پروژه سینمایی رضا میرکریمی درباره شهید همت چرا به خاتمه نرسید؟

به گزارش کشتی کروز، قائم مقام سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به فیلمی که 4 سال پیش قرار بود رضا میرکریمی درباره شهید همت بسازد، از کم لطفی ها نسبت به این پروژه و دلایل به خاتمه نرسیدن آن گفت.

پروژه سینمایی رضا میرکریمی درباره شهید همت چرا به خاتمه نرسید؟

به گزارش گروه فرهنگی کشتی کروز، روح الله سهرابی قائم مقام سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس که در زمان مسئولیت خود خبر از فراوری پروژه ای سینمایی درباره شهید همت داده بود، اما این پروژه هیچگاه به خاتمه نرسید، همزمان با سالروز شهادت این فرمانده شهید دوران دفاع مقدس درباره جزییات این پروژه گفت: چهار سال قبل قرار بود فیلم شهید همت ساخته گردد، اما مجموعه عواملی دست به دست هم دادند که تا امروز این اتفاق نیفتاده است. اصلی ترین موضوع بحث اقتصادی بود، چون باید چند ارگان به صورت هم افزا و در کنار هم این پروژه عظیم را پیش می بردند، اما کم کاری از سوی این ارگان ها شکل گرفت.

وی اضافه کرد: انجمن انقلاب و دفاع مقدس تعهد خود را انجام داد و فیلمنامه نوشته شده است تا شاید بگردد این اثر عظیم و ملی را راه انداخت و جلو رفت. ما کمی جلوتر از نگارش هم پیش رفتیم و از آنجایی که این اثر جلوه های ویژه عظیمی داشت جلسات متعددی با عوامل اصلی داشتیم و برای پیش فراوری هم اقدام کردیم.

سهرابی که صبح امروز با برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه صحبت می کرد، درباره بودجه مورد احتیاج برای ساخت این پروژه گفت: این فیلم آن سال بین 30 تا 35 میلیارد هزینه داشت و اکنون هم با کمتر از 100 میلیارد تومان نمی گردد آن را فراوری کرد.

وی در مورد فیلمنامه این اثر اظهار کرد: برای قصه این اثر نقطه عطف زندگی شهید همت در دوران دفاع مقدس مدنظر ما بود، اما در دل حضور این شهید عظیموار در جبهه فلاش بک هایی به دوران نوجوانی او نیز زده می گردد و با اینکه برشی از نقطه عطف زندگی او بود به بهانه های مختلف به مقاطع مختلف زندگی او می پرداختیم و مخاطب به ذهنیت کاملی از او می رسید. چیزی را در فیلمنامه جا نیانداخته بودیم و احتیاج مخاطب را جواب می داد.

کارگردان خاکستر و برف درباره انتخاب رضا میرکریمی به عنوان کارگردان این اثر شرح داد: در چرخه فراوری یک پروژه شخصیت محور درباره شخصیتی که معاصر است و مردم او را می شناسند، باید دغدغه مند بودن کارگردان مدنظر قرار بگیرد. میرکریمی فردی دغدغه مند و فعال در عرصه سینمای دینی و ارزشی است و ارادت و علاقه خاصی به این شهید عظیموار داشت و دارد و انتخاب او یک تعامل دو سویه بود.

سهرابی تاکید نمود: قدری به این پروژه، شخصیت و این گروه فیلمسازی کم لطفی شد و متاسفانه فرصت بسیار خوبی بود که تا امروز از دست رفت.

وی با بیان اینکه هنوز بازیگری برای شخصیت شهید همت انتخاب نشده است، تاکید نمود: مقدمات اولیه ای که ما آن را جلو بردیم مربوط به صحنه پردازی و این ها بود و به مرحله انتخاب بازیگر نرسیدیم. چون باید پیش فراوری جلو می رفت تا بتوانیم به این مرحله برسیم.

سهرابی در بخش دیگری از سخنانش انتقاداتی را این چنین عنوان نمود: فرایند فعلی عرصه سینمای دفاع مقدس مرا برای فراوری آثاری از این دست ناامید می نماید. برای پروژه ای مثل شهید همت که عملیات های عظیمی از دفاع مقدس را شامل می گردد باید هزینه زیادی کرد ما برای فراوری ارزان تر مگر خروجی داشته ایم که حالا سراغ کار های فاخر و گران برویم؟ آیا مسئولان ما به این سمت رفته اند؟

وی در سرانجام گفت: گرچه در پرده سینما نمی گردد عظمت فعالیت این عظیمان را دید، اما اگر بتوانیم بخش کوچک از اتفاقات عظیم را به مردم نشان بدهیم هم موثر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1021

به "پروژه سینمایی رضا میرکریمی درباره شهید همت چرا به خاتمه نرسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه سینمایی رضا میرکریمی درباره شهید همت چرا به خاتمه نرسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید