تور آلمان: تنش با روسیه قیمت انرژی در آلمان را افزایش داد، برلین در پی جایگزین برای گاز طبیعی

به گزارش کشتی کروز، دولت آلمان به علت افزایش چشمگیر هزینه های انرژی و کمبود گاز طبیعی روسیه در کشور می خواهد مجددا به وارد کردن گاز مایع ال ان جی از آمریکا روی آورد که بسیار مورد انتقاد فعالان و دوستداران محیط زیست است.

تور آلمان: تنش با روسیه قیمت انرژی در آلمان را افزایش داد، برلین در پی جایگزین برای گاز طبیعی

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ آلمان دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، قیمت انرژی در آلمان اخیرا به شدت افزایش پیدا نموده و نگرانی های زیادی را برای شهفرایندان ایجاد نموده است.

نشریه فوکوس آلمان در گزارشی نوشت: گاز طبیعی روسیه در آلمان در حال کمیاب شدن است و قیمت انرژی هم در حال انفجار است. در این میان رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان می داند که به سختی می تواند در کوتاه مدت فشار بالا بر شهفرایندان در این زمینه را کاهش دهد. دولت آلمان می خواهد در دراز مدت در عرصه انرژی وابستگی خود به روسیه را کم کند. حالا رابرت هابک برای مقابله با این شرایط راهی را انتخاب نموده که خشم هم حزبی های خود (حزب سبز) را به همراه داشته و می خواهد به گاز مایع به عنوان جایگزینی برای گاز طبیعی روسیه روی آورد.

رئیس جمهور روسیه انتقال گاز طبیعی به اروپا را کاهش می دهد و این اقدام قیمت انرژی در اروپا و بخصوص آلمان را به شدت افزایش داده است. قیمت برق و گاز در اوایل امسال میلادی برای شهفرایندان آلمانی حدودا 3 برابر شد.

نشریه فوکوس آلمان در بخش دیگری از این مطلب نوشت: در اختیار قرار دادن مداوم پول بیشتر برای مردم هم در دراز مدت این بحران را حل نخواهد کرد. وزیر اقتصاد آلمان هم در دراز مدت و میان مدت برای غلبه بر این بحران روی توسعه سریع انرژی باد و خورشید حساب می نماید تا کمتر به گاز طبیعی به ویژه از طرف روسیه وابسته باشد.

حدود یک چهارم کل مصرف انرژی آلمان به گاز طبیعی بستگی دارد که بیش از نیمی از آن از طرف روسیه تامین می گردد. رابرت هابک، وزیر انرژی و اقتصاد آلمان میخواهد تا تابستان پیش نویس قانونی را درباره چگونگی تقویت نو انرژی باد و انرژی خورشیدی ارائه دهد.

به نوشته نشریه فوکوس، البته زمان زیادی طول خواهد کشید تا انرژی بادی و خورشیدی بتواند جایگزین نه تنها انرژی هسته ای و زغال سنگ بلکه گاز طبیعی گردد. بنابراین حالا هابک می خواهد رویکردی دوجانبه را دنبال کند و در کنار انرژی های تنو پذیر گزینه دیگری یعنی گاز مایع ال ان جی را هم جایگزین گاز طبیعی روسیه کند.

نشریه فوکوس در ادامه نوشت: تا بهار سال گذشته قیمت گاز طبیعی در بازارهای عمده حدود 5 دلار آمریکا برای هر واحد معامله بود و بعد از آن از مارس تا ماه دسامبر هزینه ها حدود 6 برابر شده و به 38 دلار آمریکا رسید. به این ترتیب گاز مایع ال ان جی آمریکا به صورت قابل توجهی مجذوب کننده تر از سال های گذشته شده است. مشکل اینجاست که واردات گاز مایع برای دوستداران محیط زیست فاجعه محسوب می گردد.

به عنوان مثال سازمان های حمایت از محیط زیست در آلمان مدتهاست بر این مسئله تاکید دارند که ایالات متحده آمریکا با فرآیند بحث برانگیز فرکینگ گاز خود را به دست می آورد. استخراج متان از معادن نه تنها اندازه زیادی گازهای گلخانه ای ایجاد می نماید بلکه فشرده سازی مایع و حمل و نقل سرد شده آن به وسیله کشتی ها هم مقادیر زیادی انرژی مصرف می نماید. در آلمان فرایند موسوم به فرکینگ از سال 2016 ممنوع است.

با این همه رابرت هابک می خواهد این نگرانی ها و دغدغه های حامیان محیط زیست را نادیده بگیرد و قرار است اولین ترمینال آلمانی در نزدیکی هامبورگ با مبلغی بالغ بر حدود نیم میلیارد یورو ساخته گردد تا به زودی گاز طبیعی مایع را از آمریکا وارد کند.

سخنگوی دولت آلمان هم اعلام نموده که اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان هم حالا گاز مایع ال ان جی را در اولویت اصلی خود قرار داده و از طرح های ساخت یک یا چند پایانه برای وارد کردن گاز مایع حمایت می نماید.

هفته گذشته هم اورزو لا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و رئیس جمهور آمریکا نشان دادند که می خواهند در زمینه گاز مایع همکاری های نزدیکتری را در پیش گیرند.

البته همچنان تا زمان افتتاح اولین مرکز ذخیره سازی گاز مایع آلمان ممکن است سال ها طول بکشد. تا آن موقع پوتین به دیکته کردن قیمت انرژی به آلمانی ها ادامه خواهد داد. رابرت هابک هم باید تا آن موقع مسائل زیادی را حتی از طرف هم حزبی هایش تحمل کند.

به نوشته دی ولت آلمان، ایالات متحده هم اعلام نموده که به منظور حمایت از متحدان خود و تضعیف پتانسیل باج گیری روسیه می خواهد گاز بیشتری را به اروپا صادر کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2278

به "تور آلمان: تنش با روسیه قیمت انرژی در آلمان را افزایش داد، برلین در پی جایگزین برای گاز طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور آلمان: تنش با روسیه قیمت انرژی در آلمان را افزایش داد، برلین در پی جایگزین برای گاز طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید