18 تیرماه؛ روزی که با یاد و نام مهدی آذریزدی آمیخته است

به گزارش کشتی کروز، سرویس استان های خبرنگاران: 18 تیرماه در تقویم رسمی کشورمان به نام روزی است که مهدی آذریزدی پیر قصه گوی ایران چشم از دنیا فروبست و یادگاری بزرگ از خود بر جای گذاشت.

18 تیرماه؛ روزی که با یاد و نام مهدی آذریزدی آمیخته است

روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در تقویم رسمی کشورمان به این مناسبت نامگذاری شده است و زمینه ای برای توجه به قصه و قصه گویی است.

زنده یاد مهدی آذریزدی، نویسنده ایرانی، 18 تیرماه سال 88 در 88 سالگی در بیمارستان آتیه تهران دار فانی را وداع گفت و در حسینیه خرمشاه یزد در نزدیکی محل زندگی اش به خاک سپرده شد.

مجموعه داستان های زیبا و فراموش نشدنی قصه های خوب برای بچه های خوب، قصه های تازه از کتاب های کهن، مجموعه قصه های ساده، گربه ناقلا، گربه تنبل، مثنوی برای بچه ها و تصحیح مثنوی مولوی برای بزرگسالان از جمله آثار این نویسنده کودک و نوجوان است.

زنده یاد مهدی آذریزدی در دوره حیات خود با ارائه هنر خود توانست جریانی اثرگذار در حوزه قصه گویی ایجاد کند و به نوعی گام در راستای جهانی کردن قصه های ایرانی بردارد.

اما این که سالروز درگذشت مهدی آذریزدی را به عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری نموده اند بسی جای تامل است زیرا نامگذاری سالروز ولادت او می توانست زیبایی های بیشتری به همراه داشته باشد.

ولی در نهایت این نامگذاری می تواند روندی اثرگذار در جریان ادبی کشور داشته باشد و در راستای توجه به آینده سازان کشورمان گام برداشته گردد.

ایجاد جریان های قصه گویی، ایجاد گروه ها و حلقه های داستانی و ادبیات کودک و نوجوان، توجه به مراکز تربیتی فعال در حوزه بچه ها، توجه به حوزه نویسندگی در بخش بچه ها و نوجوانان از جمله تأکیداتی است که به بهانه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان به آن ها تأکید کرد.

اگرچه این روز را به صورت نمادین به نام ادبیات ملی کودک و نوجوان نام گذاری نموده اند اما همچنان بایستی قصه و قصه گویی و جریان ادبیات کودک و نوجوان مورد توجه قرار گیرد تا بتوان آن را تبدیل به جریان کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 تیر 1402 بروزرسانی: 18 تیر 1402 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2457

به "18 تیرماه؛ روزی که با یاد و نام مهدی آذریزدی آمیخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 تیرماه؛ روزی که با یاد و نام مهدی آذریزدی آمیخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید