طراحی نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، امکان جستجوی موضوعی گیاهان خوراکی و دارویی

به گزارش کشتی کروز، مجری پروژه طراحی نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی با اشاره به محتوای رائه شده به وسیله این نرم افزار گفت: برخلاف جستجو در موتورهای جستجو مانند گوگل که حجم زیادی از اطلاعات پراکنده، تکراری و غیرمرتبط را به کاربر ارائه می نمایند، در نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، اطلاعات بسیار دقیق در مورد هر گیاه با یک جستجوی ساده و به سرعت در دسترس خواهد بود.

طراحی نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، امکان جستجوی موضوعی گیاهان خوراکی و دارویی

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

دکتر محمدرضا لبافی حسین آبادی، مجری پروژه طراحی نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی در تبادل نظر با خبرنگاراناظهار کرد: این نرم افزار شامل اطلاعات 7400 گیاه از جمله گیاه دارویی، درخت، گیاه مرتعی و ... است که در دسته بندی های مختلف و در 35 فیلد قابلیت جستجو دارد. کاربر می تواند گیاهان را براساس شاخص های مورد نظر، فیلتر و اطلاعات مورد احتیاج را دریافت کند. امکان جستجوی گیاهان در این نرم افزار براساس نام علمی، نام انگلیسی، خانواده، استفاده دارویی یا خوراکی، فرم و سرعت رشد گیاه، احتیاج به نور، استفاده در فضای منزل و ... وجود دارد.

دکتر لبافی حسین آبادی اضافه کرد: کاربر می تواند بر اساس هدفی که دارد، جستجوهای خود را در این نرم افزار محدود کند؛ به عنوان مثال اگر قصد دارید برای منزل یک گیاه یکساله، دو ساله، علفی، درختچه یا رونده انتخاب کنید، یا براساس احتیاج نوری، میزان رشد گیاه، استفاده در فضای داخلی منزل یا فضای باز، خاک مورد احتیاج، نوع گل، میزان گلدهی، مقاومت در برابر باد، می توانید گزینه ها را انتخاب و جستجو را محدود به گزینه های مورد نظر کنید.

عضو هیأت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: برخلاف جستجو در موتورهای جستجو مانند گوگل که حجم زیادی از اطلاعات پراکنده، تکراری و غیرمرتبط را به کاربر ارائه می نمایند، در نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، اطلاعات بسیار دقیق در مورد هر گیاه با یک جستجوی ساده و به سرعت در دسترس خواهد بود. بخش دیگر این نرم افزار، گالری عکس شامل 9 هزار قطعه عکس از گیاهان است.

امکان جستجوی موضوعی گیاهان خوراکی و دارویی

وی اضافه کرد: یکی از بخش های نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، دسته بندی گیاهان خوراکی است و کاربر می تواند براساس کاربرد گیاه به عنوان ادویه، رنگ خوراکی، چای و دمنوش، روغن گیری، گیاهان مورد نظر را جستجو کند. همچنین در بخش گیاهان دارویی این نرم افزار، 135 دسته خاصیت دارویی و درمانی شامل آرامش بخش، آنتی بیوتیک، شیرافزا، ضد التهاب، ضدویروس و ... قابل جستجو هستند.

عضو هیأت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: قسمت پنج این نرم افزار، قسمت های مورد استفاده گیاه - بذر، برگ، ریشه، ساقه، گل، گیاه و میوه - است که اطلاعات مورد احتیاج کاربر را در سریع ترین زمان ممکن ارائه می نماید. قسمت آخر نرم افزار هم سایر موارد است که امکان جستجو به عنوان کود، علف کش و حشره کش، چوب و الوار و .. را فراهم می نماید.

دکتر لبافی حسین آبادی تأکید کرد: نام فارسی گیاهان در نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی از کتاب فرهنگ نام های گیاهان ایران دکتر مظفری استخراج شده اند. همه این گیاهان لزوماً مربوط به کشور ایران نبوده و اطلاعات در مورد سایر گیاهان از سایت های معتبر خارجی استخراج، جمع آوری و ترجمه شده اند.

برنامه ریزی برای طراحی سامانه اطلاعات اتنوبوتانی ملی

دکتر لبافی حسین آبادی اضافه کرد: همچنین قصد داریم در آینده نزدیک، اطلاعات اتنوبوتانی را از سراسر کشور جمع آوری و ساماندهی کنیم (علم اتنوبوتانی به مطالعه و آنالیز چگونگی استفاده افراد یک قوم، فرهنگ یا ناحیه خاص از گیاهان بومی موجود در آن منطقه می پردازد).

عضو هیأت علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: هنوز این اطلاعات ارزشمند به صورت یکپارچه و قابل دسترس برای عموم تهیه نشده است. قصد داریم اطلاعات اتنوبوتانی را به وسیله مقالات علمی چاپ شده و همچنین افراد بومی در نقاط مختلف کشور جمع آوری و با همکاری متخصصان رشته های مختلف مانند پزشکی، داروسازی، گیاه شناسی در قالب یک سامانه جامع با قابلیت جستجو، ارائه کنیم. قطعاً این اطلاعات ارزشمند در شرایطی مانند همه گیری بیماری کرونا کاربرد فراوانی خواهند داشت.

نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی از اواسط بهار 1400 با قیمت 60 هزار تومان به وسیله پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی قابل تهیه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cruisero.ir شناسه مطلب: 1729

به "طراحی نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، امکان جستجوی موضوعی گیاهان خوراکی و دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نرم افزار بانک اطلاعات گیاهی، امکان جستجوی موضوعی گیاهان خوراکی و دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید