شرایط آوار ساختمان ها در زلزله های کشور در 55 سال گذشته تغییری نکرده است

به گزارش کشتی کروز، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور با بیان اینکه از سال 1341 تا 1396 شرایط آوار شدن ساختمان ها بر اثر زلزله در کشور تغییری ننموده است، گفت: گاهی در بعضی زمین لرزه ها می بینیم که بعضی ساختمان ها به شدت تخریب شده اند ولی یک ساختمان که مربوط به دهه 60 است هیچ خسارتی ندیده و این نشان می دهد که در مقاوم سازی بسیار ضعیف عمل نموده ایم.

شرایط آوار ساختمان ها در زلزله های کشور در 55 سال گذشته تغییری نکرده است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران، علی اژدری در همایش رابطین مدیریت بحران فرمانداری ها، شهرداری ها و دستگاه های اجرایی خوزستان که امروز (10 دی ماه) در اهواز برگزار گردید، اظهار کرد: مخاطرات طبیعی در سه گروه هیدرواقلیم، بیولوژیکی و زمین شناسی قرار می گیرند که مخاطرات هیدرواقلیمی بیشترین فراوانی را دارند.

وی با بیان اینکه از قرن گذشته هر چه به جلوتر آمده ایم این مخاطرات فراوانی بیشتری پیدا نموده اند، اضافه نمود: در قرن گذشته سیل با 33 درصد، طوفان با 23 درصد، اپیدمی با 15.2 درصد، خشکسالی با 15 درصد، زلزله و آناتومی با 7 درصد بیشترین رخ داد ها را داشته اند.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور گفت: در قرن گذشته علی رغم افزایش فراوانی مخاطرات و جمعیت در معرض خطر تعداد تلفات انسانی به طور چشمگیری کاهش یافته است که این نشان دهنده تمهیدات خوبی است که در این راستا اندیشیده شده است.

اژدری با بیان اینکه در رتبه هشت یا نه شدت زلزله در جهان قرار داریم توضیح داد: طبق نقشه کمربند لرزه خیزی جهان در سال 2010 ایران پس از بنگلادش و اندونزی در رتبه سوم این مخاطرات واقع شده است که احتمالا تاکنون این رتبه را حفظ نموده باشیم.

وی اضافه نمود: از سال 1900 تا 2010، 30 زلزله مرگبار در جهان اتفاق افتاده که تلفاتی بیش از 10 هزار نفر داشته است؛ از این تعداد پنج رخ داد در ایران بوده که حدود 16.5 درصد از کل زمین لرزه های پرتلفات را کشور ما به خود اختصاص داده است در حالی که تنها یک درصد از مساحت کل جهان را داریم.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور با بیان اینکه زلزله با کسی شوخی ندارد، گفت: در دهه گذشته زلزله های با تلفات 227 هزار نفر در اندونزی و در اوایل قرن 19 با تلفات 200 هزار نفری در چین اتفاق افتاده است.

اژدری توضیح داد: لرزه خیزی بالای کشور حاصل صندلی ما در کمربند چین و راندگی است که در این کمربند پلیت ایران بین دو پلیت اوراسیا در شمال و پلیت عربی در جنوب واقع شده است و در نتیجه بازشدگی دریای سرخ پلیت عربی با سرعت 25 تا 35 میلی متر به سمت شمال حرکت می نماید و این همگرایی موجب زلزله می گردد.

وی ادامه داد: پراکندگی های زلزله نشان می دهد که زلزله ها به صورت عمده در سه پهنه زاگرس، پهنه کپه داغ البرز تالش در شمال ایران و پهنه ای در وسط دریای خزر واقع شده است که پهنه زاگرس بیشترین فراوانی زلزله ها را دارد.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور با بیان اینکه زمین لرزه های زاگرس یک سری ویژگی ها دارد، اعلام کرد: زمین لرزه های کوچک و متوسط در پهنه زاگرس به فراوانی اتفاق می افتد ولی زمین لرزه های با بزرگی 7 ریشتر به ندرت در زاگرس رخ می دهند.

اژدری ادامه داد: همچنین زلزله ها در زاگرس با گسلش سطحی همراه نیستند همان طور که زلزله با بزرگی 7.3 ریشتر ازگله با گسلش سطحی همراه نبوده است.

وی توضیح داد: جنوب و جنوب غرب خوزستان مناطق کم خطر ولی بهبهان، باغملک، ایذه، اندیکا، لالی، سردشت، مسجدسلیمان شوشتر و اهواز در مناطق پرخطر قرار دارند.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور با اشاره به گسل های اصلی فعال خوزستان اظهار کرد: گسل بلند زاگرس، گسل پیشانی کوهستان، گسل بالارود ،گسل پیش گودال زاگرس و گسل فروبار دزفول، گسل های فعال خوزستان هستند.

اژدری با بیان اینکه یک سری گسل های فرعی و نهان نیز در خوزستان وجود دارد که تاکنون شناسایی نشده اند، گفت: باید گسل های فرعی که تاکنون معین نشده اند نیز شناسایی شوند.

وی گفت: علی رغم پیشرفت هیچ گاه پیروز به پیش بینی زلزله نشده ایم ولی بعضی نشانه ها وجود دارند که نشان از وقوع زلزله دارند که تغییر ناگهانی دمای آب چشمه ها، تغییر ناگهانی در دبی آب چشمه ها، تغییرات ناگهانی در سطح آب های زیرزمینی و تغییر در رفتار و اخلاق حیوانات از جمله این علائم هستند.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور با اشاره به پدیده های مخرب همراه با زلزله توضیح داد: زمین لغزش و سقوط سنگ که موجب تخریب، قطع شریان های اصلی و خطوط انتقال می گردد از جمله پدیده های مخرب زلزله هستند.

اژدری ادامه داد: شدت زلزله در نقاط مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد که بزرگای زلزله، عمق کانون، فاصله از کانون، شرایط ساخت و سازها و ... در شدت زلزله مؤثر هستند.

وی با اشاره به کاهش خطرپذیری در مناطق پرخطر گفت: نخست فاصله دریافت از مناطق پرخطر و دیگری مقاوم سازی عواملی جهت کاهش خطر پذیری هستند که لازمه هر دو آن ها شناسایی مناطق پرخطر است.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب غرب کشور با بیان اینکه از سال 1341 تا 1396 شرایط آوار شدن ساختمان ها بر اثر زلزله تغییری ننموده است، توضیح داد: گاهی در بعضی زمین لرزه ها می بینیم که بعضی ساختمان ها به شدت تخریب شده اند ولی یک ساختمان که مربوط به دهه 60 است هیچ خسارتی ندیده و این نشان می دهد که در مقاوم سازی بسیار ضعیف عمل نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 796

به "شرایط آوار ساختمان ها در زلزله های کشور در 55 سال گذشته تغییری نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط آوار ساختمان ها در زلزله های کشور در 55 سال گذشته تغییری نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید