سفر بلینکن به جنوب شرق آسیا

به گزارش کشتی کروز، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر خارجه آمریکا در سفر به سه کشور جنوب شرق آسیا، قصد دارد با مقامات این کشورها در باره همکاری برای مقابله با چین گفت وگو کند.

سفر بلینکن به جنوب شرق آسیا

به گزارش خبرنگاران، بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، دولت جو بایدن در پی تقویت همکاری های اقتصادی و امنیتی با کشورهای جنوب شرق آسیا است و سفر آینده (فردا) آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز به همین علت خواهد بود.

از جمله اهداف مهم دیگر این سفر ایجاد یک جبهه متحد علیه چین در منطقه آسیا- اقیانوسیه خواهد بود.

بلیکن قرار است دوشنبه ابتدا به اندونزی برود و پس از آن به مالزی و تایلند سفر می کند. این اولین سفر وی به جنوب شرق آسیا از زمان روی کار امدن دولت بایدن است.

جنوب شرق آسیا یکی از منطقه ها مهم مورد توجه آمریکا و چین بوده که اتفاقات و سیاست ها در این منطقه برای دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

دنیل کریتن بریک یک دیپلمات ارشد آمریکا در امور آسیا در این زمینه بیان کرد، بلینکن همچنین در سفرش به جنوب شرق آسیا هدف دولت بایدن را برای ارتقاء سطح تعامل با مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) دنبال خواهد کرد. از جمله اهداف واشنگتن در این زمینه تقویت تاسیسات زیربنایی امنیتی منطقه در مواجهه با اقدامات چین خواهد بود.

رویترز در ادامه بیان کرد: دولت بایدن منطقه جنوب شرق آسیا را در راستای اقداماتش برای مقابله با قدرت فزاینده چین حیاتی می بیند اما نبود یک ساختار رسمی برای مراودات اقتصادی از زمانی که دونالد ترامپ یک توافق تجاری منطقه ای را در سال 2017 کنار گذاشت، توانایی های واشنگتن را برای اعمال نفوذ در جنوب شرق آسیا محدود کرد با این حال تنها چین توانست در این منطقه نقشش را توسعه دهد.

به گزارش ایرنا، هنوز به طور دقیق مشخص نیست که دولت بایدن چه چارچوب اقتصادی را برای آینده در منطقه جنوب شرق آسیا متصور است اما دنیل کریتن بریک گفت که احتمالا تمرکز در این راستا بر تسهیل فعالیتهای تجاری، اقتصاد دیجیتال، پویایی زنجیره عرضه، امور تاسیسات زیربنایی و انرژی پاک خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2139

به "سفر بلینکن به جنوب شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر بلینکن به جنوب شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید