در کل کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها از سرایت کرونای دلتا در کل کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید