فرزندآوری موجب جوان تر شدن مغز زنان می گردد

شاید این خبر بتواند به تازه مادران خسته که شب بیداری های زیادی را تجربه می نمایند یاری کند تا کمی احساس آسودگی نمایند. به نظر می رسد داشتن کودک باعث جوان تر شدن مغز آن ها می گردد! این چیزی است که چندین محقق نروژی و بین المللی در یک تحقیق اخیر به آن دست یافته اند.

فرزندآوری موجب جوان تر شدن مغز زنان می گردد

از وبلاگ مویک دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان به نظر می رسد مغز مادران به طور متوسط بین پنج تا شش ماه جوان تر از مغز همسالانشان است که فرزندی ندارند.

تجزیه و تحلیل تصاویر پیشرفته مغزی، محققان را قادر می سازد تا سن مغز را با دقت بالایی محاسبه نمایند. این فناوری می تواند اطلاعاتی در خصوص شرایط و سلامت مغز ارائه دهد.

تفاوت های مغزی زمانی معین شد که محققان ساختار مغز بیش از 12000 زن انگلیسی بین 40 تا 70 سال سن را بر اساس تصاویر موجود در بیوبانک آنالیز کردند.

  • تولد بیشتر، اثر بیشتر

به نظر می رسد مغز مادران در مقایسه با زنانی که زایمان ننموده اند، کمتر مستعد پیر شدن است.

Ann-Marie G. de Lange، دارای مدرک فوق دکترا در دانشگاه آکسفورد و گروه روانشناسی دانشگاه اسلو که یکی از محققان این مطالعه است، می گوید: این تأثیر مثبت با افزایش تعداد بچه ها افزایش می یابد.

البته این اثر برای زنانی که بیش از چهار فرزند به جهان آورده اند کمی افت می نماید. این امر می تواند به این دلیل باشد که نمونه زنانی که بیش از چهار فرزند دارند کوچک تر است، یا به این دلیل باشد که بعضی از این زنان متعلق به جمعیتی خاص هستند.

  • این اثرات مفید، کوتاه مدت نیست

با توجه به تحقیقات به نظر می رسد که بارداری باعث تقویت مغز می گردد و احتمالاً تأثیر آن فقط کوتاه مدت نیست.

Lars Tjelta Westlye، یکی دیگر از محققان این تحقیق که عضو گروه تحقیقات بالینی علوم اعصاب در گروه روانشناسی است می گوید: ما تا 30 سال بعد از این که این زنان بچه دار شدند هم این اثرات را می بینیم. این نشان می دهد که این امر اثرات طولانی مدتی دارد.

  • مطالعه ای هیجان انگیز

Erik Taubøll، استاد عصب شناسی، این مطالعه را بسیار هیجان انگیز می داند. او که در بخش پزشکی بالینی گروه روانشناسی دانشگاه اسلو کار می نماید می گوید: این مطالعه نشان می دهد که مغز چقدر قابل تغییر و تحول است و چگونه می تواند در طول زندگی تحت تأثیر قرار گیرد و نکته جدید و جالب اینجاست که تغییرات ناشی از بارداری، بعدها باعث ایجاد تغییرات دائمی در زندگی فرد می گردد.

انعطاف پذیر بودن مغز به توانایی مغز برای یادگیری، تغییر و سازمان دهی مجدد خود در طول زندگی اشاره دارد.

استاد عصب شناسی دانشگاه اسلو می گوید: ما می دانیم که هورمون های جنسی برای رشد اولیه مغز بسیار مهم هستند.

همچنین به خوبی معین شده است که نوسانات هورمونی مانند آنچه در چرخه قاعدگی اتفاق می افتد به طور پویا بر مغز اثر می گذارد.

  • تغییر سیستم ایمنی بدن

به گفته وستلی، اثر فرزندآوری در حد متوسطی بود، اما این همان چیزی است که محققان انتظار داشتند. وی می گوید: فرزندآوری فقط یکی از عوامل زیادی است که می تواند بر پیری مغز تأثیر بگذارد.

تعدادی از تغییرات بیولوژیکی و روانی مادر در دوران بارداری و زایمان اتفاق می افتد. به نظر می رسد تغییرات هورمونی و ایمنی هر دو در تغییرات مغزی که در دوران بارداری و بعد از زایمان اتفاق می افتد دخیل هستند.

چندین مطالعه روی حیوانات نیز اثرات مثبت بارداری را نشان می دهد. یک مطالعه در سال 2016، که در ژورنال Nature Neuroscience به چاپ رسیده است، تغییرات مغزی را نشان می دهد که از زمان قبل از بارداری تا زایمان اندازه گیری می گردد.

این تغییرات مغزی مربوط به دلبستگی مادر به کودک بود. درجات بیشتری از تغییرات مغز با دلبستگی قوی تر همراه بود و این تغییرات تا دو سال به طول انجامید.

  • تغییرات ضعیف تر در پدران

محققان در این مطالعه تحقیق ننموده اند که آیا تغییرات مشابه در مادرانی که کودکی را به فرزندخواندگی قبول نموده اند هم اتفاق می افتد یا خیر.

de Lange معتقد است که این می تواند یک سؤال جالب برای تحقیقات بعدی باشد.

de Lange می گوید: اما این تغییرات معمولاً دارای طبیعتی متفاوت هستند و به همان اندازه قوی نیستند که در زنانی که زایمان می نمایند دیده می گردد.

مغز مادران پس از زایمان بزرگ می گردد

  • فرزند داشتن تصادفی نیست!

این مطالعه یک کارآزمایی تصادفی نبود، به این معنی که محققان لزوماً نمی توانند علت و تأثیر هرگونه تغییر را معین نمایند.

وستلی می گوید: شناخت محدودیت های طراحی مطالعه بسیار مهم است. ما تا آنجا که ممکن است بیماری های جسمی و روحی و همچنین قومیت ها، سطح تحصیلات و ژنتیک را کنترل کردیم؛ با این حال، سایر عوامل را نباید نادیده گرفت.

وی گفت: فرزند داشتن یا نداشتن تصادفی نیست. به همین دلیل، کارآزمایی های تصادفی و کنترل شده برای انجام چنین شرایطی بسیار سخت است.

این یکی از دلایلی است که گروه تحقیق میخواهد یک مطالعه را در اسلو آغاز کند، جایی که آن ها زنان را قبل و در طول بارداری و برای مدت زمانی بعد از تولد دنبال می نمایند.

  • انعطاف پذیری می تواند باعث آسیب پذیری هم بگردد

وستلی گفت: اگر چه افزایش انعطاف پذیری و تغییر در بسیاری از زمینه ها می تواند مثبت باشد، اما همواره این گونه نیست.

وی گفت: افزایش انعطاف پذیری همچنین می تواند باعث آسیب پذیری در برابر فشارهای محیطی مانند تغییر میزان و کیفیت خواب و روابط اجتماعی گردد.

در بعضی از مادران، این فشارها همراه با تغییرات بیولوژیکی می تواند خطر بروز مسائل سلامت روان را افزایش دهد.

به عنوان مثال، این مسائل می تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان گردد که حداقل 10 تا 15 درصد مادران را درگیر می نماید و در موارد نادر می تواند به عنوان روان پریشی پس از زایمان مطرح گردد.

وستلی می گوید: مهم است که دلایل مسائل بهداشت روانی مرتبط با تولد را درک کنیم تا از بروز آن ها جلوگیری کنیم و بتوانیم درمان مؤثری را در دوران بارداری و بعد از آن انجام دهیم.

در این رابطه محققان اکنون در حال آغاز تحقیقی در خصوص زنان باردار هستند، بدین ترتیب که آن ها قبل از آغاز بارداری و در طول بارداری بر روی زنان آزمایشات MRI را انجام می دهند و سپس اندکی پس از تولد و همچنین چند سال بعد، از مغز عکس های جدید می گیرند.

وستلی گفت: این به ما این امکان را می دهد تا اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت بارداری بر روی مغز و سلامت روان مادر را آنالیز کنیم. این مطالعه به احتمال زیاد اطلاعات جدیدی را در خصوص عوامل خطر و دلایل مسائل سلامت روان مرتبط با تولد ارائه می دهد.

این تحقیق در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 بهمن 1398 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 795

به "فرزندآوری موجب جوان تر شدن مغز زنان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزندآوری موجب جوان تر شدن مغز زنان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید