فراخوان برای فضانوردان آینده

به گزارش کشتی کروز، فضانورد سازمان فضایی اروپا شدن، کار ساده ای نیست، اما قطعا کسانی که در این برنامه درخواست نمی دهند، حداقل شانس خود را برای این انتخاب شدن از دست می دهند

فراخوان برای فضانوردان آینده

خبرنگاران| فراخوان برای فضانوردان آینده در طول بیش از یک دهه گذشته، برنامه هایی جهت گزینش فضانوردان سازمان فضایی اروپا (ESA) ایجاد شده است و همه نامزد های واجد شرایط تشویق می شوند که خود را در آن معرفی نمایند. اعلان فرصت های شغلی فضانورد و فضانورد معلول در بخش مشاغل ESA قرار گرفته است. ثبت رزومه ها باید تا قبل از تاریخ آدینه 7 خردادماه 1400 انجام گیرد، تا در گزینش شرکت داده شود و اطلاعات مهم برای نامزد ها در راهنمای پذیرش فضانورد که به تازگی منتشر شده است، وجود دارد.

به گزارش خبرنگاران؛ فضانورد سازمان فضایی اروپا شدن، کار ساده ای نیست، اما قطعا کسانی که در این برنامه درخواست نمی دهند، حداقل شانس خود را برای این انتخاب شدن از دست می دهند. این پیغام در کلاس فضانوردان ESA در سال 2009 تکرار شده است، از جمله توماس پسکه که به زودی آماده پرواز می شود؛ کسی که می گوید شرکت نکردن در آخرین مرحله انتخاب ESA، بزرگترین اشتباه زندگی من بود.

توماس می گوید: معین نماینده ترین مرحله این است که آیا شما قصد اقدام دارید یا خیر. شاید شانس انتخاب شدن یک در هزار نفر باشد، اما از هر یک میلیون نفر، یک نفر درخواست می دهد؛ بنابراین لطفا، لطفا، لطفا درخواست دهید. توماس قرار است برای دومین مأموریت خود به نام آلفا، در تاریخ پنجشنبه 2 اردیبهشت 1400 به ایستگاه فضایی بین المللی راه یابد. اولین مأموریت ماتیاس ماورر، فضانورد ESA در ماه اکتبر (مهر) برگزار می شود و انتظار می رود سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ESA دومین مرحله ماموریت خود را در بهار 2022 انجام دهد.

دیوید پارکر، مدیر اکتشافات انسانی و رباتیک ESA اخیر در یک مصاحبه گفت: توسعه فضاپیمای جدید با مجوز حمل و نقل انسانی، فرصت بیشتری را برای سفر فضانوردان اروپایی به ایستگاه فضایی بین المللی و فراتر از آن فراهم می نماید؛ چرا که آژانس وارد دهه جدیدی از اکتشافات فضایی می شود.

شکستن موانع موجود در راستا فضا یکی از جنبه های جدید این کمپین، انتخاب فضانوردان در پروژه امکان سنجی پرواز فضانوردان معلول است، تا همه اروپایی های واجد شرایط دسترسی یکسانی به پرواز های فضایی داشته باشند. ESA به دنبال افرادیست که دارای معلولیت جسمی خاصی هستند تا برای ارتقا و ارزیابی فناوری ها و سازگاری های لازم جهت ارسال یک فضانورد معلول جسمی به یک مأموریت حرفه ای فضایی، شرکت داده شوند.

سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ESA می گوید: ما برای رفتن به فضا تکامل نیافته ایم، بنابراین وقتی صحبت از سفر به فضا می شود همه ما معلول هستیم. آنچه باعث موفقیت می شود فقط فناوری است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص گزینش فضانورد ESA میتوانید به وب سایت esa.int/YourWayToSpace مراجعه کنید.

از ایرانی هایی که قرار بود به مریخ بروند چه خبر؟

حدودا هفت سال پیش بود که شرکتی به نام مارس وان اطلاع داد می خواهد بعد از گزینش، 100 نفر را از سراسر جهان راهی سفر بدون بازگشت به مریخ کند. در مرحله نخست فراخوان این شرکت 202586 نفر از سراسر جهان برای سفر بدون بازگشت به مریخ اعلام آمادگی کردند که بعد از گزینش نهایی صد نفر از جمله سه ایرانی به نام های الهه نوری، صادق مدرسی و سعید قندهاری انتخاب شدند.

حالا مارس وان که در سوئیس استقرار دارد اعلام ورشکستگی نموده و اطلاع داده که قادر به انجام ماموریت سفر بدون بازگشت به مریخ و انتقال این صد نفر به سیاره سرخ نیست. واحد غیرانتفاعی این شرکت به نام بنیاد مارس وان البته هنوز دایر است، اما فعالیتی ندارد و بعید به نظر می رسد که پروژه سفر بدون بازگشت به مریخ آن عملیاتی شود.

ایده اصلی مارس وان برای سفر بدون بازگشت به مریخ تفاوت چندانی با دیگر رقبایش نداشت؛ طبق برنامه قرار بود که در ابتدا چند ماموریت بدون سرنشین توسط این شرکت به مریخ انجام شود و پایگاه هایی برای سکونت انسان به وسیله ربات در سیاره سرخ بنا شود. در ادامه ماموریت های دیگری برای انتقال افرادی که پیشتر برای این سفر اعلام آمادگی نموده بودند انجام می گرفت.

نکته عجیب در خصوص مارس وان اینکه قرار بود بخش اعظمی از بودجه مورد احتیاج برای این سفر بدون بازگشت به مریخ را به وسیله یک برنامه تلویزیونی تامین کند. برنامه نیز توضیحی واقعی از فرایند آماده سازی فضانوردان منتخب برای این سفر بود.

پیشتر شرکت مارس وان بیانیه ای به این توضیح صادر نموده بود: کلیه حقوق مادی مربوط به سفر بدون بازگشت به مریخ برای آن محفوظ است چراکه این ماموریت فرصت های مادی زیادی را برای آن فراهم می نماید که از تبلیغات روی محتوای ویدیویی و حقوق انتشار گرفته تا مالکیت معنوی و رویدادها، بازی های ویدیویی، اپلیکیشن ها و بسیاری دیگر را شامل می شود.

البته اشاره کنیم که مارس وان برنامه های دیگری را هم برای تامین سرمایه سفر بدون بازگشت به مریخ در نظر داشت، اما حالا اینطور به نظر می رسد که این برنامه ها آنطور که باید کافی نبوده اند. نخستین ماموریت رباتیک و بدون سرنشین این شرکت به مریخ بنا بود که اوایل سال 2018 کلید بخورد، اما آن سفر بار ها و بار ها به تعویق افتاد. مارس وان در آخرین بیانیه های خود اعلام نمود که ربات هایش را اواسط سال 2020 به مریخ راهی می نماید و سفر بدون بازگشت به مریخ نیز کمی بعد از آن تاریخ اتفاق می افتد.

منبع: ESA

منبع: فرادید
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1807

به "فراخوان برای فضانوردان آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان برای فضانوردان آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید