دستیابی عربستان به فناوری هسته ای، تهدید امنیت جهانی، پیشنهاد ریاض برای همکاری هسته ای با سئول

به گزارش کشتی کروز، به گزارش خبرنگاران، مجله اماراتی نشنال گزارش داد که عربستان سعودی در پی آن هست تا پیشنهاد همکاری هسته ای با کره جنوبی و داشتن اولین رآکتور هسته ای را در سال آینده مطرح کند که به نظر می رسد بزرگترین برنامه انرژی اتمی خود را در منطقه در سر دارد.

دستیابی عربستان به فناوری هسته ای، تهدید امنیت جهانی، پیشنهاد ریاض برای همکاری هسته ای با سئول

البته پیشنهادهای عربستان به کره جنوبی بیش از یک رآکتور هسته ای است که ساخت اولین رآکتور در سال 2017 و تکمیل آن در 2022 صورت خواهد گرفت.

این مجله اماراتی در ادامه می نویسد: عربستان سعودی در پی آن است تا خود را که بسیار وابسته به سوخت های فسیلی است، به کشوری با داشتن فناوری هسته ای تبدیل کند که نه تنها به لحاظ مالی به صرفه است، بلکه زمینه اشتغال زایی را فراهم می نماید..

به نوشته نشنال، عربستان سعودی می تواند فناوری و تجهیزات هسته ای خود را از کشورهایی همچون فرانسه، چین، کره جنوبی و آرژانتین تهیه کند. از سوی دیگر زمزمه هایی درباره کوشش عربستان برای عقد قرارداد با روسیه، انگلیس، مجارستان، فنلاند و آمریکا شنیده می گردد.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین المللی نیز در این باره می گوید: ورود عربستان به حوزه فناوری هسته ای خطر بالقوه ای است که امنیت منطقه و دنیا را در آینده به شدت تهدید خواهد نمود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه عربستان سعودی به دلیل حضور گسترده سلفی ها و القاعده در این کشور از یک امنیت پایداری برخوردار نیست لذا آینده سیاسی این کشور همیشه در هاله ای از ابهام واقع شده است.

به گفته هانی زاده، به لحاظ علمی و فرهنگی نیز عربستان سعودی آماده بهره گیری از فناوری هسته ای نیست زیرا چنین دانشی نیازمند زمینه های اجتماعی ، علمی وسیاسی است که عربستان فاقد این ظرفیت است.

این کارشناس مسائل بین المللی می گوید: نبود نهادهای نظارتی مدنی در رژیم عربستان و پایین بودن سطح فرهنگی و سیاسی جامعه این کشور زمینه را برای فعالیت گروههای سلفی تکفیری و القاعده مناسب ساخته است.

علت این امر این است که عربستان سعودی در طول سالهای گذشته کانون خیزش خطرناک ترین تروریست های دنیا بوده و این خطر بالقوه ای است که می تواند چالش های جدی برای امنیت منطقه ایجاد کند.

وی تاکید نمود:انفجار دردناک دو برج تجاری آمریکا در 11 سپتامبر 2001 و انفجار متروهای لندن و مادرید و سلسله انفجارهایی که در اروپا رخ داد نتیجه همکاری القاعده با مجموعه های وهابی سلفی عربستان تلقی می گردد لذا اگر عربستان به فناوری هسته ای حتی اگر صلح آمیز باشد دست یابد، خطر بالقوه ای برای بشریت به دنیال خواهد داشت.

به همین دلیل جامعه دنیای باید در برابر کوشش عربستان برای دستیابی به سلاح هسته ای هوشیار باشد و تحت هیچ شرایطی اجازه ندهد این کشور کم ظرفیت به این نوع سلاح دست پیدا کند.

همکاری هسته ای عربستان سعودی و کره جنوبی درحالیست که رسانه ها پیشتر از کوشش شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات عربستان برای خریدراکتورهای هسته ای از روسیه ویا کره جنوبی با هدف به ظاهر فراوری انرژی خبر داده بودند. بندر بن سلطان در ملاقات اخیر خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو موضوع خرید راکتورهای هسته ای از روسیه را مورد بحث قرار داد.

کوشش ریاض برای دست یابی به فناوری هسته ای در حالی صورت می گیرد که سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از مدتها پیش تصمیم به دستیابی به انرژی هسته ای برای اهداف غیرنظامی گرفتنه بودند.

..........................................

گزارش از معصومه زارع

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 946

به "دستیابی عربستان به فناوری هسته ای، تهدید امنیت جهانی، پیشنهاد ریاض برای همکاری هسته ای با سئول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی عربستان به فناوری هسته ای، تهدید امنیت جهانی، پیشنهاد ریاض برای همکاری هسته ای با سئول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید