ادارات را تعطیل می کنیم، بازارها شلوغ می شوند

به گزارش کشتی کروز، خبرنگاران/خوزستان رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به ادامه فعالیت بازارها و بازارچه های محلی در آبادان و جنوب غرب خوزستان گفت: با این شرایط تردد مردم در بازارها، دور از انتظار است که حالا حالاها بیماری کنترل گردد و انتظار می رود در روزهای آینده حتی موارد ابتلا از این هم بیشتر گردد.

ادارات را تعطیل می کنیم، بازارها شلوغ می شوند

دکتر شکرالله سلمان زاده در مورد شرایط شیوع کروناویروس در جنوب غرب خوزستان، اظهار کرد: شرایط شیوع بیماری در آبادان، خرمشهر و شادگان جدا از اوضاع کل استان خوزستان نیست. بیماری دیر به خوزستان آمد؛ زمانی که استان های زیادی به شدت درگیر بیماری بودند، فرایند ابتلا در خوزستان آهسته بود بنابراین طبیعی بود که پیک بیماری در خوزستان هم رخ دهد و به ویژه با برطرف محدودیت ها و اجرای فاصله گذاری هوشمند، این مساله تشدید یافت.

به گزارش کشتی کروز، وی اضافه نمود: قرار نبود اصناف این گونه فعالیت نمایند و مردم این گونه به خیابان ها بفرایند. برخی ادارات و اصناف نیز پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل ها را رعایت نکردند.

سلمان زاده گفت: بسیاری از اصناف بدون ثبت نام در سامانه سلامت بازگشایی شدند و مردم نیز بی محابا به خیابان رفتند بنابراین شاهد افزایش موارد بیماری در خوزستان هستیم و شرایط شهرهای عظیم یکسان است.

وی بیان نمود: ضمن اینکه افزایش نمونه گیری، در افزایش آمار مبتلایان تاثیرگذار بوده است اما واقعیت این است که موارد بستری هم افزایش یافته و رو به افزایش است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در مورد برگزاری مراسم عزاداری یا توزیع نذری در برخی شهرهای خوزستان گفت: به سادگی نمی توان جلوی احساسات مردم را گرفت اما باید قانون را تمکین نمایند زیرا این کار و هرگونه حضور در تجمع، تهدیدی برای سلامتی شهفرایندان است.

وی اضافه نمود: در شهرهای تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان هنوز برخی حسینیه ها مراسم برگزار می نمایند و مراسم عزاداری نیز برگزار می گردد بنابراین از فرمانداران و نیروی انتظامی این شهرستان ها می خواهیم در این زمینه اقدام نمایند و با استفاده از ظرفیت عظیمان و شیوخ، از برگزاری این مراسم جلوگیری نمایند.

سلمان زاده اظهار کرد: بازارچه های محلی، بازار جمشیدآباد آبادان، بازار روز خرمشهر و بازار شادگان همچنان باز هستند و مردم در این بازارها تردد می نمایند. با این شرایط تردد مردم در بازارها، دور از انتظار است که حالا حالاها بیماری کنترل گردد و انتظار می رود در روزهای آینده حتی موارد ابتلا از این هم بیشتر گردد.

وی بیان نمود: تا زمانی که مردم رعایت ننمایند، اتفاق خاصی رخ نمی دهد. ادارات را تعطیل می کنیم اما می بینیم مردم در بازارها حضور پیدا می نمایند و بازارها شلوغ می شوند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به فروش ماهی به صورت دوره گردی و دست فروشی در بازارهای منطقه، گفت: در حال حاضر به جز کرونا، بیماری های خطرناک بالقوه دیگری هم در خوزستان داریم. اکنون در پیک اول بیماری التور هستیم. همچنین اکنون فصل فعالیت کنه ها و بیماری خطرناک تب کریمه کنگو و فصل فعالیت سالک است.

وی اضافه نمود: عرضه دام زنده و ماهی، پرسه زدن سگ های ولگرد و عدم لایروبی و آهک پاشی جوی ها، باعث بیماری های خطرناک دیگری می گردد بنابرابن شهرداری ها باید هر چه سریعتر در این زمینه اقدام نمایند. همچنین هر چه سریعتر باید دست فروشان از جمله ماهی فروشان را از معابر جمع آوری نمایند.

سلمان زاده توضیح داد: گروه های پرخطر یعنی کسانی که بیماری زمینه ای دارند و مستعد ابتلا به نوع شدید کروناویروس هستند، نباید سرکار حاضر شوند و در صورت خلاف این مساله، مسئولین اداراتی که این افراد را مجبور به حضور سرکار می نمایند باید جوابگو باشند.

وی اضافه نمود: حضور کسانی که تست کرونای آنها مثبت بوده در ادارات، جنایت است و این مساله، رئیس اداره و سایر کارکنان را تهدید می نماید و این کار جرم است. حتی تردد این افراد از راستا خانه تا اداره خطرناک است. باید تاسف خورد که رئیس اداره ای اجازه نمی دهد این فرد در خانه بماند و باید با رئیس این اداره برخورد گردد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در مورد احتمال ابتلای مجدد افرادی که به کروناویروس مبتلا شده اند، گفت: تا به امروز موارد ابتلای مجدد در کشور نداشته ایم و بعید است این افراد مجددا به این بیماری مبتلا شوند.

وی که پنجشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، توضیح داد: در حال حاضر با یکی از پیچیده ترین مسائل بهداشتی دو قرن اخیر روبرو هستیم؛ این بیماری واکسن و درمان موثری هم ندارد بنابراین تنها راه پیشگیری از ابتلا، رعایت نکات بهداشتی و ماندن در خانه است.

سلمان زاده در مورد ابتلای افراد بدون طحال به کروناویروس و کشندگی ناشی از این بیماری، گفت: در مبارزه با ویروس ها، سیستم ایمنی سلولی مهم است و هر بیماری زمینه ای می تواند فرد را مستعد ابتلا به نوع شدید بیماری کند.

وی در مورد علائم پوستی ابتلا به کرونا نیز بیان نمود: علائم پوستی از علائم نادر این بیماری است اما برخی بثورات جلدی از جمله کهیر می تواند نشانه ای از ابتلا به این ویروس باشند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: سربازان اصلی مبارزه با کرونا، مردم هستند و از آنها می خواهیم در خانه بمانند و تنها برای موارد ضروری آن هم با رعایت پروتکل های بهداشتی از منزل خارج شوند. سازمان ها و ادارات نیز در این راستا وظایفی دارند، از جمله شهرداری و سازمان صمت که باید به وظایف خود عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1193

به "ادارات را تعطیل می کنیم، بازارها شلوغ می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادارات را تعطیل می کنیم، بازارها شلوغ می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید