ماساژ لاغر می نماید؟

به گزارش کشتی کروز، مدتی است وقتی برای شنا به استخر می روم، تابلویی توجه ام را به خود جلب می نماید؛ ماساژدرمانی. از چند نفر از دوستانی که مراجعه نماینده پروپاقرص اتاق ماساژ بودند، سوال هایی پرسیدم. خیلی راضی بودند. می گفتند احساس آرامش می نمایند و سبک می شوند و بعد از یک ساعت شنا، یک ماساژ حسابی، خستگی بدنشان را برطرف می نماید

ماساژ لاغر می نماید؟

ماساژ لاغر می نماید؟

تبادل نظر با خانم دکتر لیلا اتفاق، متخصص طب فیزیکی

مدتی است وقتی برای شنا به استخر می روم، تابلویی توجه ام را به خود جلب می نماید؛ ماساژدرمانی. از چند نفر از دوستانی که مراجعه نماینده پروپاقرص اتاق ماساژ بودند، سوال هایی پرسیدم. خیلی راضی بودند. می گفتند احساس آرامش می نمایند و سبک می شوند و بعد از یک ساعت شنا، یک ماساژ حسابی، خستگی بدنشان را برطرف می نماید و سرحالشان می آورد. بعضی خانم ها هم انگار برای لاغرشدن به این اتاق سر می زدند. در خصوص این موضوع که ماساژ می تواند لاغر کند یا نه، شک داشتم. به همین علت، با دکتر لیلا اتفاق، متخصص طب فیزیکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به گفت وگو نشستم.

خانم دکتر! به نظر شما هدف از انجام ماساژ چیست؟

ماساژ عمقی بافت ها برای برطرف فشار و گرفتگی در عضلات به کار می رود. در مواقع درد و بعد از فعالیت های سنگین می توان از ماساژ استفاده کرد. به طور کلی، ماساژ به منظور کاهش موقتی درد، اضطراب، افسردگی و فشار خون، افزایش ترشح اندورفین، بهبود جریان خون لنفاوی و بهبود خواب انجام می گردد و باعث بهبود گردش مواد مغذی در خون و عضلات شده و متابولیسم را در بدن افزایش می دهد. حتی بعد از ورزش، ماساژ باعث دریافت ریزمغذی ها و ترمیم عضلات هم می گردد؛ به طوری که با افزایش جریان خون سبب می گردد مواد زایدی نظیر اسیدلاکتیک و اسیدکربنیک که بعد از ورزش در عضلات تجمع می یابند، از بدن خارج شوند.

آیا ماساژ می تواند موجب لاغری هم بگردد؟

بله؛ ماساژ می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به کاهش اندازه بافت چربی در بدن یاری کند. طبق تحقیقات، رژیم غذایی مناسب و ورزش در کنار ماساژ می توانند در کاهش بافت چربی و تناسب اندام نقش داشته باشند. ماساژ در ناحیه بافت چربی و بافت زیرجلدی سبب افزایش سوزاندن چربی در این نواحی می گردد و علاوه براین با افزایش جریان خون، اکسیژن و موادمغذی در این بافت ها می تواند سبب افزایش مصرف کالری گردد.

نکته دیگر اینکه ماساژ سبب کاهش استرس در بدن می گردد. کاهش استرس خود موجب افزایش حساسیت بدن به انسولین و کاهش سریع تر وزن می گردد. در مواقعی که به خاطر وجود استرس شخص نمی تواند رژیم غذایی مناسبی را دنبال کند و اندازه پذیرش ورزش در او پایین می آید، ماساژ، ورزش و رژیم غذایی دست به دست هم می دهند تا شخص بتواند هم ورزش مناسبی انجام دهد، هم رژیم غذایی مناسبی را دنبال کند و به این ترتیب به تناسب اندام برسد.

در حال حاضر افرادی در استخرها کار ماساژ انجام می دهند. مراجعه به این افراد را کار صحیحی می دانید؟

قبل از هر چیز، ماساژدهنده باید کاملا آموزش دیده باشد و از آناتومی بدن شخص و بیماری های نیازمند ماساژ اطلاعات کافی داشته باشد. بعلاوه با انجام حرکات شدید که موجب ایجاد صدا در مفاصل می گردد، باید خودداری کند. متخصصان طب فیزیکی و توان بخشی در رابطه با حرکات شدید در مفاصل کاملا آموزش دیده اند و تنها آنها می توانند این کار را انجام دهند. قبل از شروع ماساژ هم بهتر است یک پزشک فرد را ویزیت کند و به ماساژور یا فیزیوتراپیست اطلاع دهد که فرد دچار چه مشکلاتی است؛ زیرا به کار بردن حرکات شدید و ناگهانی در مفاصل، خصوصا در ناحیه گردن، کمر، ستون فقرات و لگن می تواند بسیار خطرناک باشد.

ماساژ روی چه اعضایی از بدن بیشتر به کار گرفته می گردد؟

عضلات، تاندون ها، رباط ها، پوست، مفاصل و سایر بافت های همبند مثل عروق لنفاوی و احشای داخل شکمی و هم بافت های چربی زیرجلدی مثل کنار ران ها و شکم و بازوها. جالب است بدانید اگر ماساژ دردناک نباشد و سبب افزایش جریان خون در بدن گردد، می تواند سبب آرامش شخص و کاهش استرس گردد.

ماساژ نادرست چه عوارضی در پی دارد؟

ماساژ غلط می تواند به دیسک های بین مهره ای در ناحیه ستون فقرات، گردن و پشت آسیب برساند و حتی گاهی در افرادی که مستعد پوکی استخوان هستند، می تواند سبب شکستگی استخوان گردد. اگر ماساژ نامناسب، می تواند سبب ایجاد کبودی و صدمات در ناحیه عضلات گردد. ماساژ باید به نحوی باشد که سبب ایجاد ریلکسیشن در بدن فرد گردد و یاری کند تا جریان خون به تمامی نواحی بدن برسد. همین برقراری جریان خون است که به کاهش بافت چربی و افزایش متابولیسم بدن یاری می نماید و نیازی نیست که حتما ماساژ با درد همراه باشد.

چقدر زمان ضروری است تا ماساژ در کنار رژیم غذایی و ورزش، تاثیر خودش را نشان دهد؟

هر برنامه تازهی، حداقل 4 تا 6 هفته زمان لازم دارد تا بدن را از شرایط قبلی به شرایط تازه تغییر دهد ولی فایده ای که فرد از ماساژ می برد، در همان جلسه اول یا در هفته اول، خود را نشان می دهد.

آیا استفاده از ماساژورهای دستی هم موثر است؟

بهتر است ماساژ به وسیله فرد آموزش دیده انجام گردد.

به نظر شما، افرادی هستند که نتوانند از ماساژ استفاده نمایند؟

بله؛ برای مفاصلی که صدمه دیده و متورم هستند، بافت های سرطانی، مناطقی که دچار پوکی استخوان است و در مناطقی که بافت زخم شده یا عفونت دارد، مثل سلولیت ها، می توان گفت که انجام ماساژ ممنوع است.

نظر کارشناس/ دکتر داریوش الیاس پور، متخصص طب فیزیکی

نقش ماساژ در کاهش وزن قطعی نیست

هنوز یافته ای علمی مبتنی بر تاثیر ماساژ بر لاغری وجود ندارد. ماساژ، حرکاتی است که روی بافت نرم بدن انجام می گردد و انواع مختلفی دارد و ریشه آن بسیار کهن است. ماساژ بر سیستم عصبی و عضلانی تاثیر می گذارد و نتایج حاصل از آن شامل آرامش، کاهش درد، افزایش حرکت بافت نرم و به تبع آن دامنه حرکت مفاصل، افزایش جریان خون، تقویت سیستم ایمنی و کاهش استرس است. معمولا از ماساژ برای بهبود بعضی ورم های لنفاوی و دردهای عضلانی هم استفاده می گردد. در رابطه با اینکه آیا ماساژ بر کاهش بافت چربی تاثیر دارد یا نه، هنوز یافته ای علمی و قطعی نداریم و معمولا کسانی که به چنین نتیجه رسیده اند، از ماساژ همراه با سایر درمان ها یاری گرفته اند اما همان طور که گفتم، اینکه ماساژ به تنهایی بر کاهش بافت چربی تاثیر بگذارد، هنوز نتیجه مستندی در تحقیقات، این را نشان نداده و می توان گفت که ماساژ چنین اثری ندارد. البته در تئوری گفته می گردد ماساژ می تواند سبب افزایش جریان خون در بافت گردد اما این که آیا افزایش جریان خون یاریی به سوخت وساز چربی می نماید یا خیر، به نظر می رسد آن قدر نباشد که سبب کاهش توده چربی گردد. بنابراین باز هم حرف اول و آخر را رژیم لاغری و ورزش می زنند.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1990

به "ماساژ لاغر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماساژ لاغر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید