نگاهی به جزئیات همه پرسی اصلاحات قانون اساسی روسیه

به گزارش کشتی کروز به نقل از یورو نیوز، روسیه دیروز پنجشنبه نخستین روز از همه پرسی ایجاد تغییرات در قانون اساسی این کشور را که می تواند باعث در قدرت ماندن ولادیمیر پوتین تا سال 2036 گردد، شروع کرد.

نگاهی به جزئیات همه پرسی اصلاحات قانون اساسی روسیه

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

اگر این همه پرسی هفت روزه با رای مثبت اکثریت همراه گردد، به پوتین اجازه می دهد که در دو دوره دیگر انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کند.

تغییرات قانون اساسی مصوب سال 1993 روسیه در ماه ژانویه گذشته از سوی پوتین تعیین شد و مجلس روسیه در ماه مارس آن را تصویب کرد.

اصلاحات قانون اساسی برای چه تغییراتی است؟

طبق گفته کارشناسان حدود 200 متمم برای اصلاح قانون اساسی پیشنهاد شده است.

نیکلای پتروف، پژوهشگر ارشد برنامه روسیه و اوراسیا در چتم هاوس در لندن به یورونیوز گفت: میزان اصلاحات بسیار تعجب آور بود.

بسیاری از اصلاحات شامل تغییر نظام سیاسی به گونه ای است که در نهایت باعث می گردد موقعیت پوتین آنقدر راحت گردد تا از سوی هیچ نهاد قدرتمند دیگری مورد مخالفت قرار نگیرد.

این پژوهشگر اضافه نمود: بسیاری از اصلاحات شامل تغییر سیستم نظام به گونه ای است که در نهایت باعث می گردد موقعیت پوتین آنقدر راحت گردد تا از سوی هیچ نهاد قدرتمند دیگری مورد مخالفت قرار نگیرد.

اما هدف اصلی از این همه پرسی تمدید دوره های مجاز شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه از دو دوره به چهار دوره است. هر دوره ریاست جمهوری در روسیه 6 ساله است و یک فرد می تواند حداکثر برای دو دوره پیاپی به عنوان رئیس جمهوری فعالیت کند. دوره دوم ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در سال 2024 به انتها می رسد.

رهبر 67 ساله فعلی روسیه از سال 2000 تا 2008، در دو دوره چهار ساله رئیس جمهور این کشور بود و پس از یک وقفه چهار ساله که به عنوان نخست وزیری روسیه معرفی گردید از سال 2012 تا به امروز نیز به عنوان ریاست جمهوری روسیه شناخته می گردد. زمانیکه وی در دوران ریاست جمهوری دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه بود، دوره های ریاست جمهوری این کشور از چهار سال به شش سال افزایش یافت.

اما تغییرات دیگری که به همه پرسی گذاشته شده است شامل اقداماتی برای قدرتمندتر کردن کرملین در مقابل مقام های محلی و شهرداری ها است.

اما یک تغییر جنجالی دیگر نیز به همه پرسی گذاشته شده است: تعریف ازدواج در قانون اساسی روسیه محدود به پیوند زن و مرد می گردد بنابراین ازدواج رسمی همجنسگرایان به طور رسمی غیرقانونی می گردد.

در اصلاحات مصوب شده که هم اکنون به رای عموم گذاشته شده است همچنین گفته شده که حداقل دستمزد باید بالاتر از حداقل سطح معیشت باشد و افزایش حقوق بازنشستگی نیز تضمین می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 شهریور 1399 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1273

به "نگاهی به جزئیات همه پرسی اصلاحات قانون اساسی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به جزئیات همه پرسی اصلاحات قانون اساسی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید