میلیا یا کیست میلیوم چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش کشتی کروز، داشتن یک پوست صاف و بی نقص آرزوی همه ما است و به همین علت همیشه سعی داریم تا با انجام درست روتین مراقبت از پوستی خود و استفاده از محصولات قابل اطمینان به آن دست پیدا کنیم. با این وجود، گاهی اوقات به وجود آمدن عارضه های پوستی نو و غیرعادی باعث می گردد به این فکر بیفتیم که کدام یک از مراحل مراقبت از پوست خود را اشتباه انجام داده ایم. میلیا یا کیست میلیوم یکی از آن مسائل پوستی ناشناخته ای به شمار می آید که ممکن است روی پوست هر فردی ایجاد گردد.

میلیا یا کیست میلیوم چیست و چگونه درمان می گردد؟

اما کیست میلیوم دقیقا چیست و به چه دلیلی به وجود می آید؟ چطور می توانیم میلیا را درمان و از بروز دوباره آن جلوگیری کنیم؟ برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود درباره این عارضه پوستی تا آخر این مطلب از خبرنگاران مگ با ما همراه باشید.

میلیا چیست؟

پیش از هر چیزی باید بدانید که کیست میلیوم یک برآمدگی کوچک و سفید رنگ است که معمولا روی بینی، پلک ها و گونه ها دیده می گردد. این کیست ها اغلب به صورت گروهی روی پوست به وجود می آیند و به همین خاطر یک دسته از آن ها را با نام میلیا (Milia) می شناسیم. بسیاری از افراد میلیا را با جوش های سر سفید و آکنه اشتباه می گیرند؛ این در حالی است که میلیا نوعی عارضه پوستی کاملا مجزا از آکنه است.

کیست میلیوم به دلیل به دام افتادن کراتین در زیر سطح پوست به وجود می آید. کراتین نوعی پروتئین بسیار حیاتی و مهم است که به طور معمول و طبیعی در بافت پوست، مو و ناخن یافت می گردد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این مشکل پوستی برای همه افراد با هر سنی، به ویژه نوزادان، رخ می دهد اما به هیچ وجه خطرناک نیست و در صورتیکه خودتان حساسیتی روی کیست های میلیوم نداشته باشید، احتیاجی به درمان شدن هم ندارند.

علائم کیست میلیوم چیست؟

همانطور که گفته شد کیست های میلیوم برجستگی های کوچک و گنبدی شکلی هستند که معمولا رنگ سفید یا زردی دارند. میلیا هیچ درد و احساس خارشی را برای فرد ایجاد نمی نماید؛ اما ممکن است برای بعضی از افراد آزاردهنده باشد. ملحفه ها و لباس هایی که جنس زبری دارند می توانند باعث تحریک و قرمز شدن کیست های میلیوم شوند.

بیشتر افراد این کیست ها را در بخش های مختلف صورت خود مشاهده می نمایند؛ اما میلیا در سایر قسمت های بدن مانند روی شکم، بازو و آلت تناسلی هم به وجود می آید. بیشتر مردم معمولا میلیا را با بیماری پوستی مرواریدهای اپشتین (Epstein pearls) که باعث بروز کیست های سفید یا زرد روی لثه و دهان نوزادان می گردد، اشتباه می گیرند.

انواع کیست میلیوم

درست مانند آکنه های پوستی، کیست های میلیوم هم انواع مختلفی دارند که آشنایی با آن ها می تواند در فرایند درمانشان به شما یاری کند.

 • میلیای نوزادی(Neonatal Milia): پوست نوزادان در هنگام تولد، در حال یادگیری نحوه جایگزینی خودش است؛ به همین خاطر این نوع کیست میلیوم روی بینی و گونه آن ها دیده می گردد.
 • میلیای نوع اول: این نوع کیست های میلیوم معمولا روی پلک ها، پیشانی، گونه ها و اندام تناسلی افراد دیده می شوند. میلیای نوع اول، هم روی پوست بزرگسالان و هم روی پوست بچه ها به وجود می آید اما خیلی زود برطرف می گردد.
 • میلیای نوع دوم (میلیای تروماتیک): این کیست ها در اثر آسیب هایی چون آفتاب سوختگی، راش و تاول پوستی به وجود می آیند. استفاده از محصولات پوستی نامناسب هم می تواند باعث بروز میلیای تروماتیک گردد.
 • میلیای جوانان (Juvenile Milia): این نوع میلیا معمولا در اثر وجود یک اختلال ژنتیکی خاص مانند سندرم گاردنر یا کارسینوم بازال در بدن فرد به وجود می آید.
 • میلیای ان پلاک (Milia En Plaque): این نوع کیست ها معمولا روی پوست افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و زنانی که بین سنین 40 تا 60 سالگی باردار شده اند، به وجود می آید. قطر میلیای ان پلاک می تواند تا چندین سانتی متر بزرگی داشته باشد؛ بنابراین باید حتما زیر نظر پزشک متخصص درمان گردد.
 • میلیای چند فورانی: این نوع کیست های میلیوم درست مانند یک برون ریزی چند هفتگی روی دست ها و صورتتان به وجود می آیند و باعث خارش پوست شما می شوند.
 • 18 روش خانگی فوق العاده برای درمان خارش پوست

دلیل میلیای دور چشم و صورت چیست؟

همانطور که تا به اینجا فهمیده اید میلیا زمانی به وجود می آید که کراتین در زیر سطح پوست گیر کند. اما با توجه با اینکه کراتین بخشی از ساختار پوست است این اتفاق دقیقا چطور رخ می دهد؟ برای پاسخ باید بگوییم که در واقع عدم از بین رفتن سلول های مرده پوست باعث بروز این مشکل می گردد. وقتی سلول های قدیمی روی پوست به طور کلی حذف نمی شوند، سلول های نو رشد می نمایند و آن ها را در زیر خود به دام می اندازند. عوامل زیر باعث آسیب تماشا پوست و بروز میلیا می شوند.

 • آسیب تماشا پوست در اثر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 • انجام روش های درمانی پوست کلینیکال مانند لیزر درمانی و میکرودرم ابریژن
 • استفاده طولانی مدت از کرم ها و پمادهای استروئیدی
 • استفاده از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت پوستی مسدود نماینده منافذ
 • مبتلا بودن به بیماری های پوستی مانند روزاسه یا اگزما
 • ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس
 • آسیب تماشا پوست در اثر راش یا تاول
 • عدم پیروی از یک روتین پوستی مناسب و موثر

چه محصولاتی باعث میلیا می شوند؟

در کنار استفاده از کرم های استروئیدی، محصولات مراقبت از پوستی و آرایشی هم می توانند باعث بروز کیست میلیوم شوند. ما نمی توانیم به شما بگوییم که دقیقا کدام محصول از کدام برند روی پوست شما میلیا ایجاد می نماید؛ اما یک لیست از ترکیبات ممنوعه برای افراد دارای پوست مستعد میلیا را در زیر برای شما آماده نموده ایم.

 • پارافین مایع (Liquid Paraffin)
 • پترولاتم مایع (Liquid Petrolatum)
 • روغن پارافین (Paraffin Oil)
 • پترولاتم مایع (Petrolatum Oil)
 • لانولین (Lanolin)

اگر برایتان سخت است که از میان لیست طولانی ترکیبات یک محصول نام این مواد را پیدا کنید؛ می توانید به سراغ برنامه ها و وبسایت هایی بروید که با وارد کردن نام یک محصول بهداشتی به شما درباره مواد اولیه مفید و مضر آن اطلاعات می دهند.

روش های درمان میلیای زیر چشم و روی صورت

برعکس آنچه که بسیاری از افراد تصور می نمایند، میلیا هیچ خطری برای شما ندارد. اما اگر خودتان از وجود آن ها روی پوستتان آزرده خاطر شده باشید می توانید به سراغ درمانشان بروید. روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارند که در زیر آن ها را به شما معرفی می کنیم.

 • ژل آداپالن یا کرم ترتینوئین: شما می توانید برای درمان کیست های میلیوم به سراغ استفاده از ژل آداپالن یا کرم ترتینوئین بروید که هزینه ارزان ای دارند و بدون نسخه پزشک هم قابل تهیه هستند. هنگام استفاده از این دو نوع ژل و کرم باید پوست خود را به خوبی آبرسانی و رطوبت رسانی کنید.
 • کرم یا پماد مینوسایکلین: شما می توانید برای برطرف میلیای پوست خود از آنتی بیوتیک هایی چون پماد مینوسایکلین استفاده نمایید.
 • استفاده از رتینوئیدها:یکی از برترین روش های از بین بردن کیست های میلیوم استفاده از سرم ها و کرم های حاوی رتینوئیدها است. این ترکیبات با لایه برداری پوست می توانند باعث بهبود بافت آن شوند و ضایعاتی چون میلیا و آکنه را برطرف نمایند.
 • استفاده از سالیسیک اسید و گلیکولیک اسید: اگر نمی توانید به سراغ استفاده از رتینوئیدها بروید می توانید ترکیباتی چون سالیسیک اسید و گلیکولیک اسید را در روتین پوستی خود جای دهید.
 • تخلیه میلیا: شما می توانید برای از بین بردن کیست های میلیوم خود به یک درمانگر پوست حرفه ای مراجعه نمایید و از او بخواهید تا میلیای روی پوستتان را با سوزن مخصوص این کار تخلیه کند.
 • لیزر ابلیشن: در این روش با متمرکز کردن پرتوی لیزر روی ضایعه پوستی، مانند کیست میلیوم، آن را از بین می برند.
 • کرایوتراپی پوست: اگر کیست های میلیوم شما زیاد و غیرقابل کنترل شده باشند، می توانید با مراجعه به پزشک متخصص به سراغ کرایوتراپی یا همان سرمادرمانی پوست بروید. در این روش پوست شما با استفاده از نیتروژن مایع در معرض سرمای شدید قرار می گیرد و افزایش گردش خون ناشی از این کار باعث برطرف مسائل پوستی می گردد.

نکته ای که یک بار دیگر باید به شما بگوییم این است که میلیای نوزادان و حتی در بسیاری از مواقع بزرگسالان احتیاج به درمان ندارد؛ چرا که خودشان با مرور زمان برطرف می شوند. روش های کلینیکالی که به شما معرفی کردیم باید با نظر پزشک متخصص برای کسانیکه میلیای پوستی آن ها شدت زیادی پیدا نموده است، انجام گردد.

آیا می توان میلیا را در خانه تخلیه کرد؟

شما نباید سعی کنید در خانه و بدون استفاده از ابزار مخصوص کیست های میلیوم خود را تخلیه کنید؛ این کار می تواند باعث عفونت پوست، ایجاد زخم یا بروز آکنه گردد. در کنار چندین روشی که کمی قبل تر به شما گفتیم بهتر است هر روز صورت خود را آب گرم و شوینده مناسب بشویید و به آرامی خشک کنید. بعلاوه، از لوسیون ها و روغن هایی که به منظور استفاده روی پوست بزرگسالان طراحی و فراوری شده اند برای برطرف میلیای پوست نوزادان و بچه ها استفاده نکنید.

روش های پیشگیری از ایجاد میلیا

کیست های میلیوم به طور کاملا ناگهانی به وجود می آیند و حتی ممکن است کسانیکه روتین پوستی منظم و مناسبی دارند هم با آن مواجهه شوند. با این وجود، کارهایی وجود دارند که با انجام آن ها می توانید احتمال بروز این عارضه پوستی را کاهش دهید.

 • یکی از دلایل بروز کیست های میلیوم قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب است. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بروز این عارضه حتما از یک ضد آفتاب دارای SPF بالا بهره ببرید.
 • از مصرف کرم ها و پمادهایی که غلظت بسیار بالایی دارند، خودداری کنید. این محصولات می توانند پوست شما را تحریک نمایند و با مسدود کردن منافذتان، باعث مختل شدن فرآیند لایه برداری طبیعی پوست شوند.
 • سعی کنید صورت خود را همیشه تمیز و پاکیزه نگه دارید. تجمع آلودگی روی پوست شما می تواند باعث بروز آکنه و میلیا گردد.
 • از محصولات آرایشی و بهداشتی غیر کومدون زا و فاقد روغن بهره ببرید تا منافذ پوستتان مسدود نشوند.
 • پمادهای استروئیدی را زیر نظر پزشک متخصص و برای یک مدت بسیار کوتاه بهره ببرید.
 • ترکیبات کومدون زا در محصولات پوستی به چه معنا هستند؟

کلام آخر

کیست های میلیوم می توانند برای بسیاری از افراد آزاردهنده باشند، اما خوشبختانه هیچ خطری برای سلامتی شما ندارند و به سادگی هم برطرف می شوند. حتی اگر از آن دسته افرادی هستید که دلشان می خواهد پوستشان کاملا بی نقص باشد هم می توانید بدون نگرانی و به راحتی این عارضه پوستی را درمان کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: Verywell Health ,Healthline ,WebMD

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 خرداد 1403 بروزرسانی: 28 خرداد 1403 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 2501

به "میلیا یا کیست میلیوم چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیا یا کیست میلیوم چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید