دانشجوی دانشگاه رازی از تلاش هایش برای نمونه شدن می گوید ، شیرینی موفقیت، تلخی شکست های قبلی را از بین می برد!

به گزارش کشتی کروز، زهرا حسینی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه رازی کرمانشاه است که در جشنواره دانشجوی نمونه سال 98 به عنوان سرآمد انتخاب و معرفی شده است.

دانشجوی دانشگاه رازی از تلاش هایش برای نمونه شدن می گوید ، شیرینی موفقیت، تلخی شکست های قبلی را از بین می برد!

گروه دانشگاه کشتی کروز، هانا چراغی؛* دانشجوی نمونه فردی است که به لحاظ ویژگی های علمی، فرهنگی، اجتماعی و رعایت شئونات دانشجویی، سرآمد سایر دانشجویان باشد. انتخاب دانشجوی نمونه هر ساله در دو سطح دانشگاهی و کشوری با اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت همزمان در تمامی دانشگاه های سطح کشور صورت می گیرد.

در سطح کشوری در قالب جشنواره دانشجوی نمونه، از بین تمام دانشگاه های کشور و از میان تمام رشته های تحصیلی، تنها 30 دانشجو به عنوان نمونه کشوری انتخاب و معرفی می شوند. هدف از انتخاب دانشجوی نمونه افزایش تحرک، نوآوری، شادابی اجتماعی و شناسایی استعداد های برتر علمی فرهنگی در بین دانشجویان است.

زهرا حسینی، دانشجوی رشته فیزیولوژی ورزشی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه رازی کرمانشاه است که در جشنواره دانشجوی نمونه به عنوان نمونه کشوری 98 انتخاب و معرفی شد.

زهرا که اصالتی کرمانشاهی دارد، مقطع کارشناسی خود را در رشته علوم ورزشی از سال 92 در دانشگاه گیلان سپری کرده و از سال 96 در دانشگاه رازی شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کرده است. او می گوید که از ترم 4 کارشناسی روی دانشجوی نمونه کشوری شدن تمرکز کرده تا اینکه امسال به این پیروزیت دست پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با زهرا و دلایل پیروزیتش به مصاحبه با او پرداختیم.

دانشجو: از خودتان بگویید؛ چه شد که تصمیم گرفتید دانشجوی نمونه کشوری شوید؟

زهرا: حدودا از ترم چهارم مقطع کارشناسی پیگیر قضیه دانشجوی نمونه کشوری بودم و تمام مواردی که در آیین نامه مربوط به آن آمده بود را یکی یکی اجرایی کردم و راستا پیش روی خود را در این جهت انتخاب کردم تا اینکه در مقطع کارشناسی ارشد پیروز شدم از نظر ویژگی های علمی، فرهنگی، اجتماعی و رعایت شئونات دانشجویی، سرآمد شوم.

مباحث آموزشی و پژوهشی تنها بخشی از فعالیت هایی است که در آیین نامه دانشجوی نمونه کشوری به آن اشاره شده و دانشجو ملزم به رعایت آن شده و در کنار آن نباید از سایر بخش ها غافل شد و اینکار تا حدودی مشقت بار و سخت است، اما می توان آن را سپری کرد و با پیروزیت پشت سر گذاشت. همانطور که در آیین نامه آمده است در بخش آموزشی تلاش کردم نمرات برتری کسب کنم و در بخش های پژوهشی نیز روی خاتمه نامه و طرح ها و مقالاتی که ارائه دادم تمرکز جدی داشتم تا فعالیت های قوی داشته باشم و خوشبختانه توانستم با انجام این امورات به آنچه می خواستم دست پیدا کنم.

دانشجو: تصور می کردید زمانی به عنوان نمونه کشوری انتخاب شوید؟

زهرا: حدودا 3 سال تلاش مستمر داشتم تا بتوانم دانشجوی نمونه کشوری سال 98 شوم. البته سال آخر مقطع کارشناسی در دانشگاه گیلان و در مرحله دانشگاهی به عنوان دانشوی نمونه انتخاب شدم، اما به علت شدیدتر بودن جو انتخاب دانشجوی نمونه در مقطع کارشناسی به نسبت دوره کارشناسی ارشد و محدودیت تعدادی که برای نمونه ها در نظر گرفته شده بود، نتوانستم به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شوم.

پیش از این، چندین بار در جشنواره های مختلف شرکت کرده بودم، اما جشنواره دانشجوی نمونه کشوری طعم و بوی دیگری دارد؛ چرا که از بین تمام دانشجویان کشور فقط 30 نفر در تمامی رشته ها انتخاب می شوند و اگر دانشجویی بتواند در این جشنواره، سرآمد شود، حقیقتا می تواند خود را به سایرین اثبات کند و نشان دهد که تلخی شکست های قبلی را می توان با شیرینی پیروزیت از بین برد!

دانشجو: دانشجوی سرآمد شدن چه مزایایی دارد که تلاش کردید به آن دست پیدا کنید؟

زهرا: از نظر معنوی مزیت های بسیاری دارد و علاوه بر آن، جایزه های نقدی به دانشجویان نمونه تعلق می گیرد و مهم تر از همه برایم این است که بدون آزمون از امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری برخوردار خواهم شد و فرصت های مطالعاتی مناسبی برایم ایجاد می شود. با توجه به اینکه امروزه در بخش های اجرایی به شایسته سالاری توجه جدی می شود، دانشجویان نمونه بعد از فارغ التحصیلی از این مزیت برخوردار خواهند بود که در بخش های مختلف بر حسب تواناییشان جذب شوند و به این قشر همچون دانشجویان نخبه اولویت داده می شود.

البته در حال حاضر دبیر ورزشی هستم، اما علاقه زیادی به ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارم و هدف های بزرگی در سر پروراندم. قصد دارم به فعالیت های پژوهشی ام در رشته فیزیولوژی ورزشی ادامه دهم و لابراتور تربیت بدنی را با راهنمایی یکی از اساتیدم راه اندازی کنم تا به درمان بیماری ها با ورزش بپردازم.

دانشجو: توصیه ای به دانشجویان دارید؟

زهرا: دانشجویان نباید تمرکز خود را روی فعالیت های بی ارزش بگذارند و اگر می خواهند در رشته ای سرآمد و پیروز شوند، هدفگذاری کنند و تمرکز جدی روی اهدافشان داشته باشند. علاوه بر آن، همواره به خود یادآوری کنند که تنها مسئله ای باید روی آن تمرکز کنند، خواسته شان است و از فکر کردن به مسائل دست بکشند و دنبال راه چاره برای دغدغه هایشان باشند و بدانند که با تحمل سختی ها می توانند به خواسته های خود در تمام عرصه ها دست پیدا کنند.

دانشجویانی که علاقه به نمونه کشوری شدن دارند، باید به استعداد ها و موهبت های الهی در وجودشان توجه کنند و راهی برای شکوفایی آن پیدا کنند و علاوه بر آن، تلاش داشته باشند زندگی با ارزشی برای خود بسازند و هیچوقت به شکست راضی نشوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 991

به "دانشجوی دانشگاه رازی از تلاش هایش برای نمونه شدن می گوید ، شیرینی موفقیت، تلخی شکست های قبلی را از بین می برد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجوی دانشگاه رازی از تلاش هایش برای نمونه شدن می گوید ، شیرینی موفقیت، تلخی شکست های قبلی را از بین می برد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید