شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

به گزارش کشتی کروز، شربت پرومتازین (Promethazine) برای درمان سرگیجه و آلرژی تجویز می شود. خواب آلودگی ، عصبانیت و بی قراری از عوارض مصرف شربت پرومتازین می باشد.

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - شربت پرومتازین از داروهای ضد آلرژی است که شاید برای اولین بار باشد نام آن به گوشتان می خورد. از این دارو علاوه بر رفع علایم حساسیت به عنوان یک داروی آرام بخش هم استفاده می گردد. اگر می خواهید درباره دیگر موارد مصرف و همچنین عوارض احتمالی این دارو بدانید با خبرنگاران همراه شوید.

شربت پرومتازین چیست؟

شربت پرومتازین (Promethazine) برای درمان سرگیجه و آلرژی تجویز می گردد. این دارو همچنین در درمان اضطراب، به عنوان آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی، بیماری مسافرت و کنترل تهوع حتی در زنان حامله نیز استفاده می گردد. پرومتازین به خوبی از راه خوراکی و از محل تزریق جذب می گردد.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

موارد مصرف رفع علایم آلرژی

درمان سرگیجه

کنترل و درمان اضطراب

کنترل تهوع

عوارض خواب آلودگی، هیجان، عصبانیت، بی قراری، از دست دادن مهارت در انجام کار یا بی ثباتی، حرکات پرشی عضلات سر و صورت، رعشه و تکان دادن دست ها، تاری دید، کاهش هوشیاری به ویژه در بچه ها، خشکی دهان، کاهش فشار خون و حساسیت به نور
تداخل دارویی داروهای مضعف CNS، داروهای مهار کننده مونوآمینواکسیداز و ضد افسردگی های سه حلقه ای، لوودوپا، آلفا آدرنرژیک اپی نفرین، بروموکریپتین، داروهای ضد تیروئید

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک معالج تعیین گردد. به طور معمول میزان مصرف برای بزرگسالان و بچه ها به شرح زیر است:

  • بزرگسالان: 25 میلی گرم در موقع خواب و در صورت نیاز تا 25 میلی گرم 2 بار در روز و یا 20-10 میلی گرم 3-2 بار در روز مصرف می گردد.
  • بچه ها: در بچه ها 5-2 ساله، 15-5 میلی گرم در روز و در 2-1 مقدار تقسیم شده و در بچه ها 10-5 ساله، 25-10 میلی گرم در روز و در 2-1 مقدار تقسیم شده مصرف می گردد.

توجه: در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف گردد. ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری نموده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

  1. برای به حداقل رسانیدن تحریک گوارشی، شکل خوراکی این دارو همراه با غذا ، آب یا شیر مصرف گردد.
  2. درمان با پرومتازین باید 2-1 هفته قبل از زایمان قطع گردد تا از بروز یرقان و علایم اکستراپپرامیدال در نوزاد جلوگیری گردد.
  3. این دارو نباید بیش از مقدار تجویز شده مصرف گردد.
  4. احتمال بروز سرگیجه، تسکین، اغتشاش شعور و کمی فشار خون در بیماران مسن وجود دارد.
  5. این دارو در مواردی مثل انسداد مثانه، هیپروتروفی پروستات، احتباس ادرار، کوما، گلوکوم با زاویه بسته و یرقان با احتیاط باید تجویز گردد.

برگرفته از: drugs.com

منبع: setare.com
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1565

به "شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟" امتیاز دهید

5 کاربر به "شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید