نرخ تورم 475 قلم کالا را در نظر می گیرد

به گزارش کشتی کروز، معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران آخرین گزارش مرکز آمار از تورم کشور را تشریح کرد.

نرخ تورم 475 قلم کالا را در نظر می گیرد

به گزارش کشتی کروز به نقل از خبرآنلاین، ایوب فرامرزی در گفتگویی تلویزیونی در شبکه خبر در تبیین این گزارش گفت: نرخ تورمی که مرکز آمار اعلام می کند، براساس محاسبه نرخ سبدی با 475 قلم کالاست که دائما رصد قیمت می شوند.

معاون مالی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران افزود: این رصد قیمت در 231 شهر کشور و 626 آبادی ماهانه صورت می گیرد. ماموران ما بیش از 320 مظنه قیمت را از شهرها و روستاهای کشور جمع آوری می کنند.

وی افزود: یک طبقه بندی از اقلام مصرفی داریم که شامل آشامیدنی ها و خوراکی ها شامل انواع برنج، گوشت گرم و منجد، تخم مرغ، پوشاک و... است و بر اساس اینکه اهمیت کدامیک از اقلام برای خانوارها بیشتر است، دسته بندی و منتشر می شوند.

فرامرزی گفت: یک طرح بزرگ دیگری داریم که فصلی است و مربوط به هزینه و درآمد خانوار می شود. در این طرح نزدیک به هزارقلم سوال از حدود 4 هزارخانوار پرسیده می شود که طی ان بررسی می کنیم خانوارها کدام کالا را بیشتر مصرف می کنند که این کالا در محاسبات نرخ تورم هم وزن بیشتری دارد.

او در تشریح آخرین گزارش مرکز آمار، سه ماه متوالی مهر، آبان و آذر را برشمرد و گفت: این محاسبه مهمترین محاسبه و تورم بزرگ به شمار می اید که 12 ماهه منتهی به آذر 98 را در مقایسه با 12 ماهه منتهی به آذر 97 اعلام می کند.

معاون مالی و محاسبات ملی مرکز آمار گفت: در مهرماه نرخ تورم 42 درصد، آبان 41.01 و در اذر 40 درصد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل سیر نزولی داشت.

او تاکید کرد: این ارقام نشان دهنده کاهش قیمت ها نیست بلکه سرعت افزایش قیمت را نشان می دهد که به آن اصطلاحا تورم می گویند.

فرامرزی در مشخص تورم نقطه ای نیز گفت: از اردیبهشت شاهد سیرنزولی سرعت افزایش قیمت ها در محاسبه نرخ تورم ماهیانه بودیم که این میزان در آذرماه فرایند معکوس یافته است.

او با اعلام اینکه سبزیجات و جالیزی ها در این مدت، 70 درصد، ابزیان 77 درصد و پوشاک 50 درصد افزایش قیمت داشته اند، گفت: البته اقلامی مثل گوشت قرمز کاهش محسوس و آب و برق نیز کاهش سه درصدی داشته اند.

معاون مالی و محاسبات ملی مرکز آمار ادامه داد: ثبات مالی شرط رشد مالی است که مولفه های مختلفی دارد و تورم یکی از انهاست؛ درجایی که تورم هست اقتصاد رشد نمی کند.

او تاکید کرد: سیاستگذاران پولی و مالی کشور لازم است نوسانات قیمت در بخش های مختلف اقتصاد استفاده و سیاست بهینه ای پیاده سازی کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 بهمن 1398 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 850

به "نرخ تورم 475 قلم کالا را در نظر می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم 475 قلم کالا را در نظر می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید