عرضه متری مسکن در بورس کالا

به گزارش کشتی کروز، تهران (پانا) - کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است عرضه مسکن در بورس کالا به شکل اوراق که به پیش فروش متری مسکن معروف شده، می تواند طرحی حمایتی از افرادی باشد که توان مالی برای خرید مسکن را ندارند.

عرضه متری مسکن در بورس کالا

به گزارش بورس کالا، عرضه مسکن در بورس کالا با هدف تأمین پایدار بخش مسکن از مدت ها پیش مطرح بود تا در نهایت در 29 مرداد 99 تابلوی املاک و مستغلات بورس کالای ایران با عرضه ملک شهر تازه پردیس شروع شد.

کاربرد اصلی این بازار به عرضه اموال مازاد بخش عمومی و بانک ها مربوط می گردد که تا پیش از راه اندازی بازار املاک و مستغلات بورس کالا، روش مزایده اصلی ترین روش فروش این اموال مازاد بود اما با راه اندازی این بازار تازه، فرصتی به دارندگان املاک داده شد تا روش حراج را جایگزین روش سنتی فروش خود نمایند.

جایگزینی این روش با مزایده از سویی به شفافیت بیشتر معاملات در این بخش منجر می گردد و از طرف دیگر با ایجاد بستری رقابتی کشف واقعی قیمت این املاک را در پی دارد.

پیش فروش متری مسکن چیست؟

اما ظرفیت مهم دیگر بورس کالا، مهیا کردن زمینه تأمین اقتصادی برای ساخت مسکن است که بورس کالا سال گذشته پیشنهاد انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین اقتصادی ساخت مسکن را مطرح نمود که این طرح با اسم پیش فروش متری مسکن معروفیت یافت.

در این طرح سازنده درخواست انتشار اوراق برای تأمین اقتصادی ساخت مسکن در پروژه ای تعیین را می دهد و افراد می توانند اوراق منتشر شده را به ازای هر مترمربع ملک از آن خریداری نمایند. سازنده با پول فروش اوراق نسبت به ساخت مجتمع موردنظر اقدام نموده و خریداران اوراق هم به اندازه اوراق خود صاحب اندازه تعیینی از ملک در پروژه تعیین می شوند.

به عبارت ساده تر با شروع به کار این روش بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه جمع آوری شده و به بخش واقعی فراوری روانه می گردد، به این ترتیب از سویی سایر بازارها از اثرات تورمی این نقدینگی سرگردان در امان خواهند بود و از طرف دیگر با تقویت سمت عرضه انتظار می رود که گشایشی در بازار مسکن در کشور به وجود آید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1907

به "عرضه متری مسکن در بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه متری مسکن در بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید