عربستان به زنان اجازه داد مستقل سفر کنند ، دختران سعودی برای دریافت گذرنامه دیگر نیازی به اجازه یک مرد ندارند

به گزارش کشتی کروز، خبرنگاران: بی بی سی نوشت: بنابر این حکم حکومتی جدید از این پس زنانی که حداقل 21 سال دارند می توانند شخصا برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و برای سفر به خارج از عربستان هم نیازی به اجازه و یا همراهی یک مرد ندارند.

عربستان به زنان اجازه داد مستقل سفر کنند ، دختران سعودی برای دریافت گذرنامه دیگر نیازی به اجازه یک مرد ندارند

در حکم حکومتی جدید که روز جمعه (اول اوت) صادر شده زنان همچنین به حق ثبت ازدواج یا طلاق و تولد نوزاد دست یافتند.

در این حکم همچنین حق اشتغال زنان در نظر گرفته شده به طوری که بنابر قانون جدید همه شهروندان عربستانی حق اشتغال دارند و کارفرمایان نمی توانند میان متقاضیان به علت جنسیت، سن یا محدودیت جسمی تبعیض قایل شوند.

تا پیش از این حکم زنان در عربستان باید برای درخواست گذرنامه و یا سفر خارجی از یک مرد که قیم قانونی آنها بود اجازه می دریافتد. این قیم می توانست پدر، همسر، برادر و یا یک مرد از اعضای اصلی خانواده آنها باشد.

این حکم در ادامه اصلاحات اجتماعی و تسهیل حقوق زنان در عربستان سعودی است که محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور از زمان بر مسند نشستن قول آنها را داده بود و وعده کرده بود که کشورش را به سوی یک جامعه باز سوق دهد.

محمد بن سلمان وعده داده که اقتصاد عربستان را تا سال 2030 متحول کند و برای این کار مشارکت زنان در بازار کار را هم مد نظر قرار داده است. با وجود این، در یک سال و چند ماه گذشته ماجرای فرار زنان جوان از عربستان سعودی و پناه بردن آنها به کانادا به علت بدرفتاری و تحت ستم قرار دریافت به علت زن بودن افکار عمومی جهان را به سوی خاندان سلطنتی در ریاض جلب کرده بود.

نهادهای حقوق بشری جهان عربستان سعودی را یکی از ناقضان عمده حقوق زنان می دانند و می گویند با زنان در این کشور به عنوان شهروندان درجه دو برخورد می شود.

[related-post id=237040]

منبع: چمدان
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 663

به "عربستان به زنان اجازه داد مستقل سفر کنند ، دختران سعودی برای دریافت گذرنامه دیگر نیازی به اجازه یک مرد ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان به زنان اجازه داد مستقل سفر کنند ، دختران سعودی برای دریافت گذرنامه دیگر نیازی به اجازه یک مرد ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید