صید در آب های جنوب به چینی ها سپرده نشده فقط کشتی ها چینی هستند

نشست ظهرامروز (سه شنبه)هیات رئیسه فراکسیون امید برای آنالیز نحوه صید در آب های جنوب برگزار و مقرر شد جلسات بعدی در این رابطه پس از جمع آوری اطلاعات بیشتر ادامه یابد.

صید در آب های جنوب به چینی ها سپرده نشده فقط کشتی ها چینی هستند

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: پیرو پیگیری چند نفر از اعضای فراکسیون امید از جمله آقای ذوالقدر نماینده هرمزگان و خانم ذوالقدر نماینده تهران، هیات رئیسه فراکسیون امید به ریاست دکتر عارف و با حضور آقایان سعادت و خدری نمایندگان استان بوشهر جلسه ای را برای آنالیز مشکلات صیادان در دریای عمان و نحوه صید فانوس ماهی برگزار کرد.

وی اضافه نمود: در این جلسه که با حضور معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه صیادان، معاون سیاسی استاندار هرمزگان، فرماندار جاسک، رئیس شورای شهر سیریک و نماینده شیلات برگزار گردید در مورد مزایا و معایب این صید بحث هایی صورت گرفت. پیش از این گفته گردیده بود که قرارداد دراز مدتی با چینی ها برای صید این نوع خاص از ماهی منعقد گردیده اما در این جلسه عنوان شد که این صید به چینی ها سپرده نگردیده و تنها کشتی ها چینی هستند.

این نماینده مجلس، با بیان این که طبق گفته کارشناسان محیط زیست این نوع صید در دنیا منسوخ گردیده، اضافه نمود: در این باره پاسخ مشخصی داده نشد که آیا این قراردادها با حمایت سازمان محیط زیست بسته گردیده یا خیر؟ به هر حال تخلف در نحوه صید قابل انکار نیست. اما با توجه به بعضی از اطلاعات ضد و نقیضی که در این جلسه مطرح شد قرار شد اطلاعات کامل در این باره جمع آوری و موضوع پیگیری گردد.

سخنگوی فراکسیون امید مجلس با بیان این که قرار است به پیشنهاد دکتر عارف جلسه دیگری برای جمع بندی مشکلات صیادان برگزار گردد، اضافه نمود: ان شاءالله در جلسات آتی این مشکلات را پس از دریافت اطلاعات کامل مورد آنالیز قرار می دهیم تا اگر احتیاج به حمایت قانونی یا اصلاح قوانین است نسبت به آن اقدام گردد. چرا که به هر حال صید دریایی برای بهره برداری کشور ضروری است اما نباید این فرصت تبدیل به تهدید زیست محیطی یا منافع صیادان و بومی های منطقه گردد.

وی همچنین اضافه نمود: برخی از حاضرین در جلسه همچنین گفتند که احتمالا موضوع را به عنوان شکایت در کمیسیون اصلا 90 مطرح خواهیم کرد که در این صورت ما در کمیسیون اصل 90 قراردادهای احتمالی را استخراج خواهیم کرد و نظارت بر نحوه صید را اعمال خواهیم کرد.

سیده فاطمه ذوالقدر عضو دیگر فراکسیون امید نیز در همین رابطه به خبرنگاران گفت: در این جلسه مطرح شد که این نوع ماهی باید به لحاظ اقتصادی صید گردد زیرا خوراک ماهی های پرورشی است همچنین گفتند که قراردادها بسته گردیده و کشتی ها مجوز گرفته و سیستم صید هم کنترل می گردد اما صیادان تخلف هایی را عنوان می کردند از جمله این که برخی گونه های دیگر هم صید می گردد واضح نیست که این صید کجا تخلیه می گردد.

وی اضافه نمود: همچنین قرار شد فراکسیون امید جلسات دیگری را با حضور دکتر عارف برای آنالیز مشکلات صیادات با حضور نمایندگان شیلات و محیط زیست برگزار کند. یکی از نکاتی که از سوی استانداری هرمزگان عنوان شد ضرورت توجه شیلات مرکز به هرمزگان، تقویت آن و برطرف مشکلات بود. علاوه بر این که بر ضرورت برطرف ایراد قراردادها و شفاف شدن قراردادها نیز تاکید شد لزوم توجه به مسائل زیست محیطی در این رابطه مورد اشاره گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صید در آب های جنوب به چینی ها سپرده نشده فقط کشتی ها چینی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صید در آب های جنوب به چینی ها سپرده نشده فقط کشتی ها چینی هستند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید