علیرضا خمسه: دوست داشتم این یادگاری ها باقی بمانند

به گزارش کشتی کروز، ایسنا/ علیرضا خمسه درباره کتاب جدیدش که روایتگر نگرش، مقالات، شعرها، نمایشنامه ها، فیلمنامه ها، مطالبی که ترجمه شده، نگاهش به زندگی و جامعه طی سال های گذشته بوده است، خاطرنشان کرد: پرداختن به خاطراتی که از لحظه تولد تا همین اکنون رخ داده ، برایم بسیار جالب بود، در واقع اینها یادگاری هایی است که دوست داشتم از من باقی بماند.

علیرضا خمسه: دوست داشتم این یادگاری ها باقی بمانند

علیرضا خمسه درباره کتاب جدیدش به نام خمسه به روایت خمسه بیان کرد: این کتاب در اصل روزتعداد، ماه تعداد و سال تعداد زندگی من از آغاز تا لحظه حاضر را دربرمی گیرد. البته این موارد تنها یک فصل از کتاب است. من کوشش کردم تا تمام وقایع را از روز تولدم و اینکه در چه سالی متولد شدم و چه کار کردم تا لحظه حاضر را بیان کنم. مثلاً سال گذشته دو فیلم بازی کردم یک تئاتر کار کردم، مطلبی یا یادداشتی نوشتم، همه در این بخش کتاب آمده است.

او ادامه داد: علاوه بر این موضوعات، این اثر دربرگیرنده مطالبی است که طی سال ها در مجلات و نشریات از من چاپ شد یا اگر فیلمنامه، نمایشنامه و شعر یا مطلبی را ترجمه کردم همه را انتخاب کردیم و تبدیل به یک جلد کتاب شد. در این کتاب منتخبی از مصاحبه ها آورده شده است. در واقع اینها یادگاری هایی است که دوست داشتم از من باقی بماند.

این هنرمند اضافه کرد: همانطور که در نام کتاب آمده است این اثر خمسه به روایت خمسه است یعنی خمسه از طریق خودش روایت شده است. این کتاب روایتگر نگرش، مقالات، شعرها، مطالبی که ترجمه شده، نگاهش به زندگی و جامعه طی سال های گذشته بوده است و به کوشش امید نجوان گردآوری و نوشته شده است.

خمسه درباره اینکه ایده نگارش این کتاب از خودش بوده یا نویسنده، گفت: خانم توکا ملکی مدیریت انتشارات خط و طرح را می شناختم و با او صحبت کردم و گفتم دوست دارم مطالبی که طی سالها نوشته ام در یک جلد کتاب قرار بگیرد، او هم آقای امید نجوان را به من معرفی کرد. حدود یک سال و نیم، دو سال زمان برد تا کتاب به رشته تحریر درآمد و برای چاپ آماده شد.

این بازیگر اضافه کرد: پرداختن به خاطرات برایم بسیار جالب بود و از اینکه همه آنها را در یک جلد کتاب دارم خوشحالم زیرا پیش از این پراکنده بودند و حالا علاوه بر این که در دسترس خودم است در اختیار دیگران هم قرار خواهد گرفت.

وی درباره دیگر موضوعاتی که در این کتاب آمده است بیان کرد: به طور مثال من فیلمنامه ای به نام معجزه خنده به همراه شخص دیگری نوشتم و آقای یدالله صمدی آن را ساخت و فیلمنامه دیگری با آقای ایرج طهماسب نوشته بودم که در این کتاب آمده است.

ماموریت آقای شادی هم منتشر خواهد شد

خمسه با تاکید بر اینکه کتاب دیگری از خاطرات فیلم ها و نمایشنامه ها به زودی منتشر خواهد شد، گفت: در یک کتاب دیگری که نام آن ماموریت آقای شادی خواهد بود به حواشی، خاطرات و اتفاقات رخ داده در طی این سالها پرداختم و اکنون در مراحل انتهای انتشار واقع شده است.

این هنرمند گفت: مهمترین چیزی که اکنون قابل ذکر است این است که من سعی کردم به سهم خودم باعث آشتی مخاطب با کتاب شوم و با هر وسیله دیگری باعث شوم حداقل 500 جلد کتاب خریداری شود و به نوعی به صنعت نشر و چاپ کمکی کرده باشم تا روی پای خودش بماند. دلم می خواست خودم هم قدمی بردارم و از این طریق باعث شوم که حتی یک بار دیگر درباره کتاب صحبت شود حتی اگر بگویند چقدر مطالب آن بد بود ولی همین هم باعث می شود کتاب و بحث درباره آن دوباره میزبان محافل و جمع های فرهنگی شود.

وی با بیان اینکه سال ها پیش می گفتند کتاب ارزانترین کالاست اضافه کرد: یک بسته سیگار یا شکلات از یک جلد کتاب ممکن است گران تر باشد اما آن ها تاریخ مصرف دارند و تمام می شوند درصورتیکه یک کتاب می تواند نسل به نسل بچرخد و هیچگاه تمام نمی شود. بنابراین همان آدمی که می گوید من پول ندارم کتاب بخرم قطعاً برای تهیه هرچیز دیگری هزینه می کند.

اگر کسی نمی تواند کتاب را تهیه کند من آن را تقدیمش می کنم

علیرضا خمسه در انتها گفت: در ایران ارزانترین کالا کتاب است و اولین کالایی است که با فشارهای اقتصادی از سبد فرهنگی خانواده جدا می شود. در عین حال کتابفروشی ها هم به طور مثال در شهری که 12 میلیون جمعیت دارد نهایتاً 5 کتاب می گیرد و شاید همان هم مدتها در طبقات باقی بماند و کسی آن را نخرد. با این وجود من هم به نام تعارف می گویم اگر باز هم کسی هست که نمی تواند کتاب تهیه کند ، من حاضرم آن را تقدیمش کنم.

این کتاب با مقدمه ای از امید نجوان، فاطمه معتمدآریا، کیومرث پوراحمد و خسرو دهقان در چهار بخش سال تعداد، یادداشت ها، نوشته ها و مقاله های پراکنده، شعرها و فیلمنامه ها و متن های نمایشی چاپ و منتشر شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1927

به "علیرضا خمسه: دوست داشتم این یادگاری ها باقی بمانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیرضا خمسه: دوست داشتم این یادگاری ها باقی بمانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید