احتمال شکستن رکورد مبتلایان کرونا با امیکرون

به گزارش کشتی کروز، خبرگزاری خبرنگاران-یک اپیدمیولوژیست ضمن تشریح شرایط بروز کرونا در کشور، تاکید نمود: در صورت وقوع پیک ششم، قله آن در مرگ و میر و بستری به اندازه پیک پنجم نخواهد بود اما این احتمال وجود دارد که رکورد ابتلا به کرونا در کشور زده گردد.

احتمال شکستن رکورد مبتلایان کرونا با امیکرون

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران،دکتر حمید سوری گفت: علی رغم اینکه تغییر چشمگیری در تعداد موارد مرگ یا بستری ناشی از کرونا نداریم، ولی فرایند افزایشی ابتلا به امیکرون مشهود است؛ به شکلی که بر اساس یک تحقیق میدانی کوچک اجرا شده، تعیین شد 60 درصد کسانی که به مراکز بهداشتی مراجعه کردند و تست مثبت داشتند، به امیکرون مبتلا بودند و در جمعیت عمومی هم از نمونه های گرفته شده بین 3 تا 5 درصد امیکرون مثبت بوده اند که حاکی از فرایند افزایشی ابتلا به این سویه است.

وی اضافه نمود: امیکرون در کشور ما هم در گردش است؛ هرچند که نسبت به کشورهای اروپایی تاخیر داشته اما در کل به نظر می رسد فرایند افزایشی در کشور ما هم شروع شده است، اما سرعت توسعه آن بستگی به مدیریت اپیدمی و رفتار مردم در تعاملات و تجمعات دارد.

سوری با تاکید بر اینکه امیکرون هنوز سویه غالب کرونا در کشورمان نیست، توضیح داد: سویه غالب ما دلتا است اما احتمال غلبه امیکرون وجود دارد. حتی در کشورهای اروپایی هم واریانت غالب امیکرون نیست و اظهار نظر در این زمینه زود است.

او ادامه داد: چون نظام مراقبت فعال وجود ندارد و از افرادی که به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می نمایند تست می گیریم، در نتیجه بین آنها موارد مثبت امیکرون شناسایی می گردد؛ این در حالیست که خیلی از موارد ممکن است بدون علامت بوده یا تنها علائم خفیف شبیه به آنفلوآنزا داشته باشند و در اطراف ما حضور داشته باشند. وقتی می توان برآورد منطقی از شرایط امیکرون داشته باشیم که تعداد تست ها و تست های تعیین نماینده امیکرون را افزایش دهیم تا بتوانیم برآورد منطقی داشته باشیم. ما نه به شکل تصادفی نمونه گیری می کنیم و نه از همه افراد تست می گیریم؛ در نتیجه تصویری که از شرایط این واریانت داریم چندان کامل نیست و ناقص است.

این اپیدمیولوژیست درباره پیش بینی از شرایط کرونا در روزهای آینده، اظهار کرد: وقوع پیک ششم در سطح کشوری ممکن است دیر یا زود داشته باشد ولی به شکل استانی و منطقه ای به نظر می رسد اکنون هم شاهد فرایندی افزایشی هستیم. فرایند ابتلا به امیکرون در حال توسعه است ولی اینکه چه زمانی به واریانت غالب بدل گردد، تعیین نیست و سرعت افزایش آن وابسته به اقداماتی است که انجام می گیرد.

وی اضافه نمود: در صورت وقوع پیک ششم، قله آن در مرگ و میر و بستری به اندازه پیک پنجم نخواهد بود، اما در خصوص تعداد ابتلا ممکن است قله پیک ششم فراتر از قله پیک پنجم با سویه دلتا باشد و این احتمال وجود دارد که در آینده رکورد ابتلا به کرونا در کشور زده گردد.

سوری با اشاره به رنگ بندی کرونایی استان ها و اینکه اساس معیار آن اشتباه بوده است، ادامه داد: رنگ بندی پیشین بر اساس موارد بستری بود که نمی توانست سطح خطر در جوامع را تعیین کند. برای تعیین سطح خطر باید سایر متغیرها هم تعیین شوند و در مدل اپیدمیولوژی بگنجانیم. آنچه که اکنون می توان در رنگ بندی به حساب آورد به نظر بنده موارد ابتلا به امیکرون است؛ به این صورت که هر نقطه ای فرایند ابتلا بیشتر بود خطر را بیشتر می توان حس کرد.

وی با اشاره به صحبت هایی درباره بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه ها، بیان نمود: بازگشت به شرایط عادی ناگزیر است اما اینکه با چه مکانیسمی این بازگشت صورت گیرد و امکانات فعلی برای مراقبت از شرایط اهمیت دارد. نمی توان نگاه صفر و صدی داشت، باید با داشتن یک نظام مراقبت فعال که مرتبا افراد را پایش می نماید با توجه به شرایط از کل یا بخشی از ظرفیت بازگشایی ها استفاده کرد تا بتوان قضاوت کرد که بازگشایی یا عدم بازگشایی مدارس منطقی است یا خیر.

سوری درباره شرایط واکسیناسیون کرونا، تاکید نمود: واکسیناسیون تاثیر مهمی در کنترل اپیدمی دارد اما همه آنچه برای کنترل شرایط احتیاج داریم نیست و تاثیر سایر عوامل پیشگیری نماینده مانند ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و... بسیار زیاد است. ویروس برای بقای خود کوشش می نماید و با این جهش ها اثربخشی واکسن ها کاهش می یابد. به همین علت احتیاج به تزریق دز بوستر وجود دارد زیرا ممکن است واکسن های موجود اثربخشی کافی را نداشته باشند و احتیاج به ساخت واکسن های تازه باشد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2173

به "احتمال شکستن رکورد مبتلایان کرونا با امیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال شکستن رکورد مبتلایان کرونا با امیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید